Magyar Péter és a whatever mentalitás

Az apátia legyőzhető

Új tanév, új remény

A javítóvizsgák csak rontanak: nem csak a diák a felelős, ha megbukik, a szülő terhe, hogy átmenjen

Haragos tüntetés, határozott tiltakozás, sztrájk és élőlánc, megannyi követelés – ezek a fogalmak tartották lázban a közoktatásban dolgozó pedagógusok és diákok jelentős részét az elmúlt évben. Szakmai szervezetek sora jelezte artikuláltan, sokszor elismételve, letétbe helyezett felmondási nyilatkozatokkal nyomatékosítva, hogy a kormány státusztörvény-tervezete ront a pedagógusok és az oktatás helyzetén is. Eközben az iskolaügy mindegyre süllyedő színvonala háttérbe szorult. A törvény átment, a diákok egy része nem: javítóvizsgára matematikából, történelemből és magyarból készülnek a legtöbben.

A hosszú és szeles út

Szolga Bálint: Városálom

A baloldal nulladik lépései: kommunizmust kiált a Fidesz forgalomcsillapításra is

„Elon Musk korában” a fennálló problémákra adott válaszokban nem a társadalmi szintű megoldások dominálnak, hanem az individuális, egyszemélyes tervek: tegyünk rá világítós LED-csíkot, és jobb lesz. Így látja Adam Something, azaz Kovács Ádám, aki egy átlagos irodai alkalmazottból lett az egyik, hanem nem a legismertebb urbanisztikai-közéleti youtuber. Egymillióan követik, legsikeresebb videóját tízmillióan nézték meg. Szerinte a Budapest–kormány-ellentét további lemaradásra ítéli a fővárost, Elon Musk egy „tehetségtelen barom”, Orbán Viktor rendszerében a gátlástalanság és a megalkuvás visz előre, és a baloldali reform első lépése a munkahelyi királyságok megdöntése lehetne. Interjú a magyar sajtónak elsőként nyilatkozó fiatalemberrel.

„Pontosan tudják, hogy gyerekeket bántanak” – Erőszakra tanítja a diákokat az Orbán-kormány

Az oktatásügy felemeléséért és a tanári fizetések rendezéséért indult tüntetések mára már sokkal többet jelentenek. A kormánypártok azóta a Belügyminisztérium alá rendelték az oktatást, ellehetetlenítették a sztrájkjogot, és polgári engedetlenséget választó pedagógusokat rúgtak ki. Legutóbb a státusztörvény váltott ki dühöt. A Fidesz továbbra is erőből politizál. A tavaszi demonstrációkon kétszer könnygázt is bevetett a rendőrség a Karmelita kolostornál, ezért egy hete „Gyerekeket bántasz” címmel tartott demonstrációt az Egységes Diákfront. Folytatás holnap, május 30-án.

Szolga Bálint: Idő van

„Sokszor kérdeztem magamtól, miért vagyok még a pályán” - Fogynak az ellenállók, de a kisvárosi gimnázium tanárai nem fognak csendben maradni

Március 16–17. között a tanárok ismét sztrájkba léptek. A tavaly januárban megerősödő szakszervezeti aktivitás eddig több munkabeszüntetést is eredményezett, melyekre a kormány a sztrájkjog teljes kiüresítésével válaszolt. Ezen felháborodva több iskolában a polgári engedetlenség eszközéhez nyúltak a pedagógusok, legfőképp Budapesten, és néhány nagyobb vidéki városban is. De mi a helyzet ezeken kívül vidéken? Ki merészel még ellenállni ott, ahol a legkiszolgáltatottabbak a pedagógusok?

'68 után szabadon - interjú Matteo Vespával, az Európai Diákunió elnökével

Az utóbbi időben több európai országban is demonstrációk kezdődtek az oktatás ügye miatt. Itthon az utóbbi évben számos tanársztrájk és diáktüntetés is történt, emellett például Portugáliában is tiltakoztak a pedagógusok, decemberben határozatlan idejű sztrájkot jelentettek be. Lettországban és az Egyesült Királyságban is egyre elégedetlenebbek a tanárok. Az európai oktatás helyzetéről az Európai Diákszövetség elnökét, Matteo Vespát kérdeztük, aki fiatal kora ellenére 40 ország sok millió diákjának érdekeit képviseli.

Matteo Vespa

Egy generáció hangja lehetünk – Sztrájkra hívja az ifjúságot az Egységes Diákfront az ellenállás évfordulóján

Egy évvel ezelőtt a pedagógus-szakszervezetek egynapos országos sztrájkot hirdettek január 31-re, ekkor még figyelmeztető jelleggel. A pedagógustársadalom 13 százaléka beszüntette a munkát, ezután a hatalom oldaláról brutális retorzió következett. Kiüresített sztrájkjog, a polgári engedetlenség útjára lépő tanárok tankerület általi megfenyegetése és mostanra több tucat pedagógus kirúgatása, az értük felszólaló diákok megszégyenítése, Pankotai Lili esetében pedig elüldözése. Az oktatás ügyét aktívan alakítani kívánó diákok terveiről és a tiltakozás lehetséges eszközeiről a tavaly ősszel alakult Egységes Diákfront elnökségi tagját, Tóth-Göde Gergőt kérdezte Szolga Bálint, aki diákként szintén részt vesz az ellenállásban.

A fiatalok rendszerváltása

Ígéretek, katasztrófák

Egy újabb elátkozott érettségi

Éretlenségi

A’la NATúr

Az oktatás ördögi köre

Sztrájkolni jog és kötelesség

Megtörni egy generációt

Gyűlöletkeltők

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang