A magyar külpolitika elvtelen és politikai harcban áll szinte az összes demokráciával

Abban igazmondó a kormányfőnk, hogy nincsenek elvei.

Szijjártó Péter
külügyminiszter
fogadja a
Türk Államok
Szervezetének
főtitkárát, a kirgiz
Kubanicsbek
Ömüralijevet. A
magyar kormány
szövetségesei
diktatúrák és
féldiktatúrák

Königsbergből Kalinyingrád – Egy exklávé története

Ha az ember földrajzi atlaszt lapozgat, két Oroszországot találhat. Az egyik hatalmas, és a balti államoktól a Csendes-óceánig tart. A másik kicsi; a 15 ezer négyzetkilométer területű régió Lengyelország, Litvánia és a Balti-tenger közé ékelődik. Ugyanezen a területen egy történelmi atlaszban, a középkori lapokon a Német Lovagrend nevű államalakulat található. Milyen összefüggés van a kettő között?

Az 1330 és 1360 között épült königsbergi katedrális, amely a ma Kalinyingrádnak nevezett város központjában áll. Jobbra fent: az egykori Német Lovagrend területének egy részét elfoglaló Kalinyingrádi Terület térképe

Az erdélyi zokniárus

Teokratikus államok – Mongólia, Tibet és az Athosz-hegyi Köztársaság

Vajon melyik volt minden idők legnagyobb területű államalakulata? Vagy tágabban, melyek a történelem legnagyobb birodalmai? 

A teljhatalmú
mongol vezető,
a bogd palotája
Ulánbátorban

Mire mond nemet a 99 százalék?

A francia vesztes – Az anyák igyekeztek elérni, hogy gyermekük érintse meg a nácikollaboráns Philippe Pétain ruháját

Tanítványaim többször kérdezték már, hogyan lehetséges az, hogy San Marino, Monaco vagy akár Luxemburg fennmaradt. Miért nem foglalták el a nagyobb, erősebb szomszédok? A kérdés mögött olyan sajátosság lappang, amely alapvetően megkülönbözteti Európa és Ázsia történetét.

Petain

Kalózállamok

Spanyolok és
törökök tengeri
csatája Cornelis
de Wael holland
festő XVII. századi
képén

Rabszolgaállamok a történelemben

A cím talán megtévesztő. Nem rabszolgatartó társadalmakról, rabszolgatartó országokról vagy birodalmakról lesz szó. Hanem arról a néhány esetről, amikor a fellázadt rabszolgák államalapítással kísérleteztek. De az elején kell kezdenünk.

Eunus

Isteneim

Civilizációnk három pillére: a görög-római antikvitás öröksége, a zsidó-keresztény kultúra, és a tudományos-technikai forradalmak szellemi és tárgyi vívmányai.

Atomizálódunk

Két haza

Mi, magyarok

Dánia felé, félúton

Elviselhetetlen szemétség

Makarenkói érintés

Össznemzeti trehányság

A marosvásárhelyi példa

Amikor utoljára láttam Hunyadi Mátyás kolozsvári szülőházát, az angol nyelvű felirat mást állított, mint a magyar.

Óceánok, ha szaporodnak

A nagyság átka

Az iskola az a hely

Ahol több a szobor, mint a nyilvános vécé

A turisták miatt ma Velence a Nyugat egyik legkevésbé élhető városa

Ötösért írnak kislexikont

Levelezünk

A közeli szépség, avagy a gazdag rokon

A fejlett és gazdag, nem-nacionalista és multikulturális Németország sok szépséget tartogat. Veszteség, hogy ez nincs benne a magyar köztudatban.

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/RALPH ORLOWSKI

Kiborg

Bádog, románok, szeretet

Ha fel kellene sorolnunk Európa összes országát, és már csak egyetlen egy lenne hátra, ami sehogy se jut eszünkbe, az az egy valószínűleg Moldova volna. Európa legszegényebb országának szomorú címét vagy nyolcvan évig Albánia viselte, elmaradva fejlettségben jó néhány afrikai országtól is. Nos, ma már nem – de sajna nem azért, mert Albánia tört előre. Hanem mert újabb ország született, s lett a kontinens legszegényebbje.

Moldovai életkép FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARSTEN KOALL

Méltóságteljes megjelenés és kutatási kompetencia

Cselekedeteinket több normarendszer szabályozza: jog, erkölcs, illem, közízlés. Ha vétünk valamelyik ellen, jó eséllyel megtorlás a részünk. Aki jogot sért, kisebb ügyekben a rendőrtől, nagyobbakban a bíróságon kaphat büntetést. Ha az erkölcsöt szegjük meg, a lelkiismeretünk és/vagy a közvélemény, közösség szankcionál bennünket. Az illem megszegőit megmosolyogják vagy megvetik, a közízlés ellen vétőket kinevetik vagy kiutálják. Mindez onnan jutott eszembe, hogy elolvastam a Pedagógus Etikai Kódex ( PEK) tervezetét.

Iskolás gyerekek az 50-es években FORRÁS: FORTEPAN

Katasztrojka

Nem gondolom, hogy az oktatási kormányzat és szakértőgárdája csupa ostoba vagy álnok emberekből állna. Azt sem hiszem, hogy az oktatás bajai új keletűek volnának. Ellenkezőleg, minden kormányzat alatt akadtak erősen vitatott döntések, és kifejezett ballépések is. Néhány anomáliát azonban megosztanék az olvasóval.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang