Díjesővel jutalmazták a Munkás Szent József-templomot az Építészfórum gáláján

Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja tizenkilenc éve mutatja be a kortárs magyar építészet legkiemelkedőbb munkáit. A nemzetközi előzsűri idén is rekordszámú, majdnem kétszáz alkotás közül választotta ki a legjobbakat.

Díjnyertesek

A Corvin régi-új ruhája – Lehullt a lepel az egykori Corvin Áruház homlokzatáról

A teljes épület még nincs kész, a belsőben kiépülő Corvin Palace várhatóan augusztusban nyit majd ki. Ami eddig a zöld álcaháló mögött már sejthető volt, most részleteiben is látható.

Az épületet meghökkentő mitológiai figurák díszítik

Építészeti csúcsteljesítmények

Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja idén 18 éves és 18 éve alatt szép lassan a kortárs építészet legnagyobb, leglátványosabb figyelemmel kísért eseménnyé vált. Szakmai és közönségeseménnyé, mert az elmúlt év legjobb épületeinek zsűrizése nyilvánosan  zajlott le.

Rátgéber László a palkonyai pincesor revitalizációjáért kapott díjat

Ádáz viták után városképbe épülve

Maga Kádár János is megtekintette a budai vár újdonságát, amely 45 éve nyílt meg 323 szobával. A Hilton az egyik legelutasítottabb épület, mégis áll.

Vasarely újra divatba jön

Victor Vasarely (született Vásárhelyi Győző) a XX. század alighanem legismertebb magyar képzőművésze. Még csak 25 éve, hogy meghalt. Róla és regényes évszázadáról most új könyv jelent meg.

Az igazi bauhauser csak 48 évet élt

125 éve született Molnár Farkas építész, aki 1945. január 12-én, saját házában vesztette életét egy bombatalálat következtében. A Lotz Károly utcai ház is azon a budai környéken áll, ahol a tragikus sorsú építész legtöbb megmaradt háza.

Budapest vőlegénye

Különös meglepetéssel készült a kormány Podmaniczky Frigyes születésnapjára: három fővárosi tér között a Podmaniczkyt is einstandolni akarják, hogy aztán, a fideszes vezetésű V. kerülethez kerülhessen.

Az első afrikai

A nemzetközi építészet legmagasabb kitüntetését a Pritzker Építészeti Díjat a műfaj Nobel-díjának is hívják. Idén egy afrikai születésű Németországban élő alkotó, Diébédo Francis Kéré kapta meg.

Egyszerre tartós, kényelmes és szép

A reneszánsz építészet legismertebb mestere, Andrea Palladio hatásai 450 éve elevenek. Ahhoz, hogy ezt valaki hatásosan be is tudja bizonyítani, kellett egy dokumentumfilm.

Kapumotívum, tizenhét emelet és némi urbanisztika

Újpest új súlypontot kapott a Váci úthoz közeli Metrodom Panoráma óriásházakkal. Jobb híján nevezzük lakóparknak vagy 21. századi lakótelepnek. Egy látványos házcsoport, ami újraírja a környezetét.

Lázadás a historizmus ellen

Százöt éve halt meg Kós Károly alkotótársa, Zrumeczky Dezső. Tíz aktív éve adatott.

„Kőnél, cserefánál erősebb igékből várat”

Amit Bartók és Kodály tett a zenében, ahhoz hasonló Kós Károly építészete és egész életműve. Az építész 136 éve született e napon.

A sokoldalúság mintaképe

Hetvenhárom éve halt meg Kozma Lajos építész. Nevét már sokan hallották, de ahány környezetben, annyiféleképpen. Ismert fogalom hegyvidéki villáknál a „Kozma barokk” fogalma, legismertebb épülete a Margit körúti Átrium-ház és mozi után pedig ő lett volna az egyik fő Bauhaus magyar.

Egy ismeretlen ismerős: az építész Györgyi Dénes

Van Budapesten két olyan gyönyörű, régi épület, amiről kevesen gondolnák, hogy valaha trafóháznak épültek. A közös bennük, hogy már régóta műemlék mindkettő, és tervezőjük a 60 éve meghalt Györgyi Dénes volt.

Markó utcai transzformátorház

Rajk László és a Hiányzó hősök

Hamarosan tíz éve lesz, hogy 2012. január 27-én - még az Erzsébet téri Gödörben – megnyílt Rajk László Hiányzó hős című kiállítása. Most újra a Gödörben látható a kiállítása, pedig több mint két éve már ő is a nagyon hiányzók közé tartozik.

Egy zöld kerítéstől a város első szállodabérházáig

A Keleti Károly utcai Mailáth-házak egy szegény diákokat támogató, kórházat építő ingatlanvállalkozó és orgonista, zeneszerző, szociológus és főrendiházi tag nevét őrzik.

Blaha, EMKE, új Blaha

A Blaha Lujza tér Budapest legforgalmasabb tere. Most éppen felújítják, éppen 55 éve viszont ekkor adták itt át a főváros második gyalogos aluljáróját. Kinek az EMKÉ-t, kinek a Blahát.

Poétika betonból

144 éve született Medgyaszay István, aki tudta ötvözni a népi kultúrát a XX. század elejének forradalmian új építőanyagával.

Páratlan építészpáros

Ebben a hónapban lesz éppen 90 éve, hogy Pécsi Eszter – első nőként – megkapta a Budapesti Mérnöki Kamara hivatalos igazolványát. A nyomtatott igazolványban nem volt külön rubrika arra, hogy egy építész éppenséggel nő is lehet. És akkor a férjéről, Fischer Józsefről még nem is mondtunk semmit.

Halcsontvázból katedrális - 70 éves Santiago Calatrava

Kevés olyan kortárs alkotó van, aki annyi emlékezetes hidat, költői vasúti pályaudvart hozott volna létre Európában, mint a spanyol sztárépítész.

A Saint-Exupéry állomás peronjai felett az utasok az eget látják

Meglepetésszerűen megrázó

Schneller István könyve modern szakrális épületeket mutat be, amely mögött feldereng korunk szellemi állapota, a kultúra és az építészet állandó fókuszváltozása, és benne billegő világképünk.

Jókor volt jó helyen

Leginkább a budai vár sok vitát kiváltói visszaépítései és a 2019-ben elindult Nemzeti Hauszmann Program alapján hangzik el sokszor a neve. Holnap lesz 174 éve, hogy megszületett Hauszmann Alajos.

A Corvin meztelen

„A legnagyobb áruház, legnagyobb választék!” Minden szinten szinte minden!”- ez utóbbi a szlogent egyébként mag a rímhányó Romhányi József ötlötte ki. Az ország egykor legnagyobb áruházából, a fridzsiderszocializmus zarándokhelyéből először csak egy bevásárló hely lett a sok közül, aztán szinte semmi.

Tömegek fattyúhajtása

Sokan átkozták és átkozzák, de még az átkos tény is tény. A Kádár-kocka a lakótelepi panelek mellett a lakott magyar máig legtipikusabb épülete.

Új utakat járt – Amrita Sher-Gil előkerült portréja

A Budapesten indiai-szikh apától és magyar-zsidó anyától született festőművésznőt Sher-Gilt régóta nemzeti kincsként tartják számon választott hazájában, Indiában. A Christie’s mostani New York-i online árverésének egyik fő tétele volt a "Denyse portréja" című, 90 év után előkerült portréja.

A kétkötetes Nagyregény

Jonathan Franzen Szabadságának legérzékenyebb részei igazán képesek szíven ütni az olvasót.

Nem szívesen látott vendégek a Freeszfe Egyesület tagjai a Damjanich utcai régi házban

Dicső és drámai epizódokkal teli, regényes múltra tekint vissza az az épület, amelyet megkapott bérbe a minap a Freeszfe Egyesület.

Makovecz: lehet utálni, szeretni, megkerülni nem

Újból vita tárgya lett Makovecz Imre munkássága. Összeállításunkban ellentétes szempontokból vizsgáltuk az életművet.

Dinasztia

Az Árkay-család három generációja: Sándor, Aladár és Bertalan munkái - bérházaktól a modern katolikus templomokig.

Machado kötete nem andalít, hanem képen suhint

Szövegeiben disztrópiák és naplóvallomások, horror és más kommersz műfajok eszköztárát keveri.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang