Főhajtás a holokauszt áldozatai előtt

197 érvényes pályamű érkezett a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány által indított élet.történet pályázatra. Szlovákia, Szerbia és Románia magyarlakta területeiről is szép számban jelentkeztek.

A pályázat előzményéül szolgáló történelmi lelet egy része a litvániai YIVO intézet archívumában

Élet.történetek

„Arról álmodtam, hogy világhírű leszek”

Összeállításunkban az 1932-es életrajzi pályázatra érkezett „S.Etonis” jeligéjű műből szemezgetünk. Férfi írója 1910-ben született egy Minszk melletti kisvárosban. Valódi neve ismeretlen.

A jövőről szóló elképzelések több évtized után is tanulságosak

Megérteni a jövőt alakító fiatalokat

A Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány élet.történet. címmel pályázatot hirdetett 16–22 éves fiatalok számára. Az ötletet adó 1930-as évekbeli pályázatot a vilniusi YIVO Tudományos Kutatóintézet indította útjára. A fennmaradt írások több mint a felét őrzi a ma már New York-i székhelyű intézet, amelynek munkájáról igazgatója, Jonathan Brent számolt be lapunknak.

A kelet-európai zsidó világ sokkal bonyolultabb, gazdagabb és fantasztikusabb, mint amit valaha gondolhattam volna. Erős és fantáziadús, tele energiával és élettel

Avignon újra vár

Ha nyár, akkor ismét Avignoni Színházi Fesztivál. Július 5 és 26 között újra nyitja kapuit a város a színházi világ polgárai előtt. A hivatalos, úgynevezett „IN” program beharangozóján jártunk.

Thomas Ostermeier Ibsen Vad­kacsájával érkezik a fesztiválra

Időkapszulák akkor és most

A Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány élet.történet. címmel pályázatot hirdetett 16-22 éves fiatalok számára. A projekt fő támogatói közül a Miriam Bruns vezette budapesti Goethe Intézet és Szakonyi Péter újságíró az elsők között csatlakoztak az alapítókhoz. Őket kérdeztük motivációikról.

A pályázat előzményéül 
szolgáló történelmi lelet egy része a litvániai YIVO intézet archívumában

Karsai László: a jelenlegi orosz vezetés olyan szólamokat hangoztat, amely kísértetiesen emlékeztet a hitleri és sztálini propagandára

Nem választható el az ember a korától, mindent kontextusba helyez a jelen idő. A mi idei kiírásunk apropóját adó 1930-as évekbeli pályázatok idején uralkodó közhangulatról beszéltünk Karsai László történésszel, hiszen a múlt ismerete most aktuálisabb, mint valaha.

Amerika már az 1920-as évek legelején lezárta a határait. Nemcsak Európából vonult ki, hanem nem engedett be migránsokat. Kvótákat állított föl, amelyek értelmében a szőke, kék szemű „árják” mehettek, de a délkelet- európaiak és a zsidók nem. Majd Európa

Párbeszéd Kertész Imrével

A Nobel-díjas magyar író műveiből készít Margaux Eskenazi Franciaországban. A francia rendező a Kristály Színtér és a Francia Intézet vendégeként vezetett színészi workshopot Budapesten és mesélt a Kertész Imre műveihez fűződő viszonyáról a Népszavának.

A színészek kiselőadásokat írnak, és tartanak, majd improvizálnak

„Az ifjúság boldog, mert képes meglátni a szépséget”

Örökség és jövőkép, a több mint száz éve elhunyt Franz Kafka és a mai fiatalok,  kreativitás és hétköznapok férnek meg az élet.történet. pályázatban. 

A cél megérteni, mi mozgatja a kor fiataljait, és arra késztetni őket, hogy fejezzék ki önmagukat, találjanak rá a hangjukra, a saját történeteikre

A francia zene és Velence

Ma mutatja be a Müpában a Nemzeti Filharmonikusok együttese Vashegyi György vezényletével, a Palazzetto Bru Zane-nal évek óta tartó együttműködés keretében, Ambroise Thomas Psyché című operáját, melynek szerepeit világhírű énekesekből álló nemzetközi szólistagárda szólaltatja meg. A Palazetto Bru Zane művészeti vezetőjével, Alexandre Dratwicki-vel beszélgettünk.

Upor László: Levágjuk azt, amit vargabetűnek gondolunk és néha nem vesszük észre, hogy a lényeg a kifejtésben rejlene

Upor Lászlóval, a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány együttműködésében indított élet.történet. pályázat zsűritagjával beszélgettünk felfedezőutakról, buboréklakókról és a történetmesélés idejéről.

Ha valaki felfedezőútra indul, akkor az út a lényeg. Az út, amit megtesz saját magáért

Privát történelem

Lapunk és az Esterházy Magyarország Alapítvány egy életrajzi pályázatot indít útjára január 27-én a budapesti Goethe Intézet, az Erzsébetvárosi Zsidó Kulturális Örökségért Alapítvány és Polgár András partneri együttműködésével. A 16-22 éves fiataloknak szóló pályázat elbírálását a Freeszfe Írásképzésének oktatói vállalták, köztük Németh Gábor író.

A 16−22 éveseknek abszolút van miről beszélniük, és szándék is van bennük arra, hogy megfogalmazzanak olyan, csak rájuk jellemző, generációs élményeket, amelyekről egyébként nem kapnánk semmiféle híradást

Falakból kibontott történelem

A Kossuth tér egyik házában ritka iratokra bukkantak. Felfedezésük jelentősége sokban hasonlít ahhoz a vilniusi esethez, amely előtörténete annak az életrajzi pályázatnak, melyet a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány január 27-én, a holokauszt nyolcvanadik évfordulóján hirdet meg a budapesti Goethe Intézet, az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány és Polgár András partnerségével. Kenyeres Istvánnal, a Fővárosi Levéltár igazgatójával a Kossuth téri történetről beszélgettünk. Interjú.

„A történelmi múltunkhoz éppen úgy hozzátartoznak a magántörténetek is, és ezeket a hivatalok iratai nem tudják megőrizni. Ez a mi felelősségünk”

„Mi még nem építettünk fel civilizációt ezen a bolygón”

Matei Vişniec Párizsban élő román íróval múltról, jelenről, és történelmi ismétlődésekről beszélgettünk.

„Az új technológiákat a szabadság kiterjesztésére is lehet használni, de arra is, hogy a szabadságot megnyirbálják velük. Mert az eszköz az eszköz, a kés az kés, ami mindkét irányba használható: önvédelemre, de merényletre is.”

A lelkeket nem lehet elnyomni

A Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány január 27-én pályázatot indít útjára ÉLET.TÖRTÉNET címmel, egy 85 évvel ezelőtti, 16–22 éves fiatalok számára hirdetett pályázat mintájára a budapesti Goethe Intézet, az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány és Polgár András partnerségével. Életírásról lévén szó sokaknak eszébe jut Anne Frank naplója. Hédi Fannival, az Anne Frank Ház magyar munkatársával beszélgettünk.

Az 1939-es igazolványképeken Anne Frank tízéves. A kockás füzet az első napló

Fösvény kettő az egyben

Hogyan aktualizáljunk klasszikust? És hogyan ne? Akinek van két szabad órája egy este, és beül a Fösvény legújabb verziójára a párizsi Comédie Française-be megtudhatja.

A Notre-Dame kapui december 7-én újra megnyílnak a nagyközönség előtt

A következő hetet az újranyitási ünnepség sorozatnak szentelik.

A Notre-Dame felújításának egyik látványos szakasza

Egy lány és az ő története

A Népszava szerkesztősége pályázatot indít útjára ÉLET.TÖRTÉNET címmel egy 85 évvel ezelőtti pályázat mintájára a holokauszt évfordulóján, 2025. január 27-én.

Az 1939-es pályázat kéziratainak lapjai

„Jött az ámulat” – Tündérmesei szál és valódi megtalálók a felbecsülhetetlen értékű zsidó dokumentumegyüttes történetében

November 5-én adtuk közre, hogy a Népszava a budapesti Goethe Intézettel, az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvánnyal, a Magyarországi Esterházy Alapítvánnyal és Polgár Andrással együttműködésben pályázatot hirdet 16–22 év közötti fiataloknak. Ehhez az a vilniusi karmelita templomból előkerült mintegy 250 ezer zsidó dokumentum adta az ötletet, amelyről most Lara Lempertienėvel, a Litván Nemzeti Könyvtár Judaika Kutatóközpontjának igazgatónőjével beszélgettünk a tündérmesei szálról és a valódi megtalálókról.

A felfedezett dokumentumok egy része 2017 novemberében

Az orgonasípok kincsei – Pályázatot hirdetünk a 16-22 éves fiataloknak

Soha többé nem lesz szükség orgonasípokra ahhoz, hogy a kort dokumentáló fiatalok írásait rejtsék el bennük – reméli a Népszava szerkesztősége, amely januárban, a holokauszt nyolcvanadik évfordulóján pályázatot hirdet egy vilniusi történet alapján. Az 1930-as években, az akkori lengyelországi Vilnóban újságokban hívtak 16–22 év közötti fiatalokat arra, hogy iskolai végzettségtől, foglalkozástól és politikai hovatartozástól függetlenül írjanak magukról. A díjkiosztót 1939. szeptember 1-jére tűzték ki, de végül meghiúsult. A többi már világtörténelem. Ahogy a páratlan értékű írások és azok megmentőinek sorsa is. Lapunk 2025-ben egy az eredetihez hasonló életrajzi pályázatot hirdet Magyarországon a budapesti Goethe Intézettel, az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvánnyal, a Magyarországi Esterházy Alapítvánnyal és Polgár Andrással együttműködésben. Célunk fejet hajtani a holokauszt áldozatai előtt a 80. évforduló alkalmából és hangot adni a napjainkban éppen annyira aktív és véleménnyel bíró 16-22 éves korosztálynak.

A vilniusi Szent György-templom és a karmelita kolostor zugai és orgonasípjai páratlan dokumentumokat rejtettek

„Miközben szólásszabadság van Magyarországon, a háttérben meghúzódó gazdasági cenzúra mégis korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát”

Pierre Assouline Az úszó című regényében az Auschwitzot megjárt Alfred Nakache francia és Európa-bajnok úszó, világcsúcstartó kivételes sorsát követi nyomon. Az író a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon válaszolt a Népszava kérdéseire.

Feltűnt, hogy Orbán mennyire az előfutára volt mindazon szélsőségeknek, amelyek sok országban felütötték a fejüket. Érdekes látni, hogy miközben szólásszabadság van Magyarországon, addig a háttérben meghúzódó gazdasági cenzúra miképpen korlátozza mégis a

Natalie Dessay, egy szabad ember

A világhírű operaénekes Natalie Dessay az idei Avignoni Színházi Fesztivál OFF programjában játszotta Marie NDiaye Un pas de chat sauvage (Egy vadmacska lépése) című darabjának egyik főszerepét, és válaszolt a Népszava kérdéseire.

 Natalie Dessay élete nagy ajándékának tartja, hogy találkozott a 2019-ben elhunyt Michel Legrand világhírű zeneszerzővel

„Ha azt gondolnánk, hogy a művészeket eszközként használhatjuk, akkor ugyanazt tennénk, mint a totalitárius rendszerek”

Tiago Rodrigues, az Avignoni Fesztivál igazgatója az igazi közszolgálat sokszínűségéről, mely felfedezésekre és kíváncsiságra sarkall a piaci törvények ellenében.

A piac törvényei is nagyban
akadályozzák a művészek szabadságát, amikor a jól
terjeszthető és könnyen
fogyasztható dolgok létrehozására sarkallják

És tovább görgetünk...

Az idei 78. Avignoni Színházi Fesztivál programján két, az ősi kórusok nyomdokain járó női formáció hirdeti az emlékezet és ellenállás fontosságát, és kiáltja világgá, hogy: NEVER AGAIN (Mothers).

A (Sea of silence) Csend tengere sósivatagában hét nő áll a világ négy sarkából

A francia választások első fordulójának eredményei láttán az Avignoni Fesztiválra egybegyűlt művészvilág is megmozdult

Az Avignon éjszakájának nevezett rendezvény tomboló erővel hirdette a reményt a szélsőjobboldal győzelmének állítólagos elkerülhetetlenségével szemben.

Maratoni virrasztás az avignoni éjszakában

Közösséget teremt, békét hoz

Színészek a nézők sorfala között jelmezben

Kijev él, és élni akar

Ukrajnában a háború alatt is van élet, a művészek is dolgoznak, a színházakban telt házas előadásokra tolonganak a kultúrához mint a normalitás egyik utolsó mentsvárához ragaszkodó nézők. Horváth Patrícia rendező a háború kirobbanásakor itthon önkéntesként segítette az orosz agresszió elől menekülőket, nemrég pedig Richard Nelson amerikai drámaíró-rendezőt látogatta meg Kijevben, új előadásának próbafolyamata közben, amiről a Népszavát tudósította. Ukrajnai útjáról írt beszámolója egy érzelmes utazás záró, ám bizonyosan nem utolsó fejezete.

Naponta többször is megszólalnak a légvédelmi szirénák Kijevben
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang