Kalandok, kulcsok, könnyek – Nem könnyű a cserediákok élete

Hatalmas kihívás egy kamasznak elboldogulni egy idegen országban, amelynek a nyelvét nem beszéli. Ugyanakkor az így szerzett élmények egy életen át elkísérik.

Az alapítvány rendszeresen szervez kirándulásokat a Magyarországra érkező külföldi cserediákoknak, legutóbb Prágában voltak

Korallzátonyok végveszélyben

A tengeri élővilágra is végzetes következményekkel jár a klímaváltozás. A probléma jóval komplexebb annál, semhogy szemet hunyhatnánk felette.

A korall­óvodákban 9-12 hónapig nevelgetik, növesztik a kis polipocskákat, mielőtt a végleges helyükre telepítik őket

A trópusok világa kel életre Budapest szívében

Több száz színpompás lepkében gyönyörködhetünk az év bármely szakában. A fajok összetétele folyamatosan változik.

Az atlaszlepke a világ legnagyobb lepkéje, amit most először csodálhatnak meg a látogatók

Az élelmiszer-hamisítás akkora üzlet, hogy Olaszországban már a maffia figyelmét is felkeltette

Érdemes résen lenni, ha egy termék túl olcsó, nem kizárt, hogy átvernek minket.

A csalók egyik leggyakoribb célpontja az olívaolaj, amit gyakran kevernek olcsóbb olajokkal

Egymásra hangolódva - Ma van a vakvezető kutyák világnapja

Nincs köztük két egyforma, ahogy a hópelyhek között sem. Az egyetlen közös tulajdonságuk, hogy pótolhatatlan segítséget nyújtanak a látássérült embereknek a mindennapokban. 

Titán, a labrador olyan, mint egy zen mester

Kockázatok és mellékhatások – Papír útmutatók helyett jöhet a QR-kódos betegtájékoztató

Egy újabb területet próbál meghódítani a digitalizáció.

A tervezet szerint a betegtájékoztatókat kérésre a gyógyszertárnak kellene kinyomtatni, ami nem praktikus, nem gazdaságos és nem környezetbarát megoldás

Lélekgyógyítás a gyermekkórházakban

Az egészségügy elsősorban a test kezelésével foglalkozik. A Nevetnikék Alapítvány azonban a kis betegek lelkét ápolja, programjaival oldja a szorongásukat, így segíti a gyógyulásukat.

Az alapítvány önkéntesei megpróbálnak mindenkinek személyre szabottan segíteni

Ismerik és használják a mesterséges intelligenciát a fiatalok

A magyar kamaszok többsége szerint hasznos a mesterséges intelligencia, és nagy részük számára elég jól ismert ez a technológia – derült ki az NMHH felméréséből.

Csendes hősök munkája

Kampányt indított a Civilizáció koalíció annak érdekében, hogy minél többen ismerjék meg a civil szó valódi jelentését és tartalmát, politikai felhang nélkül.

Az első nagy megmozdulásuk 2017. április 12-én a Hősök terén volt, ahol a Közép-európai Egyetem (CEU) és a civil szervezetek mellett demonstráltak

Itt az ideje a technikai méregtelenítésnek

A kutatásban részt vevők 91 százaléka jobban érezte magát egy rövid technikai méregtelenítés után

Tavaszváró kézművesvásár

Ha vásárolni nem is feltétlenül, de nézelődni, gyönyörködni, beszélgetni az alkotókkal mindenképpen érdemes a budapesti belvárosban.

Bíró Csaba: „Kézművesként éljük az életünket, folyamatosan úton vagyunk, vásárról vásárra járunk”

Óriási sikert aratott a középiskolások számára tavaly elindított Centrál Irodalmi Zsúr

A 2025-26-os tanévre már most érdemes regisztrálni.

Meskó Zsolt író-rendező korabeli fotón mutatja be Budapest kávéházi múltját

Több ezer kilométer és sok száz év választ el minket, mégis azonnal megértjük az ősi nyugat-afrikai történetek üzenetét

. Vagy ha nem is feltétlenül értjük, de érezzük a mondanivalójuk lényegét.

Ítélkezés helyett megértés – Valamennyiünk közös felelőssége a leszakadó térségekben élők segítése

Nem fordíthatjuk el a fejünket azzal, hogy ez nem a mi problémánk, mert valamennyiünk közös felelőssége a leszakadó térségekben élők segítése. Ezt teszi a Világítani Fogok Közhasznú Egyesület is.

A cél az, hogy a hátrányos helyzetből induló gyermekeknek megteremtsék legalább a lehetőséget arra, hogy képesek legyenek kitörni abból a környezetből, amely eddig determinálta 
a sorsukat

A nagyközönség számára is megtekinthető lesz az a római kori Mithras-szentély, amelyre a közelmúltban bukkantak egy óbudai építkezésen

A nagyközönség számára is megtekinthető lesz az a római kori Mithras-szentély, amelyre a közelmúltban bukkantak rá egy óbudai lakópark építése során.

A romfalakat „felszeletelték”, daruval kiemelték, és az építkezés befejezéséig szakszerűen tárolják

A ló a legjobb motivációs eszköz

A csend, nyugalom, jó levegő már önmagában is terápiás hatású, de ha mindehhez lovak és gyógypedagógiai módszerek is társulnak, az garantálja, hogy a mozgás- vagy idegrendszeri problémákkal küzdő gyerekek legyőzhessék a nehézségeiket.

 A probléma típusától függően több hónap szükséges ahhoz, hogy elérjék a kívánt célt

Fénnyel festett fantázia

Fények, tükrök, színek, illúziók. Szárnyaló képzelet. Múlt, jelen és jövő. Érzések és hangulatok. Természet és technika. A NagyMolnár alkotópáros új kiállításán jártunk.

Térhajlítás – az érdekessége, hogy ha fehér fénnyel világítják meg a gömböt, az felbontja, és így szivárványszínűvé válik a fény

Magyarországon elképesztően magas az amputációk száma, de a kéz hiánya nem számít fogyatékosságnak

A magyar támogatási rendszer cseppet sem segíti a felső végtagjukat elveszítőket abban, hogy legalább részben normalizálódhasson az életük.

Képünk illusztráció

Lenyűgöző technológiai megoldásokkal repíti vissza a látogatókat a Time Machine Budapest

A főváros szívében hamarosan megnyílik a Time Machine Budapest, egy egyedülálló immerzív, történelmi kiállítás, amely lenyűgöző technológiai megoldásokkal repíti vissza a látogatókat Budapest múltjába.

Az eredeti festményeket a mesterséges intelligencia segítségével „megmozgatják” és „beszéltetik”, így olyan hatást keltenek, mintha a múlt alakjai interakcióba lépnének a látogatókkal

Rekordösszegű kártérítést ítéltek meg az ártatlanul halálsorra küldött japán férfinak

Csaknem ötven évig élt egy japán férfi úgy, hogy bármelyik pillanatban megkaphatta volna a hírt: hamarosan felakasztják. Ugyan óriási összegű kártérítést kap, azonban a tönkretett életét pénzzel sosem tudják kompenzálni.

Tovább késik a felelősök pere a görögországi vasúti tragédia ügyében

Egyre gyűlnek az iratok a két évvel ezelőtti görögországi vasúti katasztrófa kivizsgálásának ügyében. Felmerült a gyanú, hogy korábban rosszul kezeltek egyes bizonyítékokat. Így elképzelhető, hogy csak 2025 végén kezdődhet meg az ország legsúlyosabb balesetéért felelős személyek pere.

Tempiben 2023. február 28-án egy személyvonat ütközött egy szembejövő tehervonattal, 57-en vesztették életüket

Növényi étrend, jobb életminőség

Dinamikusan növekszik a növényi alapú étrendek népszerűsége, egyre több szabadalmat nyújtanak be az élelmiszergyártók is az alternatív fehérjeforrásokra. Vajon élhetnénk-e hús nélkül?

Az alternatív proteinek között a legtöbb szabadalmat a növényi eredetű húshelyettesítőkkel kapcsolatban nyújtották be, a „termesztett hús” egyelőre elenyésző szerepet játszik az iparágban

A mozaikozás lélektana

Itt nem osztanak ezüstérmet

Fenyegetés vagy lehetőség a mesterséges intelligencia? Sokféle forgatókönyvet hallhatunk, amelyekben ezt találgatják a szakemberek. Kánai András jövőkutató is felvázolta az ő szcenárióját a futureBIZ konferencián.

Középtávon (3-5 év) várhatóan már egy idő után nem a mesterséges agy mérete számít majd, hanem a gondolat gyorsasága

Harcosok klubja

Steigervald Krisztián: Kétlem, hogy van lusta, meg önmegvalósító generáció

A mai fiatalok lusták, türelmetlenek, nem akarnak dolgozni. Vajon igazak ezek a vádak, vagy csak meg kellene értenünk a 16-30 év közöttieket, hogy áthidalhassuk a szakadékot? A fenti kérdéseket és még sok más témát feszegettek a meghívottak azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a Diverzum webszolgáltató szervezett.

A Z generáció számára a digi­tális világ az első számú információforrás, legyen szó munkáról, vásárlásról, barátokról, tanulásról vagy akár szórakozásról

Igazolom, hogy ön ember

A mesterséges intelligencia ijesztően gyors ütemű fejlődésével adódik a kérdés: elhihetünk-e még bármit magunk körül? Keleti Arthur jövőkutató szerint ki kell nevelni magunkban azt a képességet, hogy ne bízzunk meg azonnal mindenben, amit látunk.

A kezdeti, meglehetősen primitív próbálkozásokat, amelyeket laikusként könnyű volt kiszűrni, mára felváltották azok a programok, amelyek megtévesztően valósághű ábrázolásra képesek

A Homo informaticus evolúciója

Ki számít ma okosnak? Milyen tudást kell átadnunk a fiataloknak? Milyen irányba fejlődik az ember? Miért vált egyre fontosabbá a konvertálható tudás? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket feszegetett Mérő László a futureBIZ konferencián.

Élményalapú élet? A Z generáció tagjai átlagosan napi négy és fél órát töltenek az internetet, van, aki gyakorlatilag végig online lóg

A 14-28 évesek a digitális platformokon tájékozódnak vásárlás előtt, és minden korábbinál fontosabb számukra az elégedettség – állapította meg egy felmérés.

A Z generáció számára az élményalapú élet nem preferenciát jelent, hanem ez az életfilozófiájuk

Katasztrofális következményekhez vezethetnek az illegális medencék és jakuzzik Szantorinin

Összesen több mint 900 ezer euró (350 millió forint) bírságot szabtak ki a görög szigeten mindazokra, akik megszegték a szigorú építési szabályokat. 

A környezetvédelmi minisztérium 130 millió eurót fordít arra, hogy műholdfelvételekkel és a mesterséges intelligencia alkalmazásával könnyebben azonosíthassák az aggodalomra okot adó építményeket
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang