A kormány teljes mértékben átértelmezte a pandémiát. Idáig a járvány egy kiszámíthatatlan hullámvasútnak tűnt, azonban a Magyar Közlönyből nemrég kiderült: csak meg kell mondani, hogy április 19-ig legyen szíves távozni, és ez a veszélyes, eddig több mint 20 ezer emberéletet követelő megbetegedés készségesen eltűnik.
Az április 19-ei dátum nem más, mint az iskolák újraindítása. Ez az a nap, amit a kormány a rendeletei között rögzített, ekkor fog az oktatás visszaállni a tantermi munkarendre. Persze senki nem szereti a digitális oktatást: eleinte bizakodtunk, hogy hoz egy kis színt a tanítási módszertanba, azonban mára a tanárok és a diákok is egy életre elidegenedtek az online tanulás összes létező formájától. A kormány tehát valószínűleg azt várta, hogy mindenki rohanni fog vissza a kicsikét talán elfogadhatóbb és használhatóbb oktatási szisztémába, ám egy ilyen korai időpont megnevezése, a járvány tetőzésének napjaiban jó néhány kérdést felvetett.
A szakszervezetek kérésére a pedagógusokat előre vették az oltási tervben, így az ő oltásuk jelen pillanatban is folyik, Pfizer és Moderna vakcinákkal. A gyógyszergyártók állítása szerint két dózis beadása után éri el készítményük a kívánt hatást. Nincsen szükség matektanárra ahhoz, hogy kijelentsük, az oltások jelenlegi sebességével nem lesz idő arra, hogy a második adag oltást is beadják nekik.
Orbán Viktor a közmédiának adott interjújában azt mondta, hogy szerinte egy oltásnak is elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy az oktatás újraindulhasson. Ám véleményem szerint elfelejt egy eléggé fontos részletet! Még ha azt feltételezzük is, hogy a tanároknak beadott oltás védelmet nyújt a fertőzés ellen, a diákoknak még lehetőségük van szétszórni egymás között, ráadásul az, hogy valaki fiatal, még nem garancia arra, hogy nem lehetnek krónikus betegségei. Rengeteg ilyen diák találhatja magát az út szélén felejtve az újrainduló oktatásban.
Tegyük fel, hogy egy középiskolás fiatal elkapja a vírust. Akár az iskola területén belül, akár akkor, ha mondjuk ingáznia kell a a tömegközlekedéssel, a végeredmény ugyanaz; ha tünetmentes vagy csak enyhe tünetei vannak, szét fogja szórni a megbetegedést az osztálytársai között, majd azzal a lendülettel haza is viszi. Ezzel pedig éppen azt érjük el, amit egészen idáig szerettünk volna elkerülni: teret adunk a szuperterjesztőknek, azaz nekünk, diákoknak.
Megértem azokat az érettségizőket, akik ettől az iskolában eltöltendő két héttől várják a csodát. Megértem azon diáktársaimat, akik már nagyon szeretnének találkozni a barátaikkal, és normálisabb életet élni, mint a járvány ideje alatt. Azonban jelenleg ennek még nincsen itt az ideje. Katasztrofális végeredménnyel fenyeget ez a döntés, és hiába kongatják a pedagógusok a vészharangot, a kormány, úgy tűnik, végig fogja vinni ezt a tervet, ahogy arra Orbán Viktor a fent említett interjúban többször utalt. Innentől pedig csak abban bízhatunk, hogy most tényleg jó lóra tett a Fidesz.