Mint ismert, eddig Erdő Péter bíboros-prímás, Esztergom-budapesti érsek töltötte be a püspöki kar elnöki tisztségét. Sőt, a történelem során – egyetlen kivétellel - mindig az esztergomi érsek – a prímási cím birtokosa – volt a magyar katolikus püspöki kar vezetője. A kivétel Paskai László volt, aki az előző esztergomi érsek, bíboros-prímás, Lékai László 1986-os halála után került az MKPK élére, majd nem sokkal később, 1987 tavaszán II. János Pál pápa kinevezte Paskait esztergomi érsekké is. Ám 1990 szeptember elején, a tisztújítás során nem Paskai került ismét a püspöki kar élére, hanem Seregély István egri érsek. Sokan ezt a nemrég elhunyt Paskaival való elégedetlenséggel magyarázták. Mindenestre akkor vált szét először az esztergomi érsek és a püspöki kar elnökének személye a magyar történelem folyamán.
Ma nehéz lenne a püspökök Erdő Péerrel való elégedetlenségének betudni, hogy nem ő lett az új MKPK elnöke. Úgy tudjuk, 2006-ban született egy belső szabály, amely szerint a püspöki kar elnöki tisztségét csak kétszer lehet betölteni. Mivel Erdő már második ciklusát töltötte, így nem is választhatták meg. A belső szabály azonban az ő elnöki ciklusa alatt született, így nyilvűán nincs Erdő ellenére, hogy nem ő lett most az elnök. A mostani esztergomi érsek Paskai 2002-es nyugállományba vonulása után került székébe, majd 2005. szeptemberében választották először a püspöki kar élére. Erdő egyébként megtiszteltetésnek venné, ha esetleg Vatikánban kapna valamilyen tisztséget, vagyis nem feltétlenül ambicionálja a hazai pályafutást. Egyes hírek szerint ráadásul megromlott a korábban nagyon szívélyes viszonya a kormánypártokkal.
Nem úgy utódának; Veres András hosszú ideig a püspöki kar titkára volt (1998-tól 2006-ig) – főleg Seregély elnöksége alatt, de titkársága Erdő vezetése alatt is folytatódott. Az őt ismerők szerint Veres a katolikus egyház konzervatívabb irányvonalát képviseli. 2006. június 20-án XVI: Benedek pápa szombathelyi püspökké nevezte ki, Konkoly István püspök helyére. Majd ugyancsak XVI. Benedek pápa 2011 januárja és áprilisa között a pécsi püspökség apostoli kormányzóvá nevezte ki, a pénzügyi botrányok miatt lemondott Mayer Mihály helyére.