Anyai fohászok

Örök szeretet.
Titkok egy régi
imakönyvből

Sifter József: A vonaton

Egy zimankós téli napon a kötelezettségem a fővárosba szólított, ahová vonattal utaztam. Félúton felszállt egy 20-22 év körüli nő és velem szemben, az egyik ülőhelyet már elfoglaló férfi mellett foglalt helyet. 

Kacskaringós útvonal a leendő mini-Dubaj körül

Történetek legmelegebb nyarunkról

Az elmúlt év vége felé és az újév első heteiben sorra jelentek meg értékelések a 2024 esztendőről. Tartalmukat tekintve nem mindegyik mondató szívderítő olvasmánynak: a társadalom kettéosztottsága megjelenik az értékelésekben is. Egy valamiben azonban közeliek az álláspontok. Ez pedig nem más, mint az, hogy a 2024-es év ízelítőt adott a klímakatasztrófa következményeiről – 1901 óta a legmelegebb nyarat tudhatjuk magunk mögött.

Mi leszel, ha nagy leszel?

Gyerekkoromban többször is feltették a kérdést: Na, mi leszel, ha nagy leszel? Gondolkodás nélkül rávágtam, hogy csokoládégyáros. Azt, hogy mi táplálhatta a felnőttkorban majd elérendő vágyam beteljesülését, arra több évtized eltelte után sem tudom a pontos választ. Lehetséges, hogy az édesség megvonása. No, nem azért, mert a szüleim az egészséges táplálkozás elkötelezett hívei lettek volna. Bizonyos körülmények miatt a tudatos táplálkozásra történő nevelés nálunk, ahogy még sok családban az ötvenes években, nem is lett volna kivitelezhető.

A magyarországi televíziózás fekete napja

Ilyen altesti érdeklődés mellett Orbán Viktornak a végén még farokügyi államtitkárt vagy kormánybiztost kell kineveznie.

Magyar Péter és Orbán Viktor Strasbourgban.

Háry János reinkarnációja

Magyarországon nem mondható fejlettnek a demokrácia, és nem cserélődnek a pocsék állami szolgáltatások miatt a miniszterek sem. Nálunk pótcselekvések történnek.

Látszik már az alagút végén az alternatíva?!

„A létező társadalmi valóság nem az egyetlen lehetséges, alternatívák elképzelhetőek és talán elérhetőek is.” (Henri Tajfel)

Zajlik a kultúra fideszesítése, a hatalom már nem is titkolja, mi az, amit tilt, tűr vagy támogat

Az elmúlt hetekben is egymás után kerültek napvilágra az egyes intézmények vezetői és alkalmazottaik között zajló – nem mindig tisztességesnek mondható – játszmák.

A kultúráért is
felelős miniszter,
Csák János
a jövőben már
nem a Nemzeti
Múzeum, hanem
a Magyar Nemzeti
Múzeum
Közgyűjteményi
Központ előtt
fohászkodhat

Celebvilág Magyarországon

A nézettségi
adatokból az derül
ki, hogy igény
van a celebeket
felvonultató
műsorokra

Magyarországon a szegénységnek már ezer arca van

Egyre több iskolázott magyar állampolgár is küzd a lecsúszás veszélyével, sőt, már ennek a többnyire vissza fordíthatatlannak tűnő folyamatnak a végéhez közeledik.

Megéri celebnek lenni

Cifra nyomorúság

Viselkedéskultúra

Orbán Viktor elérte, a magyarok most már elkezdtek félni a nemváltó műtétektől is

Nem állíthatjuk, hogy ez a félelem volt az egyetlen oka annak a csúfos vereségnek, amit az ellenzéki pártoknak el kellett szenvedniük az idei parlamenti választásokon, de hogy a legnagyobb mértékben hozzájárult a Fidesz győzelméhez, abban egészen biztosak lehetünk.

Demeter Szilárd, avagy az orbáni kultúrpolitika faltörő kosa

Demeter Szilárd nem csak egy a tízmillió magyar állampolgár közül, hanem ő az a személy, aki nem csak feltétel nélkül végrehajtja a kulturális életre vonatkozó kormányzati döntéseket. Egy-egy mondatából arra lehet következtetni, hogy nem mozog otthonosan a kultúra minden szegmensében. De Orbán Viktornak sem filozófusokra van szüksége, hanem hű és engedelmes alattvalókra.

Az ünnep ereje

A jövő évi választások tétje

Alapvető kérdés, hogy továbbra is egy egyre zártabb, vagy pedig egy nyitott társadalomban fogunk élni, a társadalmi fejlődés mintája nyugati, vagy keleti lesz, s a mindent központosító rendszert erősítjük-e meg, vagy visszaadjuk az intézmények autonómiáját.

Valami bűzlik!

A Magyar Hang talált rá az Erdély.ma portálon a Szakács Árpád tollából származó írásra, amely éles kritikával illeti a magyarországi kormányzó elit néhány meghatározó alakját.

A kultúra megszállói, vagy megszállottjai?

Ha megkérdeznénk a közvéleményt, hogy a kérdésben szereplő állítások közül melyik jellemzi leginkább a regnáló hatalmat, akkor feltételezhető, hogy pártszimpátiával beazonosítható válaszokat kapnánk.

A kultúra hiányáról járvány idején

A kormány eljátszotta a bizalmunkat

Tíz év

Látkép trauma után

Kilépni a komfortzónából

Egy verskedvelő gondolatai – a költészet napjára

Ha számba vesszük, hány alkalom van egy évben, hogy megkülönböztetett figyelemmel forduljunk a magyar kultúra felé, akkor nyugtázhatjuk, hogy nem lehet okunk panaszra. Ha azt vizsgáljuk, hogy a magyar társadalom mekkora hányada érdeklődik ezen ünnepek iránt és hányan vannak, akik csak ilyen alkalmakor, vagy még ilyenkor sem találkoznak a kultúrával (kulturális alkotásokkal-termékekkel, vagy szolgáltatásokkal), akkor már van okunk panaszra.

A beletörődés alaptanterve

Vakon csúszunk a szakadékba

A kultúrharc árnyékában

Áldott, békés Magyarország

Egy megtépázott sikerágazat

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang