;

Emberi Jogok Európai Egyezménye;Trócsányi László;életfogytilan;

Trócsányi László államtitkárai körében – a kegyelmezési törvény módosítása lehet a megoldás FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Kegyelem az életfogytiglannak

Határozott szakmai álláspontja, hogy a tényleges életfogytiglan és a kegyelmezés rendszere összeegyeztethető - mondta lapunknak Trócsányi László. 

Az igazságügyi minisztert arról kérdeztük, lát-e olyan jogi megoldást, amellyel a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés intézménye megmarad, de a magyar jogszabályok mégis megfelelnek az Emberi Jogok Európai Egyezményének. Erre reagálva azt mondta: az a tervük, hogy az új kegyelmezési törvénnyel megoldják ezt a problémát. Szerinte ugyanis ki lehet alakítani olyan mechanizmusokat, amelyek mindenki számára megnyugtatóan biztosítják a reményhez való jogot, így a tényleges életfogytiglani tényállása megmaradhat. Annak ugyanis - tette hozzá - társadalmi elrettentő szerepe van, így maradnia kell.

Az új szakminiszter bemutatta államtitkárait, akik közül Répássy Róbert nemcsak a tárca parlamenti államtitkára, hanem a kegyelmi ügyekért is felel. A Igazságügyi Minisztérium (IM) már dolgozik az új kegyelmi törvényen, és várhatóan az Országgyűlés őszi ülésszakára terjeszti be az idevágó javaslatot. Ez pedig a tényleges életfogytiglan kérdéskörét is rendezi majd - fogalmazott Répássy. Emlékezetes: az Emberi Jogok Európai Bírósága május 20-án elmarasztalta Magyarországot a tényleges, vagyis a felülvizsgálat lehetőségét kizáró életfogytiglani szabadságvesztés szabályozása miatt. Az államtitkár szerint a nézetkülönbség "nem föloldhatatlan", így várhatóan a kegyelmi törvény biztosítja majd ezt a felülvizsgálati lehetőséget.

Az IM-nek egyébként négy államtitkára lesz, Répássyn kívül ilyen posztra kerül Molnár Zoltán is. Az által vezetett közigazgatási államtitkárság lesz felelős a jogalkotásért, itt készül a büntetőeljárási, valamint a polgári perrendtartásról szóló kódex, amelyek a ciklus közepére várhatóak. Berke Barna uniós és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkárként a jogharmonizációs ügyekért felel majd, és a nemzetközi jogi eljárásokban biztosítja az állam képviseletét. Patyi Gergely pedig az igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkárként - noha ő és Trócsányi is többször kiemelte, hogy az igazságszolgáltatás független hatalmi ág - "aktív, partneri viszonyt" igyekszik majd kialakítani az ügyészségekkel és a bíróságokkal.

Csak jövő hétfőn megy el a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetébe (MPANNI) az a látogatóbizottság, amely az intézményakkreditációs vizsgálatot végzi - értesült lapunk.