A futballt lehet szeretni, vagy nem, de kétségbe vonni, hogy erre az egy hónapra a seregszemle ennek a földkerekségnek a fő eseménye, az képtelenség. A játékosok, a stadionok, a szurkolói gócpontok, illetve a nemzeti válogatottak főhadiszállásának védelme, nyugalmának biztosítása olyan kelléke az eseménynek, amiről keveset beszélnek, amit a média elől eldugnak, pedig a legfontosabb "mellékkörülmény" egyike.
Magunk is hitetlenkedve olvastuk a hírt a madridi El Paísban: a brazil hadsereg biztonsági okokból föl-levegő rakétát telepített a riói Maracana mintegy 200 méteres körzetében lévő toronyház tetejére. Ha nem egy érintett mesél róla a londoni The Sunban, alighanem kacsának vesszük. Carlos G. (családnevét titokban tartotta) 51 éves mérnök a vb egy héttel ezelőtti nyitónapján érkezett családjával a londoni repülőtérre.
Elmondta, a Maracana közvetlen közelében lakik, s nem akart az esemény fogságába esni. El akarta kerülni a mérkőzésekkel óhatatlanul együtt járó cirkuszt, a zajt, a szeméthegyeket, a molesztálást, a szurkolói inváziót. Egy 12 emeletes toronyházban lakik feleségével és lányával immár 16 éve, s a ház alig 200 méterre esik a riói arénától, amelyben többek között a finálét rendezik majd.
A világbajnokság idejére szóló exodus akkor fogalmazódott meg benne, amikor egy napon katonák jelentek meg a házukban, s egy sebtiben összehívott lakógyűlésen bejelentették a rakétatelepítést. Az akció része a kormány rendkívüli biztonsági intézkedéseinek, amelyet a torna idejére rendeltek el.
" Elképzelhetik, milyen jelenetet rendezett a feleségem a hír hallatán - mesélte remegő hangon a családfő. - Kijelentette, egy percig sem marad tovább egy harci bázison, s nem hagyott nyugton, amíg egy hirtelen előrehozott szabadság révén meg nem oldottam a gondot. Most itt vagyunk tízezer kilométerre a "hadszíntértől", reméljük a lakásunkat érintetlenül találjuk, mire visszamegyünk. Fő a biztonság."
A brazil biztonsági erők a saját vállukat veregetik, s nem győzik sulykolni a sajtóban, hogy - köszönhetően a médiában sokat bírált és túlságosan szigorúnak bélyegzett óvintézkedéseknek - mostanáig különösebb rendbontás nélkül folynak az események.
Különösen fontosnak tartják a rendfenntartók a stadionok körül 2 kilométerre felállított blokádot, amely az események színhelyétől tisztes távolban tartja a mindennapos tüntetéseket. Dilma Rousseff elnök-asszony és a Fedél Nélkül nevű civil szervezet "meccsén" pillanatnyilag az előbbi áll nyerésre, de a tiltakozók kilátásba helyeztek még néhány meglepetést.
Azért a mi "beijedt" mérnökünk nem lehetett nagyon nyugodt, ha valamelyik londoni újságban meglátta az AP fotósa által készített felvételeket, amelyeken akár a saját házát is felismerhette. A vasárnapi Argentína-Bosznia-Hercegovina mérkőzést a Maracanában rendezték, s a találkozó előtt harci jelenetek zajlottak a térségben.
Néhány száz Molotov-koktélokkal, kövekkel, baseball ütőkkel felszerelkezett Black Bloc-boys összecsapott a rendőrökkel, majd menekülőre fogták a dolgot, de azért futtában még bezúztak néhány kirakatot és kitéptek a falból pár pénzkiadó automatát.
A biztonságiak vigyáztak a renoméra, nehogy megint túlkapásokkal vádolják őket. Elpuffantottak néhány könnygáz gránátot, kilőttek pár száz gumilövedéket, megbotoztak tucatnyi hőzöngőt, majd elégedetten visszavonultak a rohamkocsikba.
Ahol az esemény idejére felszerelt tévékészülékeken azt látták, hogy Messi beviszi a labdát a bosnyák kapuba. Mindenki jól végezte a dolgát. A világsajtóban szűnni nem akaró polémia folyik arról, hogy a brazil kormány valóban jól végezte-e a dolgát a vb-re való felkészülés során. A riói 969 fevela "pacifikálása" abból a szempontból kétségtelenül sikernek tekinthető, hogy az utcákon ma nem ők randalíroznak.
A tüntetők egyre inkább a középosztály soraiból kerülnek ki, s a nagyvárosok ma biztonságosabbnak tűnnek, mint a vb előtt. Hogy ennek mi az ára, az már más kérdés. Rendőrök és civil ruhás biztonságiak tízezrei cirkálnak Rio utcáin, különösen a turisták által látogatott városnegyedekben. De hogy mi van a "zöld vonalon" túl azt senki sem tudja. Vagy inkább nem akarja tudni. Most még ünnep van. A foci nagy ünnepe.
3 légi párbajt nyert csak az angol csapat, ez a legkevesebb a mezőnyben. A britek végleg bevégezték az ívelgetéssel.
6 bravúrt mutatott be a mexikói Guillermo Ochoa a brazilok ellen, ilyen remek kapusteljesítmény több nem akadt a vb-n.
6 gól hatszor is elég volt az 1966 óta rendezett 11 vb-n. Müller félúton jár.
8 szerelést mutatott be Oscar a mexikóiak ellen, ez csúcs az eddigi meccseken. Amúgy a Chelsea-futballista támadó középpályás…
196 838 jegyet vettek az amerikai szurkolók ezzel ők látogattak Brazíliába a legnagyobb számban. Az argentinok 61 021, a németek 58 778, az angolok pedig 57 917 tikettet vásároltak. A házigazdák nem szerepeltek a rangsorban: 1 363 179 belépő vettek.