Fiatal férfi minden erejét bevetve igyekszik a rettegett fém keretbe tuszkolni táskáját a veronai reptéren. Teljes súllyal nehezedik a láthatóan nem törékeny holmijára, majd zavartan pislog, mikor a keret nem enged - az átlag fapados utazó rémálma. A kontyos, tökéletesre sminkelt nő mellette már írja is a több tízezer forintos pótdíjról szóló számlát a túlméretezett poggyász miatt. A pótdíj ráadásul így a reptéri beszállásnál még drágább is és nem csak a kis hátizsák lehet túlméretezett. Olykor azok sem járnak jól, akik fizettek a nagyobb kézipoggyászért, mert a bőröndjük mégsem passzol. Gyakran elgondolkodom, nem ment-e össze valahogy az a keret, hogy így ellenáll minden arra tévedő bőröndnek.
Az anyagi korlátok végtelenül kreatívvá teszik a légitársaságok pluszköltségei ellen lázadni akaró utasokat. Egy rutinos utazó mesélt nekem arról, ő hogyan oldja meg, ha nem fér be minden a hátizsákjába. A gépre gond nélkül fel lehet ugyanis vinni a reptéren vásárolt termékeket, ami plusz egy szatyrot jelent.
Ha tehát valakinek kimarad egy-két apróság, szuvenírek, nasik, ez megoldást jelenthet. A reptéri dolgozók - bár megtehetik - általában nem néznek bele ezekbe a „duty free” feliratú szatyrokba.
Egy barátom más módszerrel él, ő minden nehezebb, de kisebb méretű holmiját (külső akkumulátor, töltő, csokik) a kabátja zsebébe tuszkolja, amíg fel nem száll a gépre. Így azok nem nehezítik a kézipoggyászát, aminek nem csak méret-, de súlykorlátja is van.
Több százezeres kompenzáció
Mi történik, ha ugyan pótdíjat nem kell fizetni, minden rendben a csomagokkal, de a gép csak nem indul, a késés egyre nagyobb, míg végül a járatot is törlik? A madridi reptéren töltött öt órás várakozásom alatt erről beszélgetek idegenekkel. A fárasztó és bosszantó élmény ugyanis összekovácsolja az együtt szenvedőket. A mellettem ülő több gyerekes családot láthatóan megviseli a helyzet. Kicsit lazul viszont a hangulatuk, mikor a 3. óra várakozást követően elmondom nekik, hogy négyükre a késés miatt 1600 eurós kompenzációt fizethet a légitársaság. Így, aktuális szenvedésük könnyedén fedezheti akár a teljes nyaralásuk árát is.
Ha ugyanis valaki az EU területén belül utazik, vagy azon kívüli országból érkezik az EU-ba, esetleg az EU-ból indul egy Unión kívüli országba és járata legalább 3 órát késik, esetleg azt az indulás előtti 14 napon belül törlik, vagy megtagadják a beszállást egy EU-s jogszabálynak köszönhetően jogosult lehet kártérítésre.