Orosz rulett vagy milliós hitel műtétre

Szorongató helyzetbe lökte az új egészségügyi törvény az endometriózistól szenvedő nőket: immár nem operálhatja páciensét állami intézményben az az orvos, akinél az esedékes műtét előtt magánellátásban járt a beteg. Márpedig a legtöbb specialistához csak „magánban” lehet időpontot kapni – és így is hónapokba telik. Az új rendszer az orvosok előtt sem egyértelmű, a minisztérium pedig nem siet tisztázni a kérdéseket. Sokan többmilliós hitelt terveznek felvenni, hogy ki tudják fizetni az operációt, ami nélkül az ágyból felkelni sincs elég erejük. De, mint mondják, inkább az eladósodás, mint hogy az műtse őket, aki épp ügyel.

Heteken belül még kevesebb ápoló lehet

A jövő hónap végéig kell aláírniuk az új szerződést az egészségügyi dolgozóknak, de már most sok ápoló pedzegeti, ezt nem teszi meg, és elhagyja az egészségügyet. Külföldre a jelenlegi korlátozások miatt még nem tudnak menni, de a járványhelyzet után komolyabb toborzásra lehet számítani a nyugati országokból, ahol szintén jelentős az ápolóhiány. A koronavírus miatti terheltség sokaknál kiégéshez is vezetett, amit „már nem lehet kipihenni”

A DNS megváltoztatása, csipbeültetés, megbetegítés, és egyéb marhaságok

Túl gyorsan készült el, ezért biztosan rossz; valójában ezzel akarnak irányítani minket; homoszexualitást okoz és mindeközben persze módosítja is a DNS-t – ez csak néhány a koronavírus elleni vakcinával kapcsolatban terjedő rengeteg hamis hírből és tévhitből. Górcső alá vettük a legnépszerűbb összeesküvés-elméleteket, hogy kiderüljön, mi a tudomány igazsága – és miért hiszik el kéjes örömmel tömegek a hazugságokat.

Drámai változások a temetkezésben

Több száz éves kulturális és vallási hagyományokról kényszerülnek lemondani gyászolók milliói a világban, a koronavírus miatt ugyanis változtatni kellett a gyászszertartások rendjén és a temetkezések gyakorlatán. New Yorkban tömegsírokban nyugszanak a vírus áldozatai, Srí Lankán – bár a vallásukkal ellentétes – sokakat elhamvasztottak, Peruban pedig korábban elképzelhetetlen módon alakultak át a halállal kapcsolatos rítusok.

Az utolsó közös karácsony

Egy családtag elvesztése önmagában is tragédia, de ha nem ápolhatjuk haldokló szeretteinket, nem lehetünk bármikor mellettük, nem búcsúzhatunk el tőlük a magunk módján, nos, az olyan teher, amit szinte képtelenség felfogni/elviselni. Ez az „átlagember”, az egyén sokkja. A társadalomé pedig az, hogy nyolcezernél is több halálos áldozatot követelt a járvány. Eddig. Így nincs pardon, muszáj szigorú szabályokat állítani. Aki kénytelen kórházban tölteni az ünnepeket – de nincs súlyos állapotban –, most nem is találkozhat személyesen családtagjaival. Onkológus, pszichológus és számos érintett mesélt arról a százezreket érintő helyzetről, miképp lehet egy pandémia alatt, látogatási tilalom idején elköszönni, hogyan lehet kezelni a gyászt. És általában: mit tesz az ember lelkével, ha egyedül, magányosan tölti a leginkább közösséginek tartott ünnepet.

Jóváhagyta a vakcinát az Európai Gyógyszerügynökség

A Pfizer-BioNTech oltóanyagából első körben a vártnál kevesebb juthat Magyarországnak, de az legalább már december 26-ikán megérkezhet.

Ha az állam nem tájékoztat, megteszik a kismamák

Beöntés, burokrepesztés, hasba könyöklés, gátmetszés – szavak, amik hallatán szinte mindenkinek összeszorul egy kicsit a gyomra. Aki átélte, annak azért, aki meg nem, annak a borzongástól. Eddig keveset lehetett tudni arról, hogy ezek a „szüléskatalizátorok” milyen sűrűn fordulnak elő a különböző intézményekben, ugyanis hivatalos, hozzáférhető statisztikák nem léteznek. Így azt sem tudni, milyen a „szülésélmény” a különböző osztályokon. Pleván Tímea gondolt egyet, elkezdett kérdőíveket gyártani, és mára több mint 12 ezer anyukától kapott válaszokat. Ugyan a statisztika még nem reprezentatív, de ettől még az „Ablak a világra” projekt nők ezreinek adhat kapaszkodót/segítséget a legfontosabb kérdésekben.

Képlékeny oltási terv: kiderült, kik élveznek elsőbbséget

A 60 évesnél idősebbek, a társbetegségekkel élők és a kulcsfontosságú közszolgáltatók dolgozói élveznek elsőbbséget itthon – ez áll legalábbis az európai járványvédelmi központ adatbázisában.

„Ez nem más, mint politikai adatgyűjtés”

Dúl a regisztrációs vita, miközben már 60-70 százalékos leterheltséggel működnek a hamvasztóüzemek.

Festmények a beteg gyerekekért - egy műtárgy vásárlása most sokak életét teheti jobbá

Jóval kevesebb szervátültetést végeztek idén, mint a korábbi években: a járvány miatt extrán terhelt orvosok kevesebb donort jelentenek, illetve az év egy részében miniszteri engedély is kellett a műtéthez. Eddig 306 transzplantációt végeztek nálunk, de a várakozók száma jócskán meghaladja az ezret. Sok beavatkozásra váró, valamint szervátültetett gyermek családja szegény, helyzetüket a járvány csak rontotta. A Transzplantációs Alapítvány rajtuk igyekszik segíteni: egy műtárgy vásárlása most sokak életét teheti jobbá.

Erőszak a négy fal között

Magyarországon is százezreket érint a családon belüli erőszak, de a látencia miatt ez a szám akár millió feletti is lehet. Egy áruházlánc kampányba kezdett, hogy felhívja a figyelmet a sokszor láthatatlan problémára, kisfilmje miatt azonban felháborodtak a férfiszervezetek, mondván: diszkrimináció történt. Megnéztük, valójában kik az érintettek és ki lehet-e mondani, hogy a párkapcsolati erőszaknak neme van? Szakértők beszéltek arról: a kormány messze nem tesz eleget azért, hogy csökkenjen a bántalmazottak száma. Az is téma volt, hogyan neveljük esetenként már a gyerekeket is az erőszak elfogadására. Illetve kiderült, hogy van két, az erőszaknak a nőknél is jobban kiszolgáltatott csoport, a fogyatékkal élőké és az időseké – de rájuk alig figyelünk.

Eredményes afrikai szigor

Korrupcióval átitatott eszközbeszerzési ügyek, téves kommunikáció miatti gyógyszerhiány, romos egészségügyi rendszer és több százezer fertőzött – a johannesburgi Mia Malan (képünkön), a Bhekisisa többszörösen díjazott alapító-szerkesztője mesélt lapunknak a Dél-afrikai Köztársaságban tapasztaltakról. Az országban 757 144 igazolt koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, és eddig 20 556 életet követelt a kór. Mostanra azonban harmadannyi az aktív fertőzött, mint Magyarországon. Megnéztük, mire volt elég a világ egyik legkomolyabb szigorítása.

12 óra munka, 5 óra utazás, mínusz 100 ezer forint – ápolók járvány idején

Akár bruttó 60 ezer forint eltérés is lehet a koronavírussal fertőzött betegeket ellátó, a frontvonalban küzdő ápolók pluszpénze között. Az összeg nagysága attól függ, ki melyik kórházban dolgozik. A rosszabbul fizető intézmények így szakdolgozók nélkül maradhatnak, mert a jelenlegi bérek mellett akár 20-30 ezer forintért is hajlandók váltani a dolgozók – erről Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke beszélt lapunknak.

Több ezer gyermeket bántalmaznak Magyarországon

Tízszer-huszonötször annyi áldozata lehet a gyermekbántalmazásnak itthon, mint amennyi valójában kiderül. A járványhelyzet tovább rontott a helyzeten.

Ezreknél csak haláluk után derült ki a tüdőrákos megbetegedés

Magyarországon évente mintegy 2000-2500 ember esetében csak a halála után diagnosztizálják, hogy tüdőrákban szenvedett – derült ki egy friss felmérésből. Szűréssel sokak élete megmenthető lenne, de az alacsony dózisú CT-vizsgálat nem érhető el mindenki számára.

„A rendszer már most nem bírja a járványt”

Az intenzív osztályokon a legtöbb kórházban ma is túl kevés a szakember – állítja Bencsik Andrásné, a Független Egészségügyi Szakszervezet alelnöke.

Szijjártó miatt bezárják az iskolákat Kambodzsában

900 embert vizsgáltak meg, miután kiderült, hogy a magyar politikus koronavírusos.

Influenzaoltás: egyre hosszabbak a várólisták

A megkérdezett 20 háziorvos 90 százaléka arra panaszkodik, hogy hiába nagy az érdeklődés, már alig tudnak mivel oltani influenza ellen. Sok körzetben kétséges, hogy jut-e vakcina a krónikus betegeknek. Pedig a kormány ingyenes oltást ígért.

Vírusbarát nyugdíjas-találkozó

Idős emberek zárt helyiségben, maszk nélkül, szorosan egymás mellett ülve – a jelenlegi járványhelyzetben ez egy olyan szituáció, amire minimum felkapjuk a fejünk. A lapunk által megismert fotók szerint nemrég a Nők Klubja rendezett egy hasonló, többórás programot, amit némi tánc is színesített. A szervezők szerint légtisztítók működtek, egy lapunknak nyilatkozó virológus szerint azonban ez vajmi kevés, és ilyesmivel nem szabadna hamis biztonságérzetbe ringatni az embereket.

Abortusz: „Nincs szükség arra, hogy még én is elítéljem”

Magyarország az egyetlen EU-s tagállam Lengyelországon kívül, amelyik aláírta az „abortuszellenes koalícióként” is emlegetett országok kiáltványát. A kormány utólag állítja, nem tervezi a szabályok szigorítását, de a szakembereknek mégis vannak rossz érzéseik. Nem véletlenül: a szintén szignáló közel-keleti és afrikai országok nem a nők jogainak képviseletéről híresek. Lapunknak érintettek meséltek a jelenlegi megalázó kórházi körülményekről, a lelketlen rendszerről és a döntés nehézségeiről.

Magyar felfedezés: a bodorrózsa lehet a fegyver a koronavírus ellen

A mediterrán bodorrózsa (Cistus creticus) kivonat gátolja a koronavírus szaporodását szövettenyészeteken, pozitív irányban befolyásolja a vírusfertőzés által okozott kóros immunológiai reakciókat is – derítette ki egy magyar kutatócsoport.

Cistus creticus

Ünnepi készülődés szeretteinket védve

A halottak napja és a karácsony közeledtével sokszorosára emelkedhet a koronavírus fertőzöttek és az elhunytak száma, ha nem vagyunk elég körültekintőek. Szakpszichológus és járványügyi szakemberrel beszélgettünk arról, hogyan emlékezhetünk és ünnepelhetünk úgy, hogy közben ne veszélyeztessük szeretteinket.

A semmi peremén egyensúlyoznak

A „szegények óvodájába” (amit a Magyar Evangéliumi Testvérközösség működtet) olyan nehéz sorsú kicsik járnak, akik gyakran csak itt tudnak pihenni, önfeledten játszani – és főtt ételt enni. Sokuknak nincs lakcím- és tb-kártyája sem. Az óvoda segít a gyerekek ruháztatásában, a családok élelmezésében, de miután a kormány megvonta a támogatást a MET intézményeitől, nehéz helyzetbe került. Nemrégiben félő volt, hogy a gázt is elzárják. A fővárosi Dankó utcai oviban arról beszéltek lapunknak: most még inkább rászorulnak az adományokra.

Luxus magánellátás – ingyen

Magánkórház, ahol állami biztosított betegeket látnak el gyorsan és magas színvonalon – és a páciensek számára térítésmentesen. Ez a rendszer nálunk egyelőre álom, de több európai országban már évtizedes gyakorlat. Megnéztük, hol milyen szolgáltatások és mennyiért érhetőek el, miért jobbak a hibrid rendszerek, mikor választja a magán- helyett az állami munkahelyet egy orvos, és mi történne, ha az állami egészségbiztosító itthon is több szolgáltatást vásárolna a magánszférától.

Sürgősségi osztályról filmforgatásra – Így nem őrül meg a magyar egészségügyis covid idején

Baji Anikó, Ancsa az Uzsoki Utcai Kórház sürgősségi osztályának triázsa, ő az, aki besorolja, hogy kit és milyen gyorsan kell ellátni. A kiégés ellen úgy védekezett, hogy kitanult egy teljesen más szakmát is, a kórházi munka mellett évek óta ír és videókat készít az egészségügyről. Egy fiatal nő az egyik videója alapján ismerte fel, hogy ő volt, aki segített neki, mikor stroke-ot kapott. Ancsa nemrég elnyerte a Richter Anna-díjat is, a több millió forintos pályázati pénzből pedig filmet forgatott a stroke-ról.

Láthatatlan koronások: rendszeren kívüliek, akiket a háziorvos diagnosztizál

Korántsem biztos, hogy csökken a koronavírusos betegek száma, az új eljárásrend miatt pusztán nem kerülnek be a statisztikába azok a betegek, akiket a háziorvos teszt nélkül diagnosztizál. Esetükben hatósági házi karantén sincs, így könnyen lehet, hogy ha az érintett otthon is marad, a családtagok már nem. A tünetmentes vírushordozók pedig akár hetekig is fertőzhetnek.

Teszttel sem szabadulunk hamarabb

Annyira túlterheltek a laborok az egész országban, hogy már nem két-, hanem ötnapos határidővel vállalják a koronavírustesztek elvégzését. Így azonban már nincs értelme a „kéttalálatos vizsgálatért” 39 ezer forintot kifizetni azért, hogy hamarabb véget érjen a karantén, hisz' a legjobb esetben is egy-két nap nyerhető, de ez sem biztos.

Semmit nem tanultak az első hullámból

Ugyan az eddig az ápolási osztályokon gondozott, szociális ellátásra szoruló betegek nagy része nem volt kórházban az utóbbi hónapokban, ez úgy tűnik, nem ártott az egészségüknek, mivel észrevehető mértékben csökkent a halálozás – tudta meg lapunk. A második hullám elején a szakértők azt mondják: a 300 milliárd forintot, amit a kormány lélegeztetőgépekre költött, értelmesebben is fel lehetett volna használni, arra ugyanis valahogy senki sem gondolt, hogy ápolók is kellenek a gépek mellé, és a gyógyítók éppen számosan mondanak fel.

Több fertőzött, drágább állami teszt

Miközben új rekordot döntött a koronavírusos esetek száma, és megint van halálos áldozata a járványnak, Sopronban az állami kórház a magáncégeknél is drágábban vesz mintát.

Lomhák a hatóságok, durvul az allergiahelyzet – Hagyják, hogy megfulladjon az ország

Két és fél millió ember szenved parlagfű-allergiától Magyarországon, a jelenlegi magas pollenkoncentráció miatt sokan az utcára sem tudnak kimenni. Köhögnek, fulladnak. Hiába keseríti meg a gyomnövény a lakosság negyedének életét, a kormánynak idén sem sikerül megfelelően kezelni a helyzetet. Mint megtudtuk, a parlagfű azért él és virágzik, mivel a jelenlegi jogszabályok mindezt megengedik.

A Baranya Megyei Kormányhivatal szakemberei ellenőriznek egy parlagfűvel szennyezett területet Bicsérden
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang