Ha tehetik, kertészkedjenek néha puszta kézzel!

Mostanában sokat esett az eső. Ilyenkor az ember lelke kicsit bekuckózik, olyan szomorkás lesz a hangulata. Ha hagyja… Este hét körül elállt az eső. A kilenclakásos társasház bejárata mellett elterülő kis kertben már derékig ért a fű. Éppen most találtam meg két csomag mezeivirág-magot. Valamilyen jótékonysági eseményen kaptam tavaly, és gondosan megőriztem, hogy majd tavasszal szétszórom a talpalatnyi kis helyen. 

Színek szonátái: Kontraszty László ritmusból, érzésből megfestett művei a Bibliamúzeumban

A Ráday utcai Bibliamúzeum ad otthont július közepéig a Kontraszty László (1906–1994) festőművész hagyatékából összeállított tárlatnak. Az időszaki kiállításon több mint hetven olajfestmény és húsz rajz vezeti végig az érdeklődőket az absztrakt festő életpályáján. A kiállítás különlegessége, hogy a művész veje, dr. Rózsahegyi György és unokája, Kontraszty Lilla aktív részvételével valósult meg. A művész családtagjai ezzel a kiállítással bemutatják a festő életútját, méltó emléket állítva a hazájában talán nem eléggé ismert, szegedi születésű festőnek.

Roma hőseink a színen

„Ami nem öl meg, az megerősít” – mondják a romák, és milyen igazuk van. Közhely ide vagy oda, van igazságuk, akárcsak a roma színházi találkozónak. 

Róka a lakótelepen

Készítsünk pitypangmézet!

Felfordulásból feltámadás: egy részleges lakásfelújítás naplója

Az úgy volt, hogy kitaláltam, lecsiszolom az erkélyünk elrozsdásodott korlátját, majd szépen lefestem. Aztán ez a terv átalakult parkettacsiszolássá. Az ötlet a férjemtől származott, mert amikor beköltöztünk a mostani lakásunkba csaknem húsz éve, ez a történet elmaradt. Az ötletet tettek követték, ugyanis hamar talált egy megfelelő szakembert a művelethez. Bele sem gondoltunk a nagy felfordulásba, csak elméleti síkon játszottunk el a gondolattal, mégis hamar valóság lett belőle.

A kékség kitapintása: vásár a Vakok Általános Iskolájában

Az Ajtósi Dürer sor 39-es szám alatt található a Vakok Általános Iskolája, ahol évente négy alkalommal rendeznek vásárt. A négy évszaknak megfelelően kínálják ezeken az eseményeken a vakok, gyengénlátó gyermekek kézművesmunkáit. Gyönyörű alkotások, olykor egy kis szépséghibával rendelkező, ám szívvel-lélekkel készült tárgyak sorakoznak kis asztalokon, új gazdáikra várva. 

A józsefvárosi Dajer, ahol közösséget építenek a negyven feletti nők láthatóságáért

Valamikor a kilencvenes években nagy divat volt a nőknél a dajerolás. Emlékszem, édesanyámnak is barna bodrifrizurája volt, és számomra teljesen hihető volt, hogy anyámnak göndör haja van. A dajeroltatás mostanában a fiatal srácoknál lett divat, alul felnyírt, fent göndörödő tincsek. A józsefvárosi Dajer viszont egy hely, ahol közösséget építenek a negyven feletti nők láthatóságáért. Öt évig biztosan érdekes és izgalmas eseményeknek ad otthont a Horváth Mihály tér 5. alatt található egykori fodrászszövetkezet.

Mikuliscsák Aliz, Frazon Zsófia és Kovarszki Andrea

Amit szabad Jupiternek

Amit szabad a Jupiternek, azt nem szabad a kis ökörnek. Ez volt apám egyik kedvenc mondása. Aminek nagyjából az volt a lényege, hogy mindig a felnőttnek, azaz neki, vagyis a Jupiternek volt igaza, én pedig, mint a mondásban a kis ökör, csak ábrándozhattam arról, hogy egyszer azt mondja, igazad van. Ha nekem lehet, akkor neked is.

A titokzatos Budapest

Tudták, hogy a legrégebbi házszám a Várnegyedben, a Bécsi kapunál található? Látták már a Kádár-kori címert az újpesti polgármesteri hivatal főhomlokzatán? Hallottak már arról, hogy kutyalábnyomokat őriztek meg egyes római kori téglák? Budapesti kulisszatitkokkal különleges kalandozásra hívja olvasóit egy útikönyv.

Politikai marketing helyett új, átfogó nemzeti drogstratégiára lenne szükség

A miniszterelnök februári évértékelő beszédében hajtóvadászatot hirdetett meg a szintetikus dizájnerdrogok kereskedőivel szemben. 15 év kormányzás és öt évvel a drogmentes Magyarországot álmodó drogellenes stratégia lejárta után úgy próbálják beállítani, mintha teljesen új jelenséggel lenne dolgunk. Mintha az eddigi kormányzás mulasztásai és hibái, a drogkoordináció, a pályázatok, intézmények leépítése nem lenne felelős a kialakult helyzetért. Az üres politikai marketing helyett átgondolt és átfogó nemzeti drogpolitikára lenne szükség – fejtette ki lapunknak Sárosi Péter, a Drogriporter oldal alapító-szerkesztője.

Oberth Bettina, Köhler Kata, Kaló Zsuzsa és Sárosi Péter a Drogriporter Szabadegyetem kerekasztal-beszélgetésén

Társasházi szörp

Shutterstock illusztráció

A sebzett és a saját világ

A budapesti Bristol hotel aulája adott otthont egy magyar divatfotós második önálló kiállításának, a Sebzett Világnak. Sopronfalvi Ildikó divat- és művészfotói a Kenyérmező utcában láthatók ebben a hónapban.

Bár ne láttam volna!

R6 közösségi fotólabor: találkozási pont az analóg világban

Az újlipótvárosi Katona József utca 39.-ben egy új, az időtlenséget megragadó műhely bontogatja szárnyait. Az R6 Lab megálmodója Erhart Kornél, akinek régóta dédelgetett álma volt, hogy létrehoz egy professzionális közösségi analóg fotólabort. Az informatikus végzettségű fiatalember csillogó szemmel mesélte el a Visszhangnak ennek a több mint 25 éves történetnek az apróbb mozzanatait, miközben a közösségi fotólabor első bejárásán részt vettünk.

Maradjunk emberek!

A doki nem megy az idegeimre

Mivel elpanaszoltam a nőgyógyászomnak, majd a háziorvosomnak, hogy mostanában komolyabban szédülök, ezért úgy határoztak, persze külön-külön, hogy elküldenek ideggyógyászhoz. Már megjártam a magyar egészségügy jó pár rendelését, de valahogy az ideggyógyász eddig kimaradt. Másik ilyen a súlyfürdő, ami roppantul izgatja a fantáziámat, de hiába, mert a reumatológus sosem akart erre a bulira beutalni. Aztán lehet, ez is a korral jár. Bár két hónappal később jutottam be az ideggyógyászatra, mint ahogy a tüneteket produkáltam, és igazából abban a pillanatban, amikor oda kerültem, már semmi nyoma nem volt a szédüléseimnek, gondoltam, jó kislány leszek, mégiscsak előre egyeztetett időpontra érkezem, és milyen jól tettem, hogy elmentem.

Bizalomból szőtt női szövetség: Körösényi Bori hitet ad a szövőnőknek azzal, hogy megfizeti a munkájukat

A Rákóczi útról bekanyarodva a Nagy Diófa utcába nyomban megérkezünk a hetedik kerületi régi pesti zsidó negyed belső részébe. Az utca 1804-ben Nussbaumgasse névre lett keresztelve, és 1850 óta büszkén viseli a mai magyar nevét. A Klauzál tér felé haladva historizáló bérházak, eklektikus modern lakóházak váltják egymást. Neobarokk homlokzatok, faragott kapuszárnyak, jobb sorsra érdemes, összefestett díszes kapuk előtt haladva nem is gondolnánk, hogy az utcában van egy kis üzlet, ahol az Atlasz-hegység kicsi faluinak gyapjúcsodái, marokkói őslakos asszonyok és lányok kézzel szőtt szőnyegei várják új tulajdonosaikat.

Nők a húspiacon túl

Ne higgyék el magukról a nők, hogy a húspiac árucikkei, akik csak akkor értékesek és elfogadhatók, ha fiatalok vagy azt az illúziót keltik. A Beyond Flesh elnevezéssel létrejött közösség alapítói ezzel a felhívással mennek szembe a társadalmi divattal, a plasztikai műtétek, a botox, a ráncfeltöltés napi rutinjával. 

Az alkotás gátlástalan folyamat

Péntek délután volt, amikor a Feneketlen-tó mellett elsétálva megérkeztem a Kornél kávézóba, ahol felolvasóestet tartottak. Ha benyitsz a kis galéria-kávézóba, azonnal megcsiklandozza az orrcimpáidat a finom kávé illata. Igen, a Kornélban van egy nagyon csábító, megmagyarázhatatlan finomság, amitől azonnal jól érzed magad. A két kis helyiséggel rendelkező kávézó belső szobájában telt ház volt, és Kertész Zsuzsa épp felolvasott egy novellát, amikor megérkeztem. Hangja visszarepített a gyermekkoromba. Otthon vagyok, gondoltam.

Mondom, meg akarok halni

Az eutanázia kérdése kényes és nehéz ügy. A mérleg egyik oldalán állnak azok az emberek, akik tudják, halálos kórban szenvednek, és már csak hónapok vagy hetek vannak hátra, vagy már a napjaik is meg vannak számlálva. Tisztában vannak vele, hogy a halálig vezető út olykor elviselhetetlennek tűnő fájdalmakkal, kínokkal van kikövezve, és sokszor gondolják úgy, hogy elég volt, legyen már vége, mert értelmetlen ezeket a szenvedéseket végigélni. A mérleg másik oldalán pedig azok vannak, akik úgy gondolják, az embernek nincs joga saját élete felett rendelkeznie, azt csak Isten teheti meg.

Volt egyszer Frankhegy, ahol jó volt létezni

A MANYIban még nem jártam, a Frankhegyen viszont annál többször. Most mégis a budai Margit körútról sétáltam egy péntek délután be a MANYIba, ami egyszerre kulturális alkotóműhely és amolyan romkocsma. Ugyanis meghívást kaptam a Frankhegy kiállítás megnyitójára és a Kozma Péter-emlékestre, ahol felidézték a 2023-ban elhunyt alkotó személyét és tevékenységét, amely a tágabb közösség számára is nagy hatású volt. Családi telke pedig a ’90-es évek elejétől a 2000-es évek elejéig fogalommá vált a hazai művészeti és zenei szubkultúrában, egy generáció számára jelentette a szabadság és a közösség élményét.

Régi idők karácsonya

Amiről nem beszélünk

Meg kell állnod, meg kell kapaszkodnod, és csak arra tudsz gondolni, hogy nehogy összeessél az út közepén, és semmiképp ne forduljon be egy kocsi nagyobb sebességgel, mert aztán véged. Szédülsz, minden erődet összeszedve támolyogsz el a kapuig, szigorúan az út szélére besorolva, ami persze külső szemlélőként úgy hat, mintha benned lenne öt feles és két liter bor.

Cinketánc: a madáretetés varázsa

Fenntartható divatra fel! – Valahogy elfelejtettünk öltözködni, ami nem pusztán pénzkérdés

Mostanában mintha mindenki feketében járna, alig vannak színek az utcán. Pedig milyen üdítő színfolt, amikor feltűnik egy tűzpiros kabát vagy esetleg egy vadabb lila, netán egy citromsárga! Sajnos itthon még mindig kevesen élnek a színek adta lehetőségekkel, pedig a világ sem fekete-fehér. Coco Chanel úgy fogalmazott: „A divat változik, de a stílus örök.” Mégis a divat segít abban, hogy legyen stílusunk, és bátran dobjuk fel a mindennapjainkat színekkel, valamint csempésszünk bele egy kis egyediséget, eleganciát, amihez a Budapest Fashion Week divatbemutatóin gyűjtöttünk inspirációt.

Ahol mindig nyugalom volt...

Varjúsimogató: ahol a félelem mosollyá szelídül

A varjak nem azok, akiknek gondoljuk őket. Rengeteg mítosz és babona kötődik hozzájuk, sajnos inkább negatív viszonylatban. A keresztény kultúrában a magány és a sátán szimbóluma, Kínában a gonoszság megtestesítője, míg Japánban szent állatként tisztelik. Pedig a legintelligensebbek a szárnyasok között, és a legfejlettebb agy is az övék. Egyszóval zsenik, akik képesek játszani a játék öröme miatt, és megjegyzik az embert, ha bántja őket. Akár generációkon keresztül átadják az információkat. Mi, emberek mégis tartunk tőlük, mert egyre többen vannak a városban, holott magunknak köszönhetjük, hogy ezek a madarak manapság velünk élnek.

Gombamustra

Ahogy emelkednek az élelmiszerárak, egyre többen érdeklődnek a természetben ingyen elérhető, ehető termések, vadnövények iránt. Sokan szednek az őszi erdei kirándulások alkalmával például gombát, csakhogy a közösségi oldalakra posztolt „ez ehető?" kérdésektől a fajokat jól ismerőknek is égnek áll a haja. Hát még ha a lelkes gombaszedők ellentétes válaszokat is kapnak! A legkevésbé kockázatos módja a fogyasztásnak, ha a talált kincset a hivatalos piaci gombaszakértővel vizsgáltatjuk be, ahogy lelkiismeretes szerzőnk, Buliczka Tünde Beatrix is tette, egészen abszurd eseményfolyamot indítva el ezzel.

Szövet-tan

A belváros közepén, a hetedik kerületi Klauzál utcai Vásárcsarnok első emeletén megnyílt a Szövet-tan kiállítás. Az eseményre teljesen véletlenül találtam rá, ezért gondoltam, megnézem. Amikor először elolvastam a címet, elképzeltem, ahogyan a testem sejtjei és sejtállományai valamilyen formában megjelennek egy vásznon, esetleg fényképen. Vizionáltam hámszöveteket, izomszöveteket, de még idegszöveteket is. Mindezt egy piac első emeletén kiállítva. Kíváncsian indultam hát el az októberi megnyitóra.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang