családon belüli erőszak;Jess Hill;

- Nem maradhatunk csendben

Mélyen felkavaró, fontos olvasmány Jess Hill Mert kihozod belőlem az állatot című kötete. A tényirodalmi mű a családon belüli bántalmazás témáját járja körbe.

„Sok szó esik a sötét kis mellékutcák veszélyeiről, ám az igazság az, hogy a nők számára a legnagyobb veszély a világon mindenütt éppen az otthonában leselkedik. A 2017-ben világszerte meggyilkolt 87 ezer nőnek több mint harmadát (30 ezret) a partnere gyilkolt meg, további 20 ezret pedig valamelyik családtagja. A közel 25 milliós Ausztráliában hetente egy nő a partnere keze által leli halálát. Ezek a számok valami szinte megfoghatatlan dologról tanúskodnak: nem a sötétben leskelődő szörnytől kell rettegniük a nőknek, hanem attól a férfitól, akivel szerelembe estek.” Innen indul Jess Hill Mert kihozod belőlem az állatot című, Dobos Lídia fordításában, az Alexandra Kiadó gondozásában megjelent tényirodalmi könyve, amely az elmúlt időszak egyik legfontosabb állítása a párkapcsolati erőszak témájában.

Az ausztrál oknyomozó újságíró 2014 óta dolgozik az ezzel kapcsolatos ügyek felderítésén, munkásságát többek közt a legrangosabb ausztrál újságírói kitüntetéssel, a Walkey-díjjal, valamint az Amnesty International médiadíjával is elismerték, s a négyéves kutatómunkája nyomán megírt, eredeti nyelven 2019-ben megjelent kötet elnyerte a rangos ausztrál irodalmi kitüntetést, a Stella-díjat. A könyv szól a családon belüli bántalmazás áldozataihoz, a túlélőkhöz, és a segítőkhöz egyaránt, mint arra a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) és a PATENT Jogvédő Egyesület is felhívja a figyelmet a magyar kiadáshoz írt előszóban. Noha a terjedelmes írás elsősorban az ausztrál helyzettel foglalkozik, a hazai szervezetek is hangsúlyozzák, a téma lényegi elemeit tekintve nem tér el a magyar társadalomban tapasztalható problémáktól, hiszen a statisztikák szerint Magyarországon minden ötödik nő kerül élete során olyan párkapcsolatba, ahol rendszeresen éri fizikai, szóbeli, lelki, szexuális vagy gazdasági erőszak.

A könyv a lehető legtöbb oldalról közelíti meg a bántalmazás témáját, kitér arra, mi járhat a bántalmazó fejében, mi lehet cselekedeteinek hátterében, körül járja, hogy mennyiben befolyásolja, teremti meg a patriarchátus az erőszak jelenlétét a társadalmakban, s milyen hatása van a nemi szerepekre. Feltérképezi azokat a helyzeteket, amikor a nő alkalmaz erőszakot egy kapcsolatban, figyelemmel fordul a családon belüli bántalmazást megtapasztaló gyerekek felé, megvizsgálja a jogrendszer működését, és megoldási stratégiákról is szól, kiegészülve ajánlott olvasmányokkal, részletes hivatkozási jegyzékkel, és a magyar kiadásban segítő szervezetek elérhetőségeivel. Az egyes fejezetekben olyan mélységben ismerhetjük meg a párkapcsolati bántalmazást, és az azt körülvevő, különösen összetett problémahalmazt, hogy a sztereotípiáink és prekoncepcióink, s az olyan, gyakran hallott felvetések, mint a „miért nem lépett ki a kapcsolatból?”, rövidesen értelmetlenné válnak.

Az alaposan feltárt történelmi vonatkozásokra és tudományos kutatásokra is kitérő tényanyagot megrázó, valós történetek váltják, amelyek azt szolgálják, hogy vegyük végre észre, nem valamiféle távoli jelenségről van szó: a családon belüli erőszak bármelyikünket érintheti, miként a villamoson mellettünk utazókat, a szomszédainkat, vagy közvetlen családtagjainkat, barátainkat. Jess Hill helyettünk teszi fel a mindannyiunk fejében ott zakatoló kérdéseket: „Miért tűrjük ezt? Miért nem tartjuk elsődleges és legsürgősebb feladatunknak, hogy megállítsuk az elkövetőket? Hogyan vagyunk képesek elfogadni, hogy amíg nem változtatjuk meg az emberek attitűdjét, és nem érjük el a nemek közti egyenlőséget, addig nem sokat tehetünk azért, hogy az elkövetők ne bántalmazzanak ma, holnap, a héten, ebben az évben?” A könyv fontos és sürgető üzenete, hogy ismerjük fel társadalmi berendezkedésünk hiányosságait és hibáit, s ne csak várjunk a rendszer változására, tegyünk a bántalmazás, az erőszak bármely megnyilvánulása ellen, és egyetlen további pillanatig se maradjunk csendben.

Infó:

Jess Hill: Mert kihozod belőlem az állatot

Fordította: Dobos Lídia

Alexandra Kiadó, 2021.

Kucsora Márta Incepció című kiállítása a korábbiaknál is nagyobb absztrakt műveket mutat be.