Brazília gyászba borult, amikor kiderült, hogy a kolumbiai Zúniga durva belemenése nyomán a 22 éves csatárcsillag, Neymar csigolyatörést szenvedett. Az ijedtség a legelején iszonyatos volt, Neymar ugyanis a sérülést követő percekben nem érezte a lábát.
0 vereséggel zárták a tornát a hollandok (a büntetőpárbajban elszenvedett bukást leszámítva), erre még egyetlen vb-jükön sem volt példa (5 győzelem, 2 döntetlen).
2. válogatottként alkalmazta ezen a tornán mindhárom benevezett kapusát Hollandia. Korábban a portugálok foglalkoztatták mindegyiküket.
2 egymást követő vb-meccset legutóbb 1974-ben veszítettek a brazilok (akkor 0-2 a hollandok, 0-1 a lengyelek ellen).
3 góllal a brazilok a mostani vb előtt csak egyszer kaptak ki. Ezúttal négy nap alatt kétszer.
9 holland játékos volt eredményes a tornán, ez a vb-k történetében a második helyre elég: a csúcstartó a 2006-os olasz csapat, amely 10 gólszerzőt jegyzett.
10 labdát veszített el a csak az első félidőben David Luiz, e vonatkozásban a "legjobb" volt a bronzmeccs mezőnyében.
14 gólt kaptak a brazilok, az utolsó csapat, amely vb-n legalább ennyiszer kapitulált, a belga vol (1986, 15)
15 szerzett találattal zárták menetelésüket a hollandok, beállítva ezzel az 1974-es és az 1978-as rekordjukat.
23 játékosát, azaz az összes benevezettet pályára küldték a hollandok, ez egyedülálló a vb-k történetében.
67 labdaérintése volt Arjen Robbenek szombaton, ezzel a legtöbbet foglalkoztatott holland volt.
80 év után fordult elő megint, hogy a brazil válogatott két egymást követő tétmeccsen összesen 10 gólt kapjon (1934: 1-3 a spanyolok, 4-8 a jugoszlávok ellen).
92 százalékban társhoz ment Arjen Robben 37 passza a bronzmeccsen, ezzel csapata legprecízebb játékosa volt.
A vizsgálatok aztán kiderítették, hogy noha súlyos a sérülés, de nem annyira, mint első látásra tűnt. A csapat elveszítette ugyan vezérét, de a csigolyáját szerencsére nem kell műteni. Mindemellett hat-nyolc hét pihenő vár rá. S ha Zúniga térde két centiméterrel feljebb éri a hátát, akár meg is bénulhatott volna…
De Neymar csak az egyik, noha kétség kívül a legfájóbb sérültje a brazíliai világbajnokságnak. Rajta kívül tucatnyi játékos volt kénytelen hamarabb abbahagyni a tornát, mint csapattársai. Sok volt a durva belemenés, még több az összefejelés, vagy könyöklés, de a leggyakrabban izomsérülés miatt kellett hordágyra fektetni a játékosokat. Ez utóbbi pedig azzal magyarázható, hogy a világbajnokságra szinte minden játékos a végletekig leharcolt állapotban érkezett.
Legtöbbjük az egyébként is embert próbáló angol, spanyol, olasz vagy német bajnokságban koptatja ízületeit, s noha ezek a bajnokságok május végén lezárultak, a válogatottak azonnal utaztak nemzeti csapatuk edzőtáborába. S ezek az összetartások általában nehezen téveszthetők össze egy-egy tengerparti nyaralással.
Alig két napig élvezhette a brazíliai világbajnokság hangulatát az ausztrál Ivan Franjic. A Brisbane Roar 26 esztendős
játékosa csapata első csoportmérkőzésén sérült meg, s a diagnózis szerint súlyos ínszakadást szenvedett. Az egyébként a Chile ellen vívott, és 3-1-re elveszített mérkőzés 50. percében következett be Franjic sérülése, aminek következtében a korábban gólpasszt jegyző védő térdében az ínak szakadtak és roncsolódtak. Franjicot azonnal felültették egy Ausztráliába induló gépre, számára nem egész egy órányit tartott a vb.
A portugál balhátvéd, Fabio Coentrao sem érte meg a pályán első világbajnoki mérkőzésének végét. A németek ellen 4-0-ra elveszített mérkőzés 63. percében kapott a combjához és segítség nélkül már nem is tudta elhagyni a játékteret. Még ott, a pálya szélén nyilatkozta: "Attól tartok, számomra véget ért a torna". S félelme beigazolódott, combizom-szakadás miatt többet már nem tudott játszhatott. De a baj nem jár egyedül.
Miközben Cristiano Ronaldo sem volt száz százalékos állapotban, a németek elleni gyászos mérkőzésen még Hugo Almeida is cserét kért. Ki is kellett hagynia az Egyesült Államok elleni összecsapást, s noha Ghána ellen visszatérhetett, a csapat helyzetén már nem sikerült változtatnia: Portugália kiesett.
A nigériai Babatunde legalább végigjátszhatta a csoportmérkőzéseket, s csak ezt követően kellett elköszönnie a tornától, pedig csapata továbbjutott a nyolcaddöntőbe, ahol nagy szükség lett volna a szolgálataira. Az afrikai csapat játékosát az argentinok elleni utolsó csoportmérkőzés második félidejében kellett hordágyra fektetni, mivel előzetesen egy erős lövés eltalálta lazán tartott kezét. Babatunde csuklója eltört, s noha vita tárgyát képezte, hogy begipszelt kézzel lehet-e futballozni, végül további játék nélkül fejezte be a brazíliai közreműködését.
A brazíliai világbajnokság alighanem legsúlyosabb sérülése a Franciaország-Nigéria nyolcaddöntőn történt. A sípcsontja és a szárkapocscsontja is eltört Ogenyi Onazinak, a nigériai válogatott játékosának, akinek a francia Blaise Matuidi taposott oda brutálisan a két gárda összecsapásán. A belépőt a világ minden pontján piros lappal jutalmazták volna. Brazília kivétel. A nigériaiak szerint ki kellett volna állítani a "francia mészárost", s ez a mérkőzés kimenetelét is befolyásolhatta volna. De megúszta sárga lappal.
Több sérülés is történt a Hollandia 2-1-es győzelmével véget ért nyolcaddöntőn: a mexikói Héctor Moreno járt a legrosszabbul, ám Nigel de Jong miatt is aggódni kezdett Louis van Gaal szövetségi kapitány. Moreno sípcsonttörést szenvedett az Arjen Robbennel való összecsapás következtében, s legalább héthónapos kihagyással kell számolnia az Espanyol védőjének.
De Jongot már a meccs elején le kellett cserélni, és Louis van Gaal sajnálkozott: "Súlyosnak tűnik a sérülés, ami aggasztó, hiszen De Jong az egyik kulcsjátékosom, nehéz pótolni. Végül a korábban szintén megsérült Bruno Martins Indi behozatalával próbálta megoldani a helyzetet, s a csapat De Jong nélkül harcolta ki a bronzérmet.
A nyolcaddöntő egyébként is szedte az áldozatait Az influenzával küszködő Hummels pótlására beállított Mustafi az Algéria ellen kemény mérkőzésen szakadást szenvedett a bal combizmában, s a továbbiakban már csak szurkolóként állhatott a döntőig menetelő csapata rendelkezésére. Hasonló sérülés miatt búcsúzott a torna meglepetés-csapata, Costa Rica belső védője, Roy Miller is, míg a svájci Gavnovic a csoportmérkőzések után, egy edzésen szenvedett keresztszalag-szakadást.
Az FC Zürich játékosa nem várta meg a torna végét, hazájában operálták meg. Nem járt nagyobb szerencsével csapattársa, Von Bergen sem, akit a franciák elleni csoportmérkőzésen Giroud rúgott fejbe, és arccsontrepedést szenvedett. Ő sem bízott a brazíliai gyógykezelésben - hazautazott. Az argentin csapat számára a közvélekedés szerint egyértelműen Messi képviselte az átütő erőt, mégsem lehetett nyugodt az Albiceleste öltözője, amikor kiderült, hogy az "őrangyal" hiányozni fog már az elődöntőről is.
Ángel di Maríáról van szó, aki a belgák elleni meccsen mozdult rosszul, sérült combizmát onnantól kezdve őssejtekkel kezelték. Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy Messi "játszótársa", az argentin támadó középpályás pályára léphet-e a németek elleni döntőn.
Vitatéma, hogy a brazíliai világbajnokság durvább játékot hozott-e a korábbiaknál. A sérülés-cunami mindenesetre azt jelzi, nem kisasszonyok randevúztak Dél-Amerikában. S akik megúszták komolyabb sérülés nélkül, azok is arról panaszkodtak: fáj, fáj minden porcikánk.