„Elég volt a hülyítésből” – Lázadnak az egészségügyi szakdolgozók a saját kamarájuk ellen

A közösségi médiában kommentcunamik jelzik, hogy sokan már nemcsak a munkáltatójukban, hanem a saját kamarájukban sem bíznak. A Szike podcast legfrissebb epizódjában Gresz Ágnes mentőtiszt és egészségügyi rendszerszakértő, Pápai Tibor, az ápolóképzésben felnőtteket is oktató tanár és Tóth-Baranyi Zsolt intenzív terápiás ápoló, egészségügyi menedzser egyebek mellett arról beszéltek, hogyan jutott idáig a szakma.

„Nincs miért szégyenkezni?” – Néhány óra alatt több százan szedték szét Pintér Sándor kijelentését csak az egészségügy állapota miatt

Sokan külföldről szóltak hozzá. Írországból, Hollandiából vagy Belgiumból dolgozó magyar ápolók arról írtak, hogy külföldön ugyan kemény a munka, de lényegesen nagyobb a megbecsülés és a fizetés. 

Pintér Sándor

Idén sem számíthatnak sok jóra az ápolók, semmi sem készteti arra az Orbán-kormányt, hogy csökkentse az egészségügyi szakdolgozók bérlemaradását

Legutóbb 2023-ban és 2024-ben kaptak béremelést a szakdolgozók, köztük az ápolók.

Tüntetés az egészségügy állapota miatt – a kormány nem lép

Itt a felmérés, a magyarok csaknem egynegyede tapasztalta, hogy megszűnt az az állami egészségügyi szolgáltatás, amelyre éppen szüksége lett volna

Ahova nem szívesen mennek az orvosok és az ápolók, ott előbb-utóbb a betegek sem juthat gyógyító szolgáltatásokhoz – ezt mutatják az időpontfoglalás nehézségei és a kórházi osztályok működésének szüneteltetésről mind gyakrabban érkező hírek is.

A szolgáltatások felfüggesztése mögött egyre nagyobb arányban az ápolók hiánya áll

Nem fenékig tejfel

„Túl sok volt a személyeskedés, miközben nem működik az állam” – Az egészségügy nincs elragadtatva a Kulja–Takács vitától

Személyeskedésbe torkollott a beszélgetés, sajnos nem történt valódi „tényütköztetéses” vita – sajnálkozott lapunknak Melicher Szilvia körzeti nővér, ápolónő, aki hangsúlyozta: az alapellátásból nincs hova tovább küldeni a beteget, mindenütt 4-9 hónapos várólisták vannak. Szakmabeliektől kértünk gyors értékelést, miután Kulja András, a Tisza párt egészségügyi szakpolitikusa és Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár hétfő este az ATV-ben vitázott egymással.

Ápolók nélkül nincs gyógyulás

Az ápolók hősök, nem bűnbakok

Méregdrága dilettantizmus

Az ápolóimport nehézségei

Sok ápoló csalódott a reméltnél kisebb béremelés miatt, közben az Orbán-kormány már várja a vendégmunkásokat a kórházi ágyak mellé

Az átlagbér bruttó 460 ezer forint, ennek a húsz százaléka 92 ezer forint. Ehelyett azonban sokaknál 50-60-70 ezerrel nő a bére.

Miként a tanároknál, úgy az ápolóknál sem világos, miként számították ki, hogy ki mennyit kap

Akiken az emberi élet múlik

Januártól még kevesebb nővér lesz a kórházakban

Az intézmények többségében megszüntetik a bérnővérek alkalmazását.

Képünk illusztráció

A gyilkos a bizalmat is megöli

Megjelent a kormányrendelet az ápolók és más szakdolgozók béremeléséről

A korábbi ígéretnek megfelelően júliustól nőhetnek a keresetek az egészségügyben, de jóval az infláció alatti mértékben.

Az ajánlott emelés a keresetek értékének a megőrzéséhez is kevés

A társadalom elárult segítői

Az ápolók béremelésével még vár az Orbán-kormány, de a minisztériumi főosztályvezetőknek fontos lett mielőbb akár kétmilliós fizetést adni

A Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda szerint utóbbi indokolt, hiszen a vezetők illetménye 2019 óta változatlan.

Jócskán vastagodhat az állami vezetők tárcája

Hatvanszázalékos béremelést ígért az egészségügyért felelős államtitkár a 20 éves munkaviszonnyal rendelkező ápolóknak

A Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára erről egy csütörtöki fórumon beszélt. A szakdolgozói kamarának a megbeszélésen szintén jele lévő elnöke azt mondta, ez így valóban nagyarányú emelést jelenthet, de kiemelés volt egy nagyon komplex bértáblából.

Takács Péter államtitkár a kifogások ellenére eltökélt az orvosok, ápolók értékelésének bevezetésében

Az ápolók sztrájkja közös ügy

Rendőrtempó a kórházakban

Több tízezer ápoló lépett sztrájkba az Egyesült Királyságban

A szakszervezetük 19 százalékos béremelést követel.

Csatamező a kórteremben

Hatalmas orvos- és ápolóhiánnyal küzdenek a kórházak, Szolnokon és Szekszárdon különösen nagy a baj

Ellátások tömkelege szünetel, több helyen azt sem tudni, mikor indul újra.

Ideje melléjük állni

Tízből négy

Nem számít a beteg méltósága

Némely ápolónak úgy nőtt a bére, hogy csökkent, egy orvos akár ötször többet kereshet

Sok esetben az előírt béremeléseket úgy kénytelenek kigazdálkodni a kórházak, hogy a szakdolgozók bérpótlékait csökkentik.

„Frászt kaptam, amikor megláttam a januári bérjegyzéket” - Nem egyeznek a kormány ígért összegei a valóságban utalt bérekkel

Sok egészségügyi dolgozónak kellemetlen meglepetés lesz a fizetési papír.

Covid-monológok

Orbán ajándéka: nagy szólam, kis emelés

Az ápolók és a tanárok a vártnál rosszabbul járnak, de a közszféra többi területe sem boldog attól, ahogy a kormány növelni akarja a kereseteket.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang