Türk kapcsolatokat épít az Országos Bírói Tanács elnöke

Szabó Péter ugyan nem írta alá az isztambuli ülés zárónyilatkozatát (neve nem szerepel az aláírók között), de a többi igazságügyi vezetővel együtt találkozott Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel.

Csoportkép. Középen Erdoğan, a kép bal szélén Szabó Péter

Elítélték a DK országgyűlési képviselőjét az MTVA-székházban történt dulakodás miatt

Az ellenzéki politikus volt az, aki megsérült, ennek ellenére őt marasztalták el. Varju László a határozat ellen fellebbezést nyújtott be. 

Kitört a béke az Országos Bírói Tanács alakuló ülésén, rácáfoltak az előzetes várakozásokra

Szabó Pétert, a Győri Ítélőtábla polgári ügyszakos bíráját választotta elnökévé az új összetételű OBT.

Már előremenekül az Orbán-kormány, azt ígéri, hogy leszáll az igazságszolgáltatásról az uniós támogatás fejében

Pénzért a bírói függetlenségét is biztosítják. Kár, hogy ez egy normálisan működő demokráciában a minimum lenne.

A Fidesz öt népszavazási kérdéséből három már átment a Kúrián

Egyet már elutasítottak, így csak egy kérdés maradt, ami a Kúria döntésére vár: „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek a nem megváltoztatását bemutató médiatartalmakat jelenítsenek meg?”

Alkotmánybíróságra megy a kormány, miután a Kúria elkaszálta a homofób népszavazás egyik kérdését

A jelek szerint mindenképpen fel szeretnék tenni az összes kérdést.

Handó után az OBT is legitimmé vált?

Nem perelhető az Országos Bírósági Hivatal elnöke

Első fokon még Handó Tünde visszaélését állapította meg a bíróság, amiért lényegében magyarázat nélkül dobott vissza álláspályázatokat. A másodfok úgy döntött, be sem lehetett volna perelni a hivatal elnökét.

Távozott a Fővárosi Törvényszék elnökhelyettese

Közös megegyezéssel távozott posztjáról a Fővárosi Törvényszék (FT) általános elnökhelyettese - tudta meg a Népszava. Rosnerné Romenda Zsuzsanna távozása összefügg azzal, hogy május végén Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke Polgárné Vida Juditot bízta meg egy évre az FT elnöki feladatainak ellátásával.

FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Nem bíróságként viselkedett az AB

Népszava fotó

Bosszútól tartva távoztak

Egyházi felajánlás - Visszavonásig érvényes

Handó döntött - Korszakváltás miatt alkalmatlan

Kétmilliárdból újítják fel a Nemzeti Színházat?

Fotó: Facebook

Titkosszolgálatok és a kilenc százalék

Illusztráció/Shutterstock

Kikezdte az Ab az objektív felelősség elvét

FOTÓ: Tóth Gergő

Saját határozatát támadta meg a kormányhivatal

Megkapta az építési engedélyt a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum építésére az illetékes kormányhivataltól. Budapest Főváros Kormányhivatala V. Kerületi Hivatalának sürgős lehetett a február 16-i határozat minél gyorsabb meghozatala, hiszen február 15-én a Levegő Munkacsoport és egy magánszemély is a bírósághoz fordult, kérve, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal folytasson le új eljárást a beruházás környezetvédelmi hatásvizsgálata ügyében, illetve helyezze hatályon kívül, semmisítse meg az erre vonatkozó korábbi döntését. 

Politizáló alkotmánybírák

Fleck Zoltán az Alkotmánybíróság (Ab) konkrét határozataitól függetlenül úgy véli, a testület régi törekvése, hogy kontrollt gyakoroljon a rendes bíróságok felett, s konkrét bírói ügyeket vizsgáljon felül. Ám, ma Magyarországon, a két legfőbb bírói szerv - az Ab és a Kúria - közötti vita arról is szól, hogy politikai vagy jogi szempontok érvényesüljenek-e az igazságszolgáltatásban. A jogszociológus lapunknak azt mondta, a mai összetételű és hatáskörű Ab a politikai hatalom meghosszabbított keze, politikai döntéseket hoz és a közelmúlt törvényi módosításai óta nem akadálya a kormányzati törekvéseknek. Ezt az alkotmánybírák kiválasztásának körülményeivel, az Ab-elnök parlamenti választásával is indokolta. Ezzel szemben a Kúria, a rendes bíróságok ma is az igazságszolgáltatás jogi szempontjait képviselik és érvényesítik. Flecket azután kérdeztük, hogy az Ab-többség elképesztő érvekkel indokolta meg két, az október 2-i népszavazáshoz kapcsolódó - a Kúria korábbi végzéseit felülíró - döntését.

Ítélethirdetés FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Már nem Erdő Péter vezeti a katolikus püspöki kart

Lejárt a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) tisztségviselőinek megbízatása - Mohos Gábor, a püspöki kar titkára kivételével. A konferencia őszi rendes ülésén megválasztották az új tisztségviselőket: az MKPK elnöke Veres András szombathelyi megyéspüspök, alelnöke pedig Udvardy György pécsi megyéspüspök lett. A püspöki kar úgynevezett állandó tanácsába Erdő Péter bíboros, Esztergom-budapesti érseket, valamint Ternyák Csaba egri érseket választották be. A tisztségviselők megbízatása öt évre szól.

2014-es felvétel. Fotó: Franco Origlia/Getty Images News

Miért nem bűncselekmény a plakátrongálás?

Jogellenesek voltak a plakátrongálás miatti előállítások, a plakátok lefestése ugyanis nem minősül „grafitti-bűncselekménynek” - írta a Magyar Helsinki Bizottság emberi jogi blogja. A Helsinki Figyelő felidézte: a falfirkálással elkövetett rongálás (amely függetlenül attól, hogy mekkora kárt okoz, nem szabálysértésnek, hanem bűncselekménynek minősül) 2010-ben került a Btk.-ba.

Meghalt Kovácsy Tibor

Hatvannégy éves korában meghalt Kovácsy Tibor, a Magyar Narancs szerkesztője, külpolitikai újságírója, a Tilos műsorvezetője. 

Varga Zs. és az összeférhetetlenség

Bár az Alkotmánybíróság egy belső, 2007-es határozata szerint az alkotmánybírói tagság összeférhetetlen a dékáni (és rektori) tisztséggel, az Ab ennek ellenére nem tartja összeférhetetlennek, hogy a tavaly ősszel alkotmánybíróvá választott Varga Zs. András - korábban a legfőbb ügyész helyettese - 2013 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Jog- és Államtudományi Karának dékánja. Az Ab-határozat nem ismer kivételeket az összeférhetetlenség kapcsán, az Ab teljes ülése mégis elfogadta Varga Zs. érvelését, hogy csak "csökkentett feladatkörű" dékáni tisztséget tölt be. Mindez egy magánszemély közérdekű bejelentése nyomán derült ki.

Hiányosan döntenek FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Az Ipsos mérése szerint is zuhan a Fidesz

Nemcsak a Tárki és a Medián, hanem az Ipsos is a Fidesz népszerűségének jelentős csökkenéséről számolt be. December eleji felmérésük szerint a nagyobbik kormánypárt két hónap alatt - októberről decemberre - 10 százaléknyi szavazót veszített a teljes népesség körében. Az Ipsos szerint a közvélemény különösen érzékeny a politikusok látványos meggazdagodására, de az Oroszországhoz fűződő szorosabb viszonyról, a vasárnapi zárva tartásról, valamint a korrupcióról szóló hírek is morzsolták a Fidesz-tábort. Mindebből a Jobbik profitált.

Itt még örülnek, de a mostani személyes népszerűségvesztés nem jött jól Orbánnak, Szijjártónak, Lázárnak és Rogánnak sem FOTÓ: N

Zuhan Orbán és a Fidesz

Soha nem látott népszerűségvesztést szenvedett el a Fidesz a Medián november végi felmérése szerint; a kormánypárt támogatottsága egy hónap alatt 38-ról 26 százalékra esett a teljes népességben. Orbán Viktor kormányfő még nagyobbat bukott, kedveltsége 48-ról 32 százalékra zuhant.

Orbán Viktor FOTÓ: Tóth Gergő
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang