;

Fővárosi Ítélőtábla;Demokratikus Koalíció;Varju László;testi sértés;

- Elítélték a DK országgyűlési képviselőjét az MTVA-székházban történt dulakodás miatt

Az ellenzéki politikus volt az, aki megsérült, ennek ellenére őt marasztalták el. Varju László a határozat ellen fellebbezést nyújtott be. 

Garázdaság, testi sértés és választási csalás miatt is bűnösnek mondta ki és 900 ezer forintos pénzbírsággal sújtotta a Fővárosi Ítélőtábla a Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselőjét - derül ki a Telex cikkéből. 

A Fővárosi Törvényszék a testi sértés vádjában felmentette Varju Lászlót, a másodfokú bíróság azonban megváltoztatta az elsőfokú ítéletet ebben. Az ügyészség korábban azzal vádolta meg az ellenzéki politikust, hogy testi sértést és garázdaságot követett el, amikor több képviselőtársával 2018. december 17-én bement az MTVA Kunigunda utcai székházába, ahol összeszólalkozott a közforgalom elől elzárt épületrészt védő biztonsági őrökkel. Fizikai ellenállást tanúsított, amikor szerették volna kivezetni. Ennek során a földre esett, belekapaszkodott egy őr lábszárába, aki ennek következtében hanyatt esett, de sérülést nem szenvedett. Varju Lászlót mentő vitte el a helyszínről. 

Ehhez csatoltak egy szintén 2018-as ügyet, amelyben a gyanú szerint a DK-s politikus - a parlamenti választás előtt az egyik független jelöltnek pénzt ígért, ha visszalép a jelöltségtől. 

Nem jogerős ítélet

A Fővárosi Ítélőtábla mai Varju elleni ítélete nem jogerős, ellene a Kúriához, mint harmadfokú bírósághoz lehet fordulni. (A Kúria harmadfokú döntése pedig felülvizsgálati kérelemmel támadható ugyancsak a Kúrián, ám ennek már nincs halasztó hatálya a büntetés végrehajtására nézve.)

Ez azért lehetséges, mert Varju esetében a Fővárosi Törvényszék első- és az ítélőtábla másodfokú döntése eltér a bűnösség kérdésében (az első fok felmentette őt a testi sértés vádpontja alól, ám a másodfok ebben is bűnösnek találta). Márpedig büntetőügyben a jogerős ítélethez két egybehangzó döntésre van szükség a bűnösség kérdésében. Emiatt Varjunak a Kúria jogerős döntéséig a jogkövetkezményekkel, így a képviselői mandátumról való esetleges lemondással sem kell számolnia. Az Országgyűlésről szóló törvény szerint ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit – képviselői megbízatásának ideje alatt – bűntett miatt jogerősen elítéltek, vagyis ha Varju bűnösségét a Kúria is megállapítja, le kell köszönnie mandátumáról.

Ugyanez igaz a közelmúltban elítélt Fekete-Győr Andrásra, akinek az első- és másodfokú ítélet eltérése miatt szintén a harmadfokú döntésre vár. A Momentum politikusát első fokon még felmentették, másodfokon azonban felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Törvényszék. Ha harmadfokon is elítélik, a döntés jogerőssé válik, s ebben az esetben neki is meg kell válnia képviselői mandátumától. - S. Z.

A tárgyalás egy szimpátiatüntetéssé alakult, ahol a DK elnöke és több szimpatizáns is megjelent. Gyurcsány Ferenc úgy reagált: „Becstelen, tisztességtelen ítéletben büntette meg a bíróság Varju Lacit. Lacinak az a bűne, hogy nem engedte megveretni magát a TV-székházban. Gyalázatos!”

Varju László azt hangoztatta, képviselőtársaival nem akart és nem is követett el bűncselekményt. A tévészékházban annyit kértek csupán, hogy beszélhessenek a felelős szerkesztővel, ehhez képest a biztonsági őrök letépték a korlátról, és végigcibáltak a folyosón.

Varju László bírósági tárgyalását követően doorstep sajtótájékoztatót tartott. A DK alelnöke szerint törvénysértő határozat született, ami ellen fellebbezést nyújtott be. Hozzátette: itt még nincs vége, az igazáért a végsőkig küzdeni fog, és ebben a jelenlévők támogatását kérte. 

Indoklás: a képviselő a védett tévéstúdióba erőszakos úton akart behatolni

A Fővárosi Ítélőtábla tájékoztatásában azt írja, Varju Lászlónak joga volt az állami média székházában tartózkodni, azonban a képviselő a védett tévéstúdióba erőszakos úton akart behatolni. Mindez már jogellenes volt, s így indokolt volt a vele szembeni fellépés. A kamerafelvételek alapján megállapítható volt, hogy szándékosan szerette volna kirántani a biztonsági őr lábát, hogy az egyensúlyát elveszítve hanyatt essen. Ilyen körülmények közt a DK-s politikusnak számolnia kellett a súlyos sérülés okozásának lehetőségével is. Éppen ezért látta indokoltnak bűnösségének megállapítását a bíróság. 

Vásárhelyi Jánost pedofiliáért 8 évre, kényszerítésért és vesztegetésért 2 év három hónapra ítélték.