X_Foci VB 2014;futball vb;rendőrök;tüntetők;összecsapások;Sao Paolo;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/VICTOR MORIYAMA

- Utcai meccsek országszerte

A világsajtó két dologról ír a csütörtöki Sao Paolo-i vébényitány kapcsán: a világbajnokság elleni tüntetők és a rendőrök helyenként meglehetősen durva összecsapásáról és a megnyitót vezető japán bíró ténykedéséről. A jelzők egyik esetben sem dicsérőek.

És még mondja valaki, hogy nem egy veszélyes hivatás az újságírás. Barbara Arvanitidis, a CNN producere, vagy kollégája, Shasta Darlington tudna erről mesélni. Mindketten kórházban vannak azt követően, hogy csütörtökön, nem sokkal a san paolói vb-nyitány előtt a tüntetők és a rendőrök közé szorultak. Parázs meccs lehetett. A vébé ellen tiltakozó néhány száz ember - köztük a Black Bloc-nak nevezett városi gerillák - megpróbálták eltorlaszolni a stadionhoz vezető fő közlekedési utat, a Radial Lestét, a rendőrök pedig hanggránátokkal, gumilövedékekkel és könnygázgránátokkal szálltak szembe velük. Az újságírók - köztük a CNN említett riporterei, egy helyi tévé tudósítója, valamint Rodrigo Abd, az AP Pulitzer-díjas fotóriportere - képtelenek voltak kiszabadulni a tömegből és szokás szerint ők húzták a rövidebbet. Sérülten fekszenek egy sao paolói kórházban.

Az előre beígért tüntetések azonban nem csupán a labdarúgó vb megnyitójának helyszínét érintették, hanem más városokat is. A Sao Paolótól 500 kilométerre északra fekvő Belo Horizontéban például "anarchista" fiatalok már nem egyszerűen a vb-felkészülés során a pénzt két kézzel szóró kormány ellen tiltakoztak, hanem a hazai válogatott ellen. Horvátország, Horvátország jelszavakat kiabáltak, s a megdöbbent újságíróknak azt magyarázták, hogy Brazília veresége szimbolikus lenne, s az a kormány vereségét jelentené. Neymart azonban aligha avatták be a történésekbe, ugyanis miközben honfitársai ellenük szurkoltak, ő két gólt rámolt be a horvátok kapujába. S mire Oscar a harmadikat is belőtte, Brazília ünneplésbe kezdett. A futball legyőzte a politikát.

Ha a Brazília-Horvátország nyitómeccs mellékzöngéjeként utcai összecsapások voltak a rendező ország számos városában, péntekre a világsajtóban folytatódott a harc. De immár a futball ürügyén csaptak össze az indulatok. Az ingerült vita tárgya természetesen Yuichi Nisimura japán játékvezető bíráskodása volt. A világsajtó egyöntetűen hatalmas bírói bakinak minősítette a brazilok javára megítélt büntetőt, a jelzők használatában azonban igen széles volt a paletta. A spanyol sportlap, a Marca Niko Kovacot, a horvátok kapitányát idézi, aki szerint cirkusszá alacsonyodik a futball, ha ilyenért tizenegyest ítélnek a játékvezetők. "Emelje fel a kezét, aki büntetőt ítélt volna, amikor Dejan Lovren leszerelte Fredet"- dühöngött a horvát kapitány, s bizony csak egy embert talált, aki kézfelemeléssel jelezte a véleményét. Kollégája, Felipe Scolari volt az egyedüli, aki úgy látta, hogy jogos volt a 11-es. Az ő szemüvegét azonban kicsit még csiszolnia kell az optikusoknak.

Brazíliában egyébként egyre gyakrabban kerül szóba a 2022-es, Katarnak odaítélt labdarúgó világbajnokság ügye. Hírek szerint Sepp Blatter FIFA-elnök azt mondta, hogy abban az esetben, ha Katart megfosztják a 2022-es vb megrendezésének jogától - márpedig erre a vesztegetési gyanú bebizonyosodása esetén jelentős az esély -, az Egyesült Államok szervezőbizottságának készen kell állnia. Sunil Gulati, az amerikai szövetség elnöke ugyanakkor a New York Times érdeklődésére annyit válaszolt: "Ez egyszerűen nem igaz".
2022-es vb rendezéséről döntő, 2010 decemberében megtartott szavazás negyedik, egyben utolsó körében Katar 14:8-ra győzte le a Egyesült Államokat - ezért kerülhet képbe az USA beugróként.

A The Sunday Times egyébként újabb részleteket közölt a 2022-es világbajnokságot rendező Katar megvesztegetéseiről, melyből kiderül, hogy ázsiai országok képviselőit is lefizették, hogy azok megfelelő módon szavazzanak. A brit lap korábban már közölte: Mohamed bin Hammam, az ázsiai konföderáció (AFC) egykori elnöke és egyben a FIFA korábbi alelnöke 5 millió dollárért vásárolta meg afrikai szövetségek vezetőinek a támogatását. Az újság birtokába rengeteg dokumentum került, melyeket időbe telik feldolgozni, ezért kerülhetnek nyilvánosságra fokozatosan a fejlemények.

Kettős vezetői struktúrában irányíthatják a Műcsarnokot, amelynek élére meghívásos pályázatot írt ki a kortárs művészeti kiállítóhely tulajdonosa, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) - erősítette meg az MTI érdeklődésére a valasz.hu portál értesülését pénteken az MMA.