Túl az anyahiányon – Horváth Florenciával a Hiátusról

„A szövegek által van lehetőség átkiabálni egy olyan térbe, ahol nem biztos, hogy hallanak minket” – mondja Horváth Florencia, akinek Hiátus címmel áprilisban jelent meg első verseskötete. A költővel a hosszú sorokban megjelenő „én”-keresésről is beszélgettünk.

Lehetőségek világa – Gyerekkönyv kiadási kihívásokról Lovász Andreával

Hetvenöt év nem csak úgy ellibbent – a születésnapját idén ünneplő Móra Kiadó kiadványain nőtt fel a mai nagyszülők és szülők generációja. De vajon a most legfiatalabbak forgatják-e még a könyveket? A Lehetne orrszarvúnk című születésnapi antológia apropóján beszélgettünk gyerek- és meseirodalomról Lovász Andreával, a kiadó új főszerkesztőjével.

Mesterházy Balázzsal a véges lét csodálatos könnyűségéről

Prózaversei úgy hullámzanak, akár a tenger. A víz áramlása szóvá, mondattá és gondolattá formálódik. A Földközi-tenger és partvidéke különös inspirációval szolgál – e tájékon nem minden nap hétfő. A magyar költészet napja alkalmából Mesterházy Balázs költőt kérdeztük A Mediterrán-állandó című új kötete kapcsán.

Mindenkinek más a krokodil-élménye - Szenderák Bencével a Csendrendeletről

Nem csak a versírás, a létezés maga is nehézségekkel terhes – mindezt a versek befogadóival is érzékeltetni szeretné Szenderák Bence, akinek első kötete Csendrendelet címmel, chapbook formátumban jelent meg. A költővel a nem értés kudarcának pozitívumairól is beszélgettünk.

A valóság túlélése - Bartalos Tóth Ivetával félmillió ember emlékezetéről

Mi történik, ha jönnek a cseh kombájnok? Ha muszáj számolni a kanyarokat vezetés közben? Ha cirkusz érkezik a szülő temetése napján? Bartalos Tóth Iveta Helé című legújabb novellagyűjteményéből kiderül. Ahogy a szerzővel való beszélgetésünkből az is, milyen volt felnőni Csehszlovákiában magyarként. A Kisvakondról nem is szólva…

Balatoni tetthelyek - interjú az életműdíjas krimiíró Kellei Györggyel

A barátai csak „füredi Agatha Christie”-ként emlegetik a Balaton mellett élő krimiíró Kellei Györgyöt, aki 2023-ban az Első Magyar Krimifesztiválon életműdíjat kapott. Tavaly két új regénye is megjelent – Gyilkolni bolondulásig; Fullasztó csend –, így virtuális helyszíni szemlét tartottunk a írói inspirációi és a könyvei felett.

Miért nem a harmadik „randin”? - Gyimesi Emesével szabadságról, szerelemről

Egy 18 éves lány és egy 23 éves fiú egymásra találásának története – sok belső vívódással és külső akadályozó tényezővel. Szinte csodaszámba ment Szendrey Júlia és Petőfi Sándor beteljesült románca. Ahogy számtalan félreértés övezte mind korukban, mind a későbbiekben is ezt a kapcsolatot. Gyimesi Emese irodalom- és társadalomtörténész Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharca című könyve azonban segít eloszlatni a homályt. A szerzővel beszélgettünk.

Életéből irodalmat - Jókai-olvasatok Fried István irodalomtörténésszel

Kétszáz éve, 1825. február 25-én született Jókai Mór, a magyar irodalom klasszikusa. „A Jókai-kutatás soha ilyen virágzó nem volt, mint most, miközben a Jókai-olvasás a mélypont felé közeledik” – állapítja meg a Jókai Mór életrajzai és más furcsaságok című könyv szerzője, Fried István irodalomtörténész, akit a bicentenárium alkalmából kérdeztünk.

A nemzeti örökség védelme szent - Könyvtári kalandozások Baróthy Zoltánnal

Visszaszámlálás indul. Ezek az Utolsó napok. Baróthy Zoltán regényének fejezetei visszafelé számozódnak, elérve a végkifejletet: egy csatát a nemzeti könyvtár kincseiért a mindent magának akaró hatalom és az örökség megőrzését szívügyként kezelők között. Ám már az összecsapásig vezető út sem leányálom, sok esetben inkább lidércnyomásszerű: a könyvekbe zárt szellemek ugyanis elszabadulnak… A regény és a könyvtár labirintusát a szerzővel beszélgetve jártuk be.

Nem tudjuk, de nem úgy! - Bíró Zsófiával A kathar királynőről

Ki és miért gyilkolta meg 1213-ban Gertrúd magyar királynét? Vannak, akik felderítenék a merényletet, és vannak, aki szerint az az üdvözítő, ha örökre homály fedi a mozgatórugókat és az elkövetők kilétét. A sok évszázados rejtély kulcsát maga Gertrúd adja a kezünkbe A kathar királynő című regényben. Bíró Zsófiával beszélgettünk talányokról és tényekről.

Apasági perből családregény - cserépillesztés Zámbó Tamással

Első pillantásra klasszikus huszadik századi történelmi regénynek mutatja magát Zámbó Tamás Törött ablak cserepei című könyve, s bár a valós és nagy múltú soproni Flandorffer família tagjai a szereplői, a történeteiket és emberi viszonyaikat főként az írói képzelet hozta létre. Hogyan lesz egy apasági perből több generációs családregény? Minderről a szerzőt kérdeztük. 

Gyilkosságokkal tele - Doszpot Péter és Szlavicsek Judit közös nyomozásai

Keveseknek adatik meg, hogy már életükben regényhőssé váljanak. Doszpot Péter egykori rendőrnyomozónak, a ’90-es évek második fele sztárzsarujának – bőrdzseki, napszemkó, sportkocsi, lazaság, jó sváda – a gyilkosságok elkövetőinek lecsukása mellett ez is sikerült. Szlavicsek Judit Doszpot nyomoz című krimijében egy sorozatgyilkos után kajtat a csapatával, miközben – mintegy mellesleg – fel-feltűnnek az azóta elhíresült alvilági leszámolások esetei is. Ikonikus hard-boiled krimifigura, érző szívvel, valóságalapú történések, izgalmas, sodró tempójú regény. A szerzővel és főszereplőjével beszélgettünk.

Nem célja, hanem oka - Kupihár Rebekával fóliázott erdőről

„Ez a versbeszéd igen teherbíró, sokfelé nyitható, kiválóan, anyanyelveként beszéli, amin viszont megszólal, az a saját, markáns változata… Kupihár Rebeka jó költő, ízig-vérig az…” – méltatta A heterók istenéhez című verseskönyvet és szerzőjét Parti Nagy Lajos a 7000 euróval is járó, Horváth Péter Irodalmi Ösztöndíj fődíjának átadóján. A debütkötet szerzőjével beszélgettünk.

Marc Chagall Külső-Somogyban - Vass Norberttel légies hazatéréséről

Szellemjárta, szellemdús és különösen szórakoztató a sajátos zeneiséggel feltáruló Kappanfölde. Rózsafüzér a traffipax ellen, műkörmök beragyogta égbolt, szalmalovakon nyargaló démonok, zsíros tejet nyakaló, snapszlizó falusiak Koppány egykori szálláshelyén. Vass Norberttel, a tizenhárom novellát magában foglaló kötet szerzőjével beszélgetve nemcsak egy mára kivesző világról, de Kadlott Károly életművének kiemelkedő alkotásairól is sok mindent megtudhattunk.

Felgyülemlett feszültség - A kíváncsiság Istenéről Balizs Dániellel

Az ördöggel cicázik, az Istennel cimborál. Ha kell, angolul is versel, és nem riad vissza a mesterséges intelligencia jelentette kihívásoktól. Balizs Dániellel első, A kíváncsiság Istene című verseskötete kapcsán beszélhettünk.

Závada Pál: Államunk és pártunk vezetői lettek a leggyalázatosabb visszaélői ennek a napnak is

Milyen összefüggések, kapcsolatok vannak az ötvenes évek legszörnyűbb jusztizmordjai és a néhány évvel korábbi háború, a holokauszt, a vidéki gettók történetei és szereplői között? Závada Pál új, Pernye és fű című regénye megvilágítja ennek a kérdésnek a hátterét. Minden valóságfeltáró kezdeményezésre adna pénzt, hogy ne csak a botrányok és a politikailag gyorsan learatható sztorik érkezzenek vidékről. Interjú.

Kisvárosi hangulatban - Patkó Ágnessel könnyed krimiről, erős nőkről

Többen halnak borban, hogysem a tengerben – tartja a mondás, s különösen igaz ez Patkó Ágnes Szekszárdi vörös című krimisorozatára, melyben a pannon lankák övezte és szurdokok tagolta tolnai tájakon a borászkodás mintha elátkozott szakma lenne: egyesek nem csak a bánatukat fojtják szőlőlébe… A Halálos rozé és a Gyilkos borvidék szerzőjével beszélgettünk.

Kimozdulás a mélypontról - Jánoki-Kis Viktóriával lelki pokoljárásról

Kell egy kis elmélyülés, csend, ha az ember az összeomlás szélére kerül. Meditáció a kapcsolatainkról, önmagunkról: mi romlott el? Ki a felelős érte? A Csend és Zivatar című regény helyszíne egy csendtábor, ahol a tekintet befelé irányul, a szemkontaktust pedig illik mellőzni. Szerzőjét, Jánoki-Kis Viktóriát kényszerekről és az út kezdetéről kérdeztük.

Mindenki megkapja érdeme szerint - Bíró Péterrel a bűn hosszú árnyékáról

Mit keres a miniszterelnök egy falu határában a bozótosban? Ki festette szivárványszínűre a Gellért-hegyi Szabadság-szobrot? Mit suttog egy kriptaőrnek álmában a régóta halott gróf úr? Milyen kötetekkel érhet el sikereket egy könyvkiadó? Mindezekről a Hosszú árnyék című regény szerzőjével, Bíró Péterrel beszélgettünk.

Kitörési vágy - Schillinger Gyöngyvérrel a naplózott szenvedésről

Rohadjon meg az összes címmel kerül jövő héten a könyvesboltok polcaira Schillinger Gyöngyvér első regénye. Ügyvéd hősei változást szeretnének az életükben, maguk mögött hagyni a szenvedést. Egy csődeljárási csalás bonyodalmai közepette ez különösen embert próbáló feladat. A szerzővel megsemmisített naplókról és nehezen kezelhető anyákról is beszélgettünk.

Ragyogás - Örömökről és vágyakról Wirth Imrével

Még hogy a Wirthek mindent elrontanak! Dehogy! Mi sem szolgál jobb bizonyítékként erre, mint az a két kötet, amelyek nyár elején jelentek meg: a Karolina kertje című regény és az Átkelés a Szuezi-csatornán című, Takács Zsuzsával készült beszélgetőkönyv. Most mi kérdeztük szerzőjüket, Wirth Imrét.

Jegygyűrű a középső ujjon - Kiss Lászlóval a nosztalgia elutasításáról

A gyermeki játékban van valami euforikus, még ha a képzeletben bevonul a Vörös Hadsereg is – mondja Kiss László, aki legújabb, Mi kell a boldogsághoz című novelláskötetében elsősorban gyerekkori élmények és párkapcsolati krízisek mentén teszi mérlegre a boldogságot. A szerzővel a leválasztás és az eltávolítás egyes stációiról is beszélgettünk.

Kell valami rejtély! - Cserháti Évával a magyar krimiről

Kovácsné Fáy Matild és nyomozótársai (a K. É. Z.) ismét – immár negyedik alkalommal – egy az államszocializmus idején elkövetett, a jelenig gyűrűző gyilkosság elkövetőjének nyomába erednek, miáltal a hírneves Albatrosz Könyvek női szerzői is figyelmük gócpontjába kerülnek. Az Albatrosz-rejtély című krimi írójával, Cserháti Évával beszélgettünk.

Szellemi rokonság - Térey Jánosról Szirák Péterrel

Öt éve, 2019. június 3-án hunyt el a kortárs magyar irodalom egyik legkiválóbb költője-írója, Térey János. Rá emlékezünk a szomorú évfordulón Szirák Péter irodalomtörténésszel beszélgetve – felelevenítve barátságuk történetét, a költő személyiségét, megidézve műveit, valamint szót ejtve a hagyatékáról.

Dalszövegszobrászat - Lesz majd úgy Mesterházy Balázzsal és Váczi Eszterrel

Miféle távolság áll fenn egy dalszövegíró és a saját dala között, mely nem leküzdhető? Milyen akadályokon kell túljutnia egy dalszerzőpárosnak a szavak szintjén a közös alkotás érdekében? Mi az, ami csak papíron működik, énekelve fals? Lesz majd úgy címmel jelenik meg a Váczi Eszter és a Quartet új, ötödik nagylemeze, melyet rendhagyó módon a Pesti Színház színpadán mutatnak be. Ahogy az sem mindennapi, hogy a dzsesszénekesnő Mesterházy Balázs költővel együtt írta a dalait. Tudnunk kellett, hogyan.

Létünk alapjai - Láng Zsolttal szelídebb életformákról

Van valami közös a méhekben és az emberekben – mondja Láng Zsolt, akinek legújabb regénye Az emberek meséje címmel jelent meg április végén, a méhek napján. A rendkívül sűrű szövésű, gazdag tartalmú írásmű kóstolónyi ízlelése végett egy kis időre együtt rezegtünk az írójával.

Aki nem ad, nem is követelhet - Nagy Gerzsonnal az anyaközpontúságról

Az örökölt családi mintákból nagyon nehéz kitörni, mondja Nagy Gerzson, akivel a Meddig él egy anya című új regénye kapcsán beszélgettünk a családon belüli kötelékek hatalmi viszonylatairól, a szeretetről és annak hiányáról, a felelősségérzetről – Rejtő Jenő és Mándy Iván említése mellett pedig még egy dél-amerikai utazásról is szó esett.

Csak suttogva: költő vagyok - Simon Bettinával a versek helytelenségéről

Mi lenne, „ha ma a költők bérverseket írnának, és ugyanolyan hétköznapi dolog lenne ezeket a verseket megvásárolni, mint gyógyszertárba menni, ha fájdalomcsillapítóra van szükségünk”? – teszi fel maga is a kérdést Simon Bettina, akit máskülönben mi faggattunk új, Rengeteg állat a vonatból című, a költészet napjára megjelent verseskötete kapcsán.

Mint a mesében - Hogyan legyünk boldogok Veres Tamás szerint

Jókai Mór kezének márványból készített, arannyal bevont másolatát – a Jókai-díj tárgyiasult formáját – idén február végén Veres Tamás író, költő vehette át. A Hogyan legyünk boldogok? című novelláskötet ceglédi szerzőjével beszélgettünk.

Reménytelenül reményteljes - Krasznahorkai László életművéről Szabó Gáborral

A 2018-as kulturáliselit-kutatás a kortárs magyar kultúra tíz legtekintélyesebb alakja között említi Krasznahorkai Lászlót, és az irodalmi reputációja szerint is dobogós helyen áll a Kossuth-díjas író, akit sokan az irodalmi Nobel-díj várományosaként tartanak számon. Legutóbbi, januárban megjelent, Zsömle odavan című regényét nem sokkal követte egy nagyszabású, az egész életművet átfogó monográfia Szabó Gábor irodalomtörténész tollából. A Kilátás az utolsó hajóról. Krasznahorkai László prózavilága című könyv szerzőjével beszélgettünk.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang