Orbán-kormány;igazságszolgáltatás;Európai Bizottság;reform;

- Már előremenekül az Orbán-kormány, azt ígéri, hogy leszáll az igazságszolgáltatásról az uniós támogatás fejében

Pénzért a bírói függetlenségét is biztosítják. Kár, hogy ez egy normálisan működő demokráciában a minimum lenne.

Átfogó igazságügyi reform – többé-kevésbé a bírói függetlenség garantálása – is szerepel azok aközött a kötelezettségvállalások között, amelyeket az Orbán-kormány teljesítene a Covid-19 járvány utáni 7,2 milliárd eurós gazdasági helyreállítási támogatás megszerzése érdekében – írja a Politico.

A portál brüsszeli kiadása által látott november 4-i keltezésű dokumentumok tanúsága szerint a változtatásokra maga a kabinet tett javaslatot, és a többi között azt vállalná hogy megerősíti a fideszes körök által  mostanában sokat támadott Országos Bírói Tanácsot (OBT), amelynek buztosítja a független működését.

E szerint az OBT 

  • saját költségvetést és saját irodát kapna,

  • kötelező hatályú véleményt nyilváníthatna az Országos Bírósági Hivatal (OBH) politikai kinevezettnek számító elnöke döntéseiről,

  • véleményezhetné az igazságszolgáltatásról szóló törvényjavaslatokat, 

  • kezdeményezhetné törvények megalkotását

  • és beleszólási jogot kapna a kúriai kinevetésekbe.

Utóbbinak azért van jelentősége, mert amikor a bírói tapasztalat nélküli Varga Zs. Andrást 2021-ben megválasztották a Kúria elnökének, az OBT-s bírák mindegyike ellene szavazott. 

Úgy tűnik, az Orbán-kormány hajlandó Polt Péter hatáskörének a korlátozására is, az egyik kötelezettségvállalás szerint legalábbis felszámolják azokat az akadályokat, amelyeket eddig az elé gördítettek, hogy a bírák Magyarországon jogértelmezést kérve az Európai Unió Bíróságához forduljanak. Ennek kirívó példája volt, hogy 2021 áprilisában Vasvári Csaba bíró ügyében az EUB-nek kellett kimondania, ellentétben áll az uniós joggal a magyar törvény, amely lehetővé teszi, hogy a legfőbb ügyész a Kúriánál keressen jogorvoslatot valamely magyar bíróság előzetes döntéshozatali kérelemre utaló határozatával szemben.

A fentieken túlmenően a kabinet azt is vállalja, megfosztja a kormányzati szervezeteket a lehetőségtől, hogy az Alkotmánybíróághoz forduljanak jogorvoslatért bírósági döntésekkel szemben.

A reformoknak 2023 első negyedévében már hatályba kell lépniük, az Orbán-kormány pedig ígéretet tett arra is, hogy előtte egyeztet az érintet civil társadalom képviselőivel.

Amíg az OBT meg nem vitatja az esetleges idevágó jogszabály-tervezetet, nem kívánja kommentálni a jogkörei bővítésére vonatkozó sajtóhíreket - közölte a Népszava érdeklődésére az OBT.

Az új amerikai nagykövet állítása szerint alig várja a közös munkát.