Átfogó igazságügyi reform – többé-kevésbé a bírói függetlenség garantálása – is szerepel azok aközött a kötelezettségvállalások között, amelyeket az Orbán-kormány teljesítene a Covid-19 járvány utáni 7,2 milliárd eurós gazdasági helyreállítási támogatás megszerzése érdekében – írja a Politico.
A portál brüsszeli kiadása által látott november 4-i keltezésű dokumentumok tanúsága szerint a változtatásokra maga a kabinet tett javaslatot, és a többi között azt vállalná hogy megerősíti a fideszes körök által mostanában sokat támadott Országos Bírói Tanácsot (OBT), amelynek buztosítja a független működését.
Nem félünk, mert nem vagyunk hajlandóak félni – Interjú Vasvári Csaba bíróvalVisszaszólt az amerikai nagykövetség, Orbán Viktor is találkozott magas rangú amerikai bíróvalNem tetszik a Kúria elnökének, hogy két magyar bíró megbeszélést folytatott az amerikai nagykövettelE szerint az OBT
saját költségvetést és saját irodát kapna,
kötelező hatályú véleményt nyilváníthatna az Országos Bírósági Hivatal (OBH) politikai kinevezettnek számító elnöke döntéseiről,
véleményezhetné az igazságszolgáltatásról szóló törvényjavaslatokat,
kezdeményezhetné törvények megalkotását
és beleszólási jogot kapna a kúriai kinevetésekbe.
Utóbbinak azért van jelentősége, mert amikor a bírói tapasztalat nélküli Varga Zs. Andrást 2021-ben megválasztották a Kúria elnökének, az OBT-s bírák mindegyike ellene szavazott.
Úgy tűnik, az Orbán-kormány hajlandó Polt Péter hatáskörének a korlátozására is, az egyik kötelezettségvállalás szerint legalábbis felszámolják azokat az akadályokat, amelyeket eddig az elé gördítettek, hogy a bírák Magyarországon jogértelmezést kérve az Európai Unió Bíróságához forduljanak. Ennek kirívó példája volt, hogy 2021 áprilisában Vasvári Csaba bíró ügyében az EUB-nek kellett kimondania, ellentétben áll az uniós joggal a magyar törvény, amely lehetővé teszi, hogy a legfőbb ügyész a Kúriánál keressen jogorvoslatot valamely magyar bíróság előzetes döntéshozatali kérelemre utaló határozatával szemben.
Uniós jogot sértett Polt Péter – állítja az EU Bíróságának főtanácsnokaA fentieken túlmenően a kabinet azt is vállalja, megfosztja a kormányzati szervezeteket a lehetőségtől, hogy az Alkotmánybíróághoz forduljanak jogorvoslatért bírósági döntésekkel szemben.
A reformoknak 2023 első negyedévében már hatályba kell lépniük, az Orbán-kormány pedig ígéretet tett arra is, hogy előtte egyeztet az érintet civil társadalom képviselőivel.
Falig hátrál az Orbán-kormány az Európai Bizottság előtt, független korrupcióellenes hatóság fog működni MagyarországonAmíg az OBT meg nem vitatja az esetleges idevágó jogszabály-tervezetet, nem kívánja kommentálni a jogkörei bővítésére vonatkozó sajtóhíreket - közölte a Népszava érdeklődésére az OBT.