X_Foci VB 2014;Real Madrid;Brazília;Ángel Di Maria;Claudio Bravo;játékospiac;

Di Maria: mennyit ér a gólom? FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JULIAN FINNEY

- Nagy foci, nagy pénz

A labdarúgó világbajnokság - amellett, hogy kitűnő mérkőzéseket, kiélezett küzdelmet, a végletekig fokozott izgalmat, nagyszerű játékosokat, csodás gólokat láthatunk - egy kicsit olyan, mint a pünkösdi vásár. Tehetséges kezdők, s kifutóban lévő öregek árulják itt futballtudásukat, s olyannyira felpezsdíti az augusztus végéig tartó játékospiacot, hogy követni is alig tudjuk. Egy biztos, a nagy foci nagy pénzt hoz magával.

Egyre másra jelennek meg a sajtóhírek arról, hogy a brazíliai labdarúgó világbajnokság után a Real Madrid el fogja veszíteni argentin középpályását, Angel Di Mariát. Ez részben a játékos szándéka is, aki úgy érzi, Madridban nem értékelik eléggé képességeit, meg a kényszer is közrejátszhat, amennyiben a Real méregdrága játékost szeretne igazolni, s az argentin megfelelő cserealapnak tűnhet.

Di Maria kérői között emlegetik a Monacót ugyanúgy, mint a Manchester Unitedet. Ha Ancelotti mester elengedné a ballábas argentint - ami távolról sem biztos, ő ugyanis ragaszkodik hozzá - , ez lenne minden idők legdrágább transzfere a spanyol játékospiacon, már ami az átadó listára került játékosok árát illeti.

Alighanem felülmúlná Figo árát is, aki 2000-ben 60 millió eurónak megfelelő pesetáért - euró akkor még nem létezett - cserélte le a Barcelona mezét a Real Madridéra.

Di Maria esetében 70 millió euróról szól a pletyka, s a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy az argentin a Monaco játékosa lesz. Cserébe a világbajnokság nagy felfedezettjéért, James Rodriguezért, akinek az ázsiója az Uruguay ellen lőtt kapásgólja után az egekbe szökött. Egész pontosan 80 millió euróra. Ám Di Mariáért a Manchesteren kívül a Paris Saint-Germain és az Arsenal is kilincsel Madridban, s egyelőre csak az a biztos, hogy a sérülése miatt az elődöntőt kihagyó argentin játékos nem marad munka nélkül.

De Di Maria nem csupán James Rodriguez "váltópénzeként" szerepel az átigazolási hírekben, hanem Paul Pogbáéként is. A francia sportlap, a l'Équipe úgy tudja, hogy a Juventus ajánlatot tett egy Pogba-Di Maria cserére, miközben szemmel tartja a vébén ugyancsak kiemelkedő teljesítményt nyújtó, s a Barcát esetleg elhagyni kényszerülő Alexis Sachezt is. De prioritást Di Maria élvez.

Egy másik nagyszerű futballista, akinek az ázsiója magasra szökött a világbajnokságon mutatott játéka révén, az kétségkívül Toni Kroos. A német középpályás klubcsapatában egy ideig hátratételt szenvedett és Sep Guardiola inkább Götzét játszatta az osztogató középpályás szerepében, a vébén azonban szerepcsere történt.

Götze formán kívül van, Kroos viszont zseniálisan szervezi a játékot, a labdaszerzésben is jeleskedik, és jobban illeszkedik Löw taktikai elképzelésébe, mint Götze.

S ennek a játékospiacon is meglett az eredménye. A Real Madrid máris bejelentkezett a német rezsisszorét, s noha Kroos - nagyon bölcsen - nem hajlandó erről beszélni a világbajnokság lezárulta előtt, az átigazolás híre készpénznek vehető. Még ha pénzről egyelőre nem is lehet hallani közelebbit. Arról azonban mind a német, mind a spanyol lapok tájékoztatnak, hogy Kroos öt évre szerződik a spanyol fővárosba.

A Liverpool is nagy erőket mozgósított a "pünkösdi piacon", hogy pótolja a világbajnokságon - kétes - hírnevet szerzett, zsenijét azonban nem egy esetben bizonyított csatárát, Luis Suárezt. Egyelőre a Benfica támadója, Lazar Markovics tűnik helyettesnek, de az önmagában is elgondolkodtató, hogy milyen árkülönbség van egy magát a világbajnokságon is megmutató, s ott jól játszó futballista, s egy outsider között.

A szerb játékos hiányzott Brazíliából, így aztán, bármilyen nagy tehetség is, nem ér többet 25 milliónál. Suárezért viszont a Barcelona hajlandó akár 80 millió eurót is fizetni. Ebbe a vételárba viszont - Markovics mellett - még egy másik játékos is belefér. Aki viszont ott volt Brazíliában, s felfigyeltek rá a játékosüzérek is.

Divock Origiről, a belga válogatott mindössze 19 éves csatáráról van szó, akin francia klubcsapata, a Lille kereshet sokat. A BBC szerint a Romero Lukakut a csapatból kiszorító fiatal fiú 10 millió angol fontért kerülhet a Liverpoolhoz.

Egy másik, Brazíliában kreált sikertörténet a chilei kapusé, Claudio Bravóé. A 31 esztendős hálóőr nem kevesebb, mint nyolc évet töltött Spanyolországban és közel 300 mérkőzésen védte a Real Sociedad kapuját, de ez is kevés volt ahhoz, hogy nagy klub felfigyeljen rá. A világbajnokság három hete aztán felforgatta Bravo életét. Néhány parádés védés, a chilei válogatott várakozáson felüli szereplése, s Claudio Bravo máris a Barcelona játékosa. Jókor volt jó helyen. Ahol, persze, megállta a helyét.

Normális körülmények között manapság nem könnyű "felfedezettnek" lenni, hiszen a játékospiac igen jól dokumentált. Mindenki benne van az adatbázisban, aki számít, s a legtöbb dél-amerikai, vagy afrikai játékos amúgy is Európában futballozik, szem előtt van. A világbajnokság mégis felpezsdítette a piacot. Ha nem is az ismeretlenségből léptek elő az új sztárok, de sokan közülük kategóriát váltottak. És ezzel a váltással sokat kerestek.

A közvetlen személyiségű Endrei Judit, aki a legnépszerűbb televíziósok közé tartozott, a Bóta Café vendége ma, július 9-én, szerda este 9 órától a Fix Tévében.