Emberközpontú üzletek

Félpénzen vehetsz - Teljes szívvel adhatsz! – szól a Cseriti Adományhálózat szlogenje. A vállalkozást magánemberek indították el, és azokon próbálnak segíteni, akiknek a legnagyobb szükségük van rá. Kínálatukat hétköznapi emberek állítják össze, ettől lesz érdekes és egyedi az üzletek választéka. Bárki vásárolhat náluk, és bárki beviheti azt, amire már nincs szüksége.

Áprilisban Csepelen nyílik a hetedik üzlet FORRÁS:CSERITI

Nincs még járvány, de már sokan tüsszögnek

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerint influenzajárványról még nem beszélhetünk, de már nagyon sokan fordulnak orvoshoz influenzához hasonló tünetekkel. Az oltóanyagot sokan ingyen is megkaphatnák, de nem élnek vele, pedig az orvosok szerint a teljesen egészséges szervezetben jobban érvényesülne az ellenszer.

Folyamatosan dolgoznak az ÁNTSZ laboratóriumában FOTÓ: NÉPSZAVA

Magyaros víziparádé orosz kísérőzenével

Helyenként pazar játékkal a várakozásnál lényegesen könnyebben győzte le orosz ellenfelét a magyar női vízilabda válogatott és ezzel bejutott a legjobb négy közé. Merész András lányai az elődöntőben Spanyolországgal játszanak holnap.

Nem tudták elnyomni Bujkát FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Ez Brazília A-tól Z-ig

Az algériai hősöktől Zamorano gólöröméig a vasárnap lezárult brazíliai futball világbajnokság számos emlékezetes pillanattal ajándékozta meg a nézőket. A BBC sportszerkesztősége most összeszedte és ABC-sorrendbe állította a felejthetetlen mozzanatokat. Ezekből szemezgetünk alábbi összeállításunkban.

Messi, a legszomorúbb legjobb FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARTIN ROSE

Fáj, fáj minden porcikánk

Csigolyatörés, bokatörés, izomszakadás, arccsontrepedés, durva belépők, összefejelések, félrelépések - talán még soha nem volt annyi súlyos sérülés világbajnokságon, mint a mostanin. Brazil lapok egyenesen kórházvébének titulálták a tornát, különösen azt követően, hogy az ő futballzsenijük, egyetlen nyerési adujuk kidőlt a sorból. De nem Neymar volt az egyetlen, akinek valami nagyon fájt.

Neymar: hát, ez fájt! FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JAMIE MCDONALD

Pápák a pályán

Korunk két élő pápája közül vajon ki lesz boldogabb vasárnap este? Az argentin születésű Ferenc pápáról köztudott, hogy nagy futballrajongó, s természetesen Messiék győzelméért imádkozik. De a betegsége miatt tavaly visszavonult XVI. Benedektől - alias Joseph Ratzingertől - sem áll messze a futball. Tarcisio Bertone, Genova érseke azt mondta róla 2005-ös beiktatásakor: a német Ratzingerben az egyház megtalálta a maga Beckenbauerjét. 

A pápa és Messi, a háttérben az olaszok kapusa, Buffon. Fotó: Claudio Villa/Getty Images.

Brazília, mondd, mit érzel

Csak legalább az argentinok ne győznének! Így imádkoztak szerda este a brazilok, s azt kívánták, hogy a hollandok jussanak a döntőbe, ők pedig hadd vigasztalódjanak a bronzmeccsen egy Argentína feletti győzelemmel. De imájuk nem hallgattatott meg. A brazilok ősi ellenfele döntőt játszik vasárnap, és megszerezheti harmadik világbajnoki aranyát.

Argentin örömünnep FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MATTHIAS HANGST

A király immár meztelen

Szomorú, elhagyatott, végzetes - mondaná erre a költő, a tragédiából kölcsönözve a fogalmakat. Pedig hát egy játékot, egy futballmérkőzést kellene jellemeznünk, ami bármilyen komoly is, még sem ér fel egy halálos csapással. Főleg nem, ha egy nemzet magasságából tekintünk rá. A brazil lapok szerdán mégis úgy jelentek meg, hogy a leggyakrabban használt fogalmak - a könny, a sokk, a katasztrófa, a dráma - oldalakat töltöttek meg. Mintha a végítélet sújtott volna le a kontinensnyi országra, amikor szembesültek a ténnyel: nem csupán a világbajnokságot veszítették el, hanem annak eszközét is, amellyel fanatizálni lehet egy népet. S a másnap ilyenkor szörnyű reveláció. Ha a felvezetés nem nélkülözte a túlzásokat, ha a sérült Neymart "hősi halottnak" kiáltották ki, akkor a végkifejlet sem lehet más, csak súlyos túlzás. 

Fotó: Laurence Griffiths/Getty Images

Nagy foci, nagy pénz

A labdarúgó világbajnokság - amellett, hogy kitűnő mérkőzéseket, kiélezett küzdelmet, a végletekig fokozott izgalmat, nagyszerű játékosokat, csodás gólokat láthatunk - egy kicsit olyan, mint a pünkösdi vásár. Tehetséges kezdők, s kifutóban lévő öregek árulják itt futballtudásukat, s olyannyira felpezsdíti az augusztus végéig tartó játékospiacot, hogy követni is alig tudjuk. Egy biztos, a nagy foci nagy pénzt hoz magával.

Di Maria: mennyit ér a gólom? FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JULIAN FINNEY

A németek nem pityeregnek, nyernek

Harmadik hete írjuk a riói reflexiókat. Szándékaink szerint nem a pályán történteket elevenítjük fel, hanem a hangulatból, a sztorikból, a mellékzöngékből próbálunk csokrot kötni. Írtunk már a kapusok remek szerepléséről, a torna felfedezettjeiről, Paul Pogbáról és James Rodriguezről, írtunk néhány zseniális stratégáról, mint Didier Deschamps, vagy Jorge Luis Pinto,próbáltuk megfejteni, mi lehet az oka néhány latin-amerikai csapat kitűnő szereplésének. Csak a németekről nem írtunk még soha, magunk sem tudjuk, miért. Most ezt pótoljuk.

Forrás: Europress Getty

Ne sírj, Kolumbia!

James Rodriguez vigasztalhatatlan volt a Brazíliával szemben 2-1-re elveszített péntek esti mérkőzés után. Sírt, mint egy gyerek, mint aki elveszítette legközvetlenebb hozzátartozóját. Játékostársai, a kolumbiai csapat vezetői egymás után mentek oda hozzá, ölelgették, vigasztalták, de a könnyek továbbra is patakzottak James szeméből.

Rodriguez befutott a vb-n FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ROBERT CIANFLONE

Bolha jelesre vizsgázott

Lassan lepörög ez a futballfiesta is. Amikor e sorokat bepötyögjük a laptopba - még a francia-német és a brazil-kolumbiai mérkőzés előtt - 56 összecsapáson vagyunk túl, s már csak nyolc meccs van hátra a világbajnokságból. Igaz, a nyolc legfontosabb. Ahhoz mindenesetre elég muníciót gyűjtöttünk, hogy elkészítsük a szereplők bizonyítványát, egytől tízig osztályozva a részvevőket. Nálunk Bolha, azaz Lionel Messi az osztályelső.

Lionel Messi kiemelkedő teljesítményt nyújt Brazíliában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

Pogba: francia Golden Boy

Sehol sem látni, olvasni például egyetlen dehonesztáló megjegyzést sem a csapat fiatal zsenijére, Paul Pogbára. Ellenkezőleg, az ébenfekete fiút a nemzet hőseként ünneplik, s a Nigériát kiejtő gólja, no meg az ott mutatott box to box (kaputól kapuig) játéka kapcsán nem szűnnek meg a zsenijéről cikkezni. Pogba valóban mindkét kapu előtt feltűnt, védekezésben és támadásban is hatékony volt.

Pogba a franciák egyik vezére FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JEFF GROSS

A Guillermo-faltól a szambakesztyűig

A brazil-mexikói mérkőzést követően - emlékszünk, amelyen Guillermo Ochoa kivédte a házigazdák szemét - mémek özöne lepte el a világhálót. Volt olyan vicces kép, amely a Corcovado tetején lévő Krisztus-szobornak adott Ochoa fejet, meg olyan, amelyen a kapu közepében álló Teremtő apostolait küldi a sarkokra tartó labdák hárítására, és olyan Ochoa-fejű lény is akadt, amelynek a teste egy fal. A Guillermo-fal azóta fogalommá lett, nem lepődnénk meg, ha az építészetben is létjogosultságot nyerne.

Dél-amerikai futball, latin szerető

Zicónak részben még igaza is lehet, de nem teljesen. Már amennyiben előzetesen Brazíliát, Argentínát vagy Uruguayt tartotta a most folyó világbajnokság trófeájának elnyerésére. Közülük Brazíliának erre még lehet esélye - noha a szombaton mutatott játéka alapján erősen megfogyatkozhatott a Neymarékra fogadók aránya -, Argentína esélyei is tovább élnek, Uruguayé viszont nem.

Az uruguayi Cristian Rodriguez szomorkodik a Kolumbiával játszott meccs után. Fotó: Jamie Squire/Getty Images

Távol Afrikától – Elszállt remények

"Az én elefántcsontparti történetem ezen az estén véget ért - mondta a görögöktől elszenvedett, s a világbajnokságtól való búcsút jelentő vereség utáni sajtótájékoztatón Sabri Lamouchi, az afrikai nemzeti csapat szövetségi kapitánya.

Sabri Lamouchi a görögök elleni meccsen. Fotó: Michael Steele/Getty Images.

Az ikon, a művész és a gerilla volt a nyerő

Három különböző típusú játékos, három nagy egyéniség, három született tehetség vívta ki tegnap a meccs embere címet. Egyikük leáldozó, a másikuk épp most születő csillag, a harmadik meg elnyűhetetlen.

Rafael Marquez
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

Prandelli: meztelenül a tűzben?

Ha hibázni emberi dolog, csökönyösnek lenni ördögi - állítja Massimo de Luca a Corriere della Serában jegyzett blogjában. A súlyos megállapítás, mondhatni ítélet az olasz szövetségi kapitány brazíliai ténykedésére vonatkozik. Akit az angolok elleni győztes meccs után a mennyekbe menesztett az itáliai sajtó, a Costa Ricával szembeni vereséget követően pedig leszedi róla a keresztvizet.

Deschamps és a francia sajt

A háború utáni évek nagy francia politikusa, Charles De Gaulle szerint képtelenség egy olyan országot kormányozni, ahol csak sajtból 365 féle van. Fokozottan igaz ez a bölcs megállapítás a francia futballra, azon belül is a válogatottra vonatkoztatva. Hogy lehet igazgatni egy olyan társulatot, ahol 11 ember 11 felé húz? Jó esetben. Mert az is gyakran előfordul, hogy ugyanaz a személy egyszer A-t mond, másszor meg B-t.

Didier Deschamps. Fotó: Christopher Lee/Getty Images

Luis Suarez, El Pistolero

Tudják ki volt az az ősz, kopasz, bajuszos ember, kezében vizes flaskákkal, akihez Luis Suarez, az uruguayiak nemzeti hőse odarohant az angolok ellen lőtt második gólja után? A montevideói El País már az uruguayi győzelem éjszakáján felfedte az illető kilétét. Walter Ferreirának hívják, s ő az uruguayi válogatott gyúrója. S hogy miért éppen vele ünnepelte az uruk El Pistolerója (Céllövője) bombagólját, s miért mutogatott rá a kamerák kereszttüzében, mintha azt mondaná: ő a tettes. Neki köszönhetek mindent.

Luis Suarez csókoltat mindenkit. Fotó: Julian Finney/Getty Image

Adios España!

"Nehéz szavakat találni mindarra, ami történt. Mit is lehetne mondani a hírre, hogy a címvédő Spanyolország elsőként búcsúzik a brazíliai világbajnokságtól? Együtt Ausztráliával, amellyel hétfőn még pályára kell lépnie. Vert seregek csatája!" Így kesereg Juanma Trueba a madridi AS internetes kiadásában.

Claudio Bravo parádésan védett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JULIAN FINNEY

Föld-levegő rakéták Rióban

A brazil hadsereg föld-levegő rakétát telepített egy, a riói Maracana stadionhoz alig kétszáz méterre lévő toronyház tetejére, hogy egy esetleges terrortámadásnál képes legyen megvédeni a torna "szívét", a július 13-i döntő helyszínét. Összeszámolni is lehetetlen a világbajnokságra összesereglett 32 csapat mintegy 750 játékosának pénzben kifejezhető értékét. És az eszmei értéke ennél csak magasabb!

Messi haza-, míg Benzema betalált

Messi és a fanatikus argentin szurkolótábor újra egymásra talált. Nem kellett ehhez más, mint egy tipikus Leo-gól: a félpálya körül megszerezte a labdát  és a fradista Besiccsel a nyakán becselezte magát a bosnyák kapuba. A francia Benzema szintén emlékezetessé tette a bemutatkozását Brazíliában. 

Fotó: Matthias Hangst/Getty Images Sport

Balotelli, az esőerdők királya

A pokolban egy kicsit kellemesebb lehet, mint Manaosban futballozni - jegyezte meg az angolok feletti győzelem után Andrea Pirlo, az olaszok csapatkapitánya. A spanyolok is a klimatikai viszonyokra panaszkodnak.

Balotelli kedvese a lelátón FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CLAUDIO VILL

Utcai meccsek országszerte

A világsajtó két dologról ír a csütörtöki Sao Paolo-i vébényitány kapcsán: a világbajnokság elleni tüntetők és a rendőrök helyenként meglehetősen durva összecsapásáról és a megnyitót vezető japán bíró ténykedéséről. A jelzők egyik esetben sem dicsérőek.

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/VICTOR MORIYAMA

Pityergő salakkirály

Párizs visszaadta nekem, amit Melbourne elvett tőlem. A hitet, hogy érdemes keményen dolgozni, s a reményt, hogy ha az ember hisz a győzelemben, elérheti azt - mondta vasárnapi kilencedik Roland Garros diadala után Rafael Nadal a francia sportlap, a L’Équipe munkatársának. Most ebből az interjúból idézünk.

Vékony jégen „táncoltak”

A Flensburg-Handewitt nyerte a férfi kézilabda Bajnokok Ligája kölni négyes döntőjét, mivel a vasárnapi német házi fináléban 30-28-ra legyőzte a sokkal esélyesebbnek tartott, háromszoros BL-győztes THW Kiel együttesét. A Final Four másik újonca viszont, az MKB Veszprém mindkét mérkőzését elveszítve "csak" a negyedik helyen végzett. Újonc és újonc között tehát különbség van. Egy veszprémi játékos viszont örülhetett, Illics 103 találattal BL gólkirály lett.

Ilics gólkirályként örülhetett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JUERGEN SCHWARZ

Álmodozások kora

Szertefoszlott a nagy álom, s a Veszprém férfi kézilabda csapatának nem sikerült a BL-győztes Győri ETO és az EHF-kupát elhódító Pick Szeged nyomába szegődni, miután a szombati elődöntőben három gólos vereséget szenvedett a német Kieltől, a bronzmeccsen pedig vasárnap egy góllal kikapott a nyolcszoros BL-győztes Barcelonától.

A Barcelona egy góllal „lebirkózta” a Veszprémet, így a bakonyiak csak negyedikek lettek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JUERGEN SC

Áll a bál Kölnben

A németországi Köln városát legalább 20 ezer kézilabda-szurkoló özönlötte el pénteken, mind arra várnak, hogy a világ négy legjobb csapata összemérje tudását a VELUX EHF Bajnokok Ligája négyes döntőjében. Fennállása óta első ízben az MKB-MVM Veszprém is ott van a mai és a holnap megméretésen. Nagy László és társai ma a háromszoros BL-győztes német Kiel együttesével játszanak a holnapi döntőbe jutásért.

Nagy Lászlóék (19) kiérdemlik vajon a tapsot? FOTÓ: KERTÉSZ GÁBOR

Inspiráló magyar sikerek

A veszprémi férfi kézilabda klub történetének legfényesebb napja az volt, amikor tizenkét évvel ezelőtt Magdeburgban a játékosok átvehették az ezüstérmet a legrangosabb nemzetközi kupa döntője után. Most túlszárnyalhatják azt a sikert. Ehhez elsőként az "otthon játszó" német Kielt kellene legyőzniük a holnapi elődöntőben. 

Nagy tudja, nem turistáskodni mennek Kölnbe. Fotó: K2 Press/Népszava
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang