A deviszonttól a kesudióig

A nemzeti nyelv alapvető fontosságú identitásunk szempontjából, szókészletének leírása érdemes a támogatásra – véli Ittzés Nóra, A magyar nyelv nagyszótára főszerkesztője.

Az irodalom hegyeket mozgathat

Mindannyian hordozunk egy csomagot tele dolgokkal, amelyeket a múltból, a történelemből, a folklórból kaptunk – vallja Irene Solà, az Énekelek, s táncot jár a hegy című könyv szerzője.

Illatok bűvöletében

A Pannonhalmi Főapátság egyedülálló kiállítóhelyén a gyógynövénykertben termesztett növényekkel, és a parfüméria legmeghatározóbb alapanyagaival ismerkedhetünk.

Nincs recept

Lehet apró, ékszerszerű, vagy akár egyméteres, üveg, fa vagy műanyag, a jó díjtárgyat nem kizárólag mérete, vagy anyaga adja, inkább a mögötte rejlő, egyedi gondolat – vélik az alkotók.

A Moholy- Nagy-díj 2021-ben megújult díjtárgyát Ádám Krisztián ötvösművész tervezte.

Nem maradhatunk csendben

Mélyen felkavaró, fontos olvasmány Jess Hill Mert kihozod belőlem az állatot című kötete. A tényirodalmi mű a családon belüli bántalmazás témáját járja körbe.

Történetek utcákról, terekről, emberekről

Budapest ezer arcából villant fel néhányat a városi sétáiról ismert Hosszúlépés alapítóinak első könyve. A sokszínű kiadvány időbeli és térbeli kalandozásra hív a fővárosban.

Megőrizni a gyorsan illanó időt

Palócföld világa foglalkoztatja Mohos Zsófiát, aki az ott élő hagyományok, az eltűnőben lévő értékek megörökítését tűzte ki céljául. Három falu lakóinak életét követi fényképezőjével.

Másképp látni a világot

Méltatlanul elfeledett, ám rendkívüli életmű Margaret Watkinsé. A huszadik századi fotográfus munkásságának legjelentősebb fényképeit a Mai Manó Házban láthatjuk.

A felszín alatt

Különös, mégis hétköznapi alakokkal találkozunk ismét Paula Hawkins regényében. A Lassan izzó tűz filmszerűen pergő olvasmány, miközben mély, lélektani utazást ígér.

FOTÓ: AFP/JAN HAAS

Közel menni a mulandósághoz

Harminc magyar szerző írásait gyűjti egybe a Magyar Hospice Alapítvány harminc éves jubileumára megjelent Most múlik című antológia. Hiánypótló olvasmány.

Rég nem vártuk így a tavaszt

2021 első hónapjai még a koronavírus-járvány jegyében teltek, de tavasz végén, nyár elején újraéledt a valós eseményekkel teli kulturális élet. Sorozatunk második részében irodalmi alkotók foglalják össze az évet.

Közelnézetből

A hatvanas-hetvenes évek művészetének archaizáló, mágikus realista tendenciáit helyezi fókuszba a Vaszary Galéria kiállítása, amely egyszerre mozgat mitológiai, történelmi, mesei világokat.

Akasztóbrigádtól a műgyűjtésig

Időszaki tárlaton ismerhetjük meg Balatonfüreden a Szöllősi-Nagy – Nemes gyűjteményt, ám a zömmel geometrikus műveket tartalmazó kollekció hosszabb időre is a vízparti városba költözik.

Ideje szembenézni a problémákkal

Ha az emberiség többet foglalkozna a művészettel, egészségesebb társadalmak jönnének létre – véli Varga Erika, a Romani Design alapítója, akivel az Iparművészeti Múzeum kiállításának apropóján beszélgettünk.

Nem lehet elfutni a múlt árnyai elől

A karácsonyi időszakhoz karácsonyi krimi illik. Cserháti Éva ezt tálcán nyújtja az olvasónak, a tőle megszokott múltidézéssel, jól megrajzolt karakterekkel és fontos üzenetekkel.

Százszavasok újra a fővárosról

Az idén nyolcadik alkalommal meghirdetett 100 szóban Budapest történetíró pályázat kiválasztott írásait a Városháza Parkban láthatjuk.

Rajzokkal a gyerekekért

Hét grafikus, illusztrátor készül egy eseménnyel a Bartók Pagonyban: egyéni kérések alapján rajzolnak az érdeklődő támogatóknak, ezzel az InDaHouse munkáját segítve.

Képekbe zárt aura - Keleti Éva 90!

Keleti Éva 90! címmel nyílt kiállítás a fotográfus több évtizednyi munkájából az Eötvös10 Művelődési Házban. A kedvenc képeinkből válogattunk.

Személyesség és egyetemesség a Ludwig Múzeumban

Ígéretes fiatal alkotók munkái közt barangolhatunk az Esterházy Art Award pályázat legjobbjait bemutató kiállításon.

Titokba burkolt vásárlás – Van helye itthon Kertész gyűjteményének

Kérdőjelek szegélyezik André Kertész gyűjteményének állami megvételét: mi a fényképek valós értéke, hol volna a legjobb helye az alkotásoknak? Válaszokat kerestünk.

Kivételes mű lett a Hová lettél, szép világ

Ismerős hangulatban, centire szabott párbeszédek és érzelmi hullámvölgyek mentén zajlik most is Sally Rooney regényszereplőinek élete.

SALLY ROONEY

Meglepetések, rétegek, lehetőségek

Ismét izgalmas tárgyakkal, eredeti koncepciókkal, úttörő szellemiségű és világhírű dizájnerek munkáival is találkozhatunk a Határtalan Design kiállításon.

Átadták a Moholy-Nagy-díjat

Az idei díjazottak kiemelkedő szerepet vállaltak a MOME új Campusának megtervezésében, valamint a campusfejlesztés sokéves folyamatának elindításában, és a kortárs magyar építészet alakításában is.

Új irodalmi támogatást indít Ferencváros

Tehetséges, pályakezdő alkotók pályázhatnak, a szépirodalmi publikációs lista követelmény.

"Egyetlen ország sem zárkózhat el attól, hogy befogadja a rászorulókat"

Ezt vallja Gaelle Josse, az Ellis Island utolsó őre című regény írója, akit az emberi komplexitás, a cselekmények súlya foglalkoztatott.

Demeter Szilárd kukázna, az érintettek kényszerből reagálnak

Nagy felháborodást keltett a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának provokatív nyilatkozata. A kultúrpolitikus a reakciókkal kapcsolatban keresztre-feszítést emlegetett lapunknak.

Demeter Szilárd

Amikor az uniformis diktál

Legyen valaki rendőr, katona vagy olimpiai versenyző, a megjelenésében a ruha is meghatározó. Milyen funkciói lehetnek az egységes ruhának, s miért fontos ez? Erre is válaszolt Aranyosi Zsuzsanna ruhatervező és Lakatos Márk stylist.

„Nincs értelme a tagadásnak”

Mindannyiunknak fel kell tennünk a kérdést: én mit tettem volna? – vallja Jennifer Teege, a Nagyapám engem agyonlőtt volna című könyv írója, aki felnőttként szembesült családja náci múltjával. A szerző szerint bár a világ változott, ma is fenyegetésekkel nézünk szembe.

Capa-nagydíj 2021: nincs tabu

Dokumentarista, lírai hangvételű, és tabudöntögető képsorozatokat egyaránt láthatunk a Capa-nagydíj ösztöndíjasainak munkáit bemutató tárlaton.

A visszavezető utak a kertekbe

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ szervezésében negyedik alkalommal indult CAPAZINE fotográfiai műhelymunka LET’S PLANT („műveljük kertjeinket”) hívószóval, amely a kert fogalmát, a kert és a fotografikus képalkotás kapcsolatát járta körül.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang