Hány arca van Budapestnek? Az éjjeli, villódzó jelzőlámpafényben úszó, némaságba burkolt. A reggelente dudaszótól hangos, rohanással és friss parfümmel telt levegőtől izzó. A déli órák vánszorgásában hol vidám, hol gondterhelt arcoktól, telefonba kiabálóktól és kávézókban pusmogóktól sűrű. A késő délután napjaikat cipelő, hazafelé vánszorgó, vagy vacsorázni siető alakokkal teli. Megannyi kép, hang, illat, szín, impulzus, megannyi különböző arc. Budapest mindannyiunknak mást jelent, mégis sokszor ugyanazt: a metszéspontok összeérnek valahol félúton a metró zajában megszakadt telefonhívások, az épp lekésett zöld lámpák, a véletlen mosolyok, az elkapott tekintetek és a falakra firkált üzenetek keresztezésében.
Erről is szól a nyolcadszor meghirdetett 100 szóban Budapest történetíró pályázat, amelynek kiválasztott írásait a Városháza Parkban láthatjuk szabadtéri kiállításon. A Mindspace által szervezett pályázatra maximum százszavas történeteket vártak, s a beérkezett művekből a zsűri – Varró Dániel, Janecskó Kata az előző pályázat nyertese, Szemes Botond, Szemes Máté – döntése alapján került ki az a huszonhárom történet, amelyhez kortárs grafikusok készítettek illusztrációkat, míg száz írás POKET kiskönyvben is olvasható.
A díjazott százszavasakból értesülhetünk a polgárpukkasztó lufi esetéről (a 18 év alatti kategória győztese, Barabás Mikolt írásából), kideríthetjük, merre járhatott Antonio Banderas Budapesten (a második helyezett Novák Kitti szövegéből), a budapesti őszi szélről is hallhatunk (Deák Dániel verse nyomán), és azt is megtudhatjuk (az első helyezett Fazekas Viktor tollából), mi történt, amikor a város összes lámpája egyszerre váltott zöldre. Az írások közt szellemes, elgondolkodtató, mély felvetéseket egyaránt találhatunk: eltöprenghetünk, hungarikum-e a brit legénybúcsú, kiszámolhatjuk, ma mikor jön a villamos, megismerhetjük a parlament férfi mosdójában álló tükör történetét, elmehetünk a város utolsó utcájáig, és olvashatunk arról is, miként úszott le a Csepel-sziget Ciprusig. Szavak szárnyán járhatjuk be, keresztül-kasul a fővárost, felfedezve újabb és újabb arcait.
Infó:
100 szóban Budapest
Plakátkiállítás a Városháza Parkban, december 13-ig.
A legjobb száz történetet tartalmazó kiskönyv kapható a POKET automatákban.