Ferencváros;irodalom;

- Új irodalmi támogatást indít Ferencváros

Tehetséges, pályakezdő alkotók pályázhatnak, a szépirodalmi publikációs lista követelmény.

Szépirodalmi művek létrehozását támogatja fél éven át Ferencváros Önkormányzata a Ferencvárosi József Attila irodalmi támogatás keretében, amelyre szépirodalmi publikációs listával rendelkező, magyar nyelven alkotó szépirodalmi szerzők jelentkezhetnek november 18-ig. – Több cél lebegett a szemünk előtt. Egyfelől, hogy az utóbbi időben átpolitizált irodalmi támogatási rendszerbe egy olyan új elemet hozzunk, ahol a döntés szakmai alapokon nyugszik és nem egy párthoz, személyhez való lojalitás határozza meg. Másfelől szerettük volna a kerület kulturális életének színvonalát emelni, és Ferencvárost minél minőségibb pontjává tenni az irodalmi kultúra hazai és budapesti térképének – mondta el lapunknak Mátyás Ferenc, önkormányzati képviselő a kiindulópontokról.

Életkori megkötés nincs, ám a pályázónak szépirodalmi publikációs listával kell rendelkeznie. A képviselő elmondta, az irodalmi életben pályakezdő alkotók minél szélesebb körének szerettek volna lehetőséget biztosítani életkortól függetlenül. – Nem szerettük volna, hogyha ezt a támogatást a már befutott és sikeres alkotók kapnák, mert úgy nem sok esélye lenne a tehetséges kezdő alkotóknak, ezért döntöttünk úgy, hogy a jelentkezőnek legfeljebb három szépirodalmi könyve, kritikakötete, szociográfiája vagy irodalomtörténeti munkája kerülhetett eddig kereskedelmi forgalomba. A szépirodalmi publikációs lista minőségi követelmény, hogy színvonalas munkák közül tudjon dönteni a bíráló bizottság, viszont nem jelent olyan manapság nehezen megvalósítható követelményt – részletezte.

Az a szerző pályázhat, aki Budapesten vagy Ferencváros valamely testvérvárosában bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, vagy munkavégzésének állandó helye Budapesten található, előnyt jelent viszont a ferencvárosi, vagy a testvérvárosokhoz való kötődés. Mátyás Ferenc elmondta, ez a szabály egyfajta lokálpatriotizmus, a helyi önkormányzatnak kiemelt figyelmet és felelősséget kell tanúsítania a kerülethez kötődők irányába, és a testvérvárosok kapcsán megjelenik a határon túli magyarokért érzett felelősségvállalás, az összetartozás és a kulturális gyökerek erősítése.

A havi nettó százezer forinttal járó támogatás decembertől májusig szól. A pályázatokról öt fős szakmai zsűri dönt, amelyre folyamatban vannak a felkérések. – Azt biztosan meg tudom ígérni, hogy a bizottságban az irodalomhoz és a kultúrához értő embereket kerestünk meg, szóval Demeter Szilárd biztosan nem lesz a bizottság tagja. Eddig Fehér Renátó költő és Sztarenki Pál, a Pinceszínház igazgatója adott pozitív választ megkeresésünkre, de bízom benne, hamarosan a másik három nevet is nyilvánosságra tudjuk hozni – jegyezte meg a képviselő.

Egyúttal kiemelte, a hagyományteremtés kifejezett szándékuk volt a rendelet megalkotásakor. Szeretnék, ha a támogatás állandó és minőségi szereplője lenne az irodalmi életnek, amivel a jövő nagy alkotóinak kiemelkedését segíteni tudják. Idén három fő kaphatja meg a támogatást, a jövő évtől minden évben legfeljebb öt alkotó.

A pályázatról bővebben a www.ferencvaros.hu weboldalon tájékozódhatnak.

A Vígszínház igazgatója szerint az általa vezetett intézménynek széles nyomtávon kell haladnia és gondolkodnia.