Talán lehetetlenre vállalkozott Jürgen Partaj

A bécsi udvari zenekar vezetője meghirdette, hogy Antonio Salieri halálának 200. évfordulóján megpróbálják „lemosni a gyalázatot“ Beethoven, Liszt, Schubert tanítójának nevéről. 

Miloš Forman is a zsenialitás és a középszer viszonyát ábrázolta az Amadeusban

Kultúrával nácítlanítottak

Egy elhallgatott évtizedről szól a Wien Museum áprilisban nyílt kiállítása. A Kontrollált szabadság az 1945-55 közötti időszakot mutatja be, amikor a II. világháború négy győztes hatalma - a Szovjetunió, az USA, Nagy-Britannia és Franciaország - katonai, majd kulturális ellenőrzése alá vonta az osztrák fővárost. 

A tárlat egy elhallgatott évtizedről – az 1945–55 közötti időszakról szól – amikor a Szovjetunió, az USA, Nagy-Britannia és Franciaország – katonai, majd kulturális ellenőrzése alá vonta az osztrák fővárost;A Disney-féle Bambi filmre (amely az osztrák Fel

Elvették az osztrák szabadságpárti házelnök egyik tisztségét

Az osztrák parlamenti elnöknek távoznia kell a háborús üldözöttek kártalanításával foglalkozó szervezet éléről. A posztról egy kétharmados törvény módosításával mozdították el.

Első külföldi vendégeként Rosenkranz az Ausztriában diktátornak tartott Orbán Viktort hívta meg, és tárgyalásaikon csak szabadságpárti képviselők vehettek részt

Razziát tartottak Ausztriában a homofób gyűlölet ellen

 A rendőrség keményen fellép fel azokkal a melegeket érő gyűlöletbűnözéssel és azokkal szemben is, akik összemossák a pedofíliát a homoszexualitással.

Az osztrák rendőrség beszámolók szerint összesen 23 lakásban razziázott

Válságban a svájci hadigépezet, menekülnek állásaikból a katonai szervezetek vezetői

Az ágazat egyelőre nem áll készen arra, hogy alkalmazkodjon a megváltozott geopolitikai helyzethez.

Egyre komolyabb gondot jelent a svájci hadsereg számára a semlegesség

Úgy tűnik, másodjára összejön, Ausztriában megalakulhat a szélsőjobb nélküli hárompárti koalíció

A konzervatívok, a szociáldemokraták és a liberálisok által alkotott kabinet tagjai már jövő hétfőn esküt tehetnek.

Újra együtt az elnöknél, az ÖVP színeiben már Christian Stocker, a szociáldemokrata Andreas Babler és a liberális Beate Meinl-Reisin­ger

Ausztriában harmadjára is nekivágnak a kormányalakítási tárgyalásoknak, valaki mindent megígért, hogy ne a szélsőjobb kerüljön hatalomra

Az Osztrák Néppárt és a szociáldemokraták visszatértek a tárgyalóasztalhoz, némi megszakítás után ismételten megpróbálják életre hívni az új bécsi kormányt. 

Az utóbbi időben az egyre inkább válságmenedzserként fellépő Van der Bellen elnök került reflektorfénybe

Megbuktak az osztrák kormányalakítási tárgyalások, új választások jöhetnek

Szerdán kora délután Herbert Kickl, az osztrák jobboldali szabadságpárt elnöke visszaadta kormányalakítási megbízatását Alexender Van der Bellen köztársasági elnöknek. 

Herbert Kickl február 12-én Bécsben, miután tárgyalt  Alexander Van der Bellen államfővel

Ausztriában több mint négy hónapja nincs kormány, ha ezen a héten sem születik megállapodás, jön az előrehozott választás

A tárgyalásokat nehezíti, hogy szélsőjobb nem változtatgatni akar, hanem új országot építeni. Ez a többi között a tudományos élet képviselőinek sem tetszik, akik nyílt levelet írtak arról, nem akarják Orbán Viktor Magyarországát viszontlátni Ausztriában. 

Nem nagy az összhang Herbert Kickl, az FPÖ elnöke (szemben) és Stocker ÖVP-vezető között

Puhul az Osztrák Néppárt, ellenállnak a tartományok

Egyre valószínűbb, hogy heteken belül hatalomra jut Ausztriában a szélsőjobboldali szabadságpárt, a vele koalícióra vállalkozó konzervatívok erőtlenül érvényesülnek.

Christian Stocker, a  Néppárt ideiglenes vezetője és Herbert Kickl, a kormányalakítást vezető Szabadságpárt elnöke a koalíciós tárgyalásaik­ról tartott sajtótájékoztatón

Ébredezik az ellenállás Ausztriában, az FPÖ-elnök első beszéde után a koalíciós partner politikusainak az ereiben megfagyott a vér

Az osztrák politika a szélsőjobboldali párt foglya lett.

Herbert Kickl szerint a néppárton a sor, hogy alkalmazkodjon hozzájuk

Ausztria: nincs kancellár, nincs koalíció

Új elnöke van az Osztrák Néppártnak (ÖVP), miután Karl Nehammer váratlanul lemondott a párt irányításáról is a kútba estek a koalíciós tárgyalások után. Az államfő még nem döntött. 

Miután Karl Nehammer a pártelnökségről is lemondott, az ÖVP rég nem látott krízisbe került

Megszületett az új uniós-svájci megállapodás, Magyarország annyira fejletlen maradt, hogy nyerhet rajta

Kilenc hónapon át tartó tárgyalások után összeállt a Svájc és az Európai Unió közötti harmadik együttműködési csomag, amelynek részleteiről azonban még tovább egyezkednek, hogy igent mondhasson rá a svájciak többsége.

Ursula von der Leyen, a Bizottság vezetője és Viola Amherd svájci elnök történelmi sikerről beszélt

Megbukott az Aszad-rezsim Szíriában, az európai szélsőjobb azonnal meglátta a lehetőséget

Bassár el-Aszad bukása után szinte azonnal reagáltak azok a nyugati államok, amelyek a 2015-ös menekültválság, majd az azóta eltelt évek alatt jelentős számú szíriai menekültet fogadtak be. Van szír menekült, aki magától hazamenne, de még hónapokra van szükség, hogy megállapítható legyen, biztonságos-e visszatérni.

A Németországba menekült szíriaiak is utcára vonultak és ünnepelték Aszad bukását

Alakul Karl Nehammer osztrák kancellár csapata

Ezen a héten kezdi meg a kormányalakítási tárgyalásokat az Osztrák Néppárt, a szociáldemokraták és a liberális NEOS hármasa. 

 A tárgyalások során Karl Nehammer kancellár élvezi a legnagyobb szabadságot

Győzelme ellenére kihagyják az új bécsi kormányból, a hívei hergelésére készülhet a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt

Hárompárti koalíció alakulhat, Alexander Van der Bellen az osztrák államfő Karl Nehammert, az eddig hatalmon lévő néppárti kancellárt bízta meg a tárgyalásokkal.

Alexander Van der Bellen a szokásoktól eltérően nem a választások győztesét, a szabadságpárti Herbert Kicklt bízta meg kormány­alakítással, hanem a konzervatív Karl Nehammert. A szélsőjobb nem talált koalíciós partnert, minden parlamenti párt elhatárolódi

Ultimátum kaptak kormányalakításra az osztrák pártok

Kölcsönös egyezkedésre szólította fel az osztrák államfő a kormányzásra pályázó három nagy politikai erő vezetőjét. Közben Vorarlberg tartományi választáson is igen jól szerepelt a szélsőjobboldal. 

 Alexander Van der Bellen elnök visszadobta a labdát a politikai pártoknak

Parlamenti választást tartanak Ausztriában, még soha nem állt ilyen közel a győzelemhez a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt

A jelenleg Herbert Kickl vezette FPÖ már több mint egy éve vezeti a közvélemény-kutatásokat. Eddig két koalíciós kormányban kapott szerepet. Rekordszámú politikai alakulat akar bejutni a bécsi törvényhozásba.

Ausztriában mindent borított az árvíz, a szeptember 29-i választás előtt az embereknek az állami támogatás hirtelen fontosabb lett a migrációnál

Megváltoztatta a politikai hangsúlyokat Ausztriában a szeptember 29-i választás előtt az elmúlt napok ijesztő mértékű árvize, az első helyre a választók szemében a migráció helyett a biztonság, valamint az állami támogatások kerültek.

Nehammer megrongált választási plakátja. Az árvíz sokat segített a kancellárnak

Ausztria is kezdi feladni a semlegességét, a Putyin-rezsim helyett inkább a NATO-hoz közeledne

Új biztonsági stratégiát dolgozott ki a már csak  szeptember végéig hivatalban lévő bécsi kormány. Megvalósulása távolodást jelentene Moszkvától, elszakadást az orosz gáztól és változást a hivatalosan semleges osztrák külpolitikában. Távolodni azonban nem lesz könnyű, az osztrákok ugyanis szeretik a semlegességet.

Peter Vonhofer nemzetbiztonsági tanácsadó előtt történelmi feladat áll

Ausztria drasztikusan csökkenti függőségét az orosz földgáztól

A kormányzó Osztrák Néppárt pénzügyminiszterét küldi az Európai Bizottságba, cserébe belement a zöld koalíciós partner feltételébe, hogy 2027-ig minimumra csökkenti az ország függését az orosz földgáztól.

Karl Nehammer kancellár, egyben az ÖVP elnöke nagy engedményt tett a zöldek felé azért, hogy Magnus Brunnert jelölhesse uniós biztosnak

Orosz révben a volt osztrák külügyminiszter

Szentpétervár Rózsadombján lelt otthonra Ausztria egykori külügyminisztere, Karin Kneissl, aki maga tette fel az internetre a 300 négyzetméteres penthouse-ának képét. 

A szorosra fűzött osztrák–orosz viszony jegyében 2018-ban Putyin volt a meglepetésvendég a szélsőjobboldali Karin Kneissl külügyminiszter esküvőjén

Zöldjelölt kis szépséghibával

Tökéletes uniós választásnak tűnt az osztrák környezetvédők részéről az ifjú környezetvédő celeb, Lena Schilling listavezetőként való indítása, ám egyre inkább jellemhibái kerülnek előtérbe.

Bécsnek megtetszett a Ruanda-modell

Karl Nehammer osztrák kancellár is politikai tőkét kovácsolna abból, hogy a brit kormány mintájára harmadik országba toloncolják a menedékkérőket.

Karl Nehammer kancellár és Rishi Sunak brit kormányfő bécsi megbeszéléseinek fő témája a brit Ruanda-törvény volt

Bécsbe érkezett az intifáda

Ausztriát is elérte a palesztinpártiak tiltakozó hulláma. Ez veszélyes helyzetet teremthet az országban, mivel tavaly is jelentősen nőtt az antiszemita cselekmények száma.

Politika lett az osztrák kémügy

Politikai csatározásra is felhasználják egymás ellen az osztrák parlamenti pártok az egyre terebélyesedő kémügyet, egymásra tolva az eltúlzott orosz barátság felelősségét is.

Az osztrák politikusok népszerűségi listáját vezető Herbert Kickl, a szélsőjobb szabadságpárt (FPÖ) elnöke máris Volkskanzlernek, a nép kancellárjának nevezte ki magát, de lehet, hogy a szövevényes kémügy keresztbe húzza kormányfői álmait és a szélsőjobb

Hitler „gyöngyszeme” a Burgtheaterben

A háború után az osztrák emlékezetpolitika évtizedekig a nácizmus első áldozataként láttatta Ausztriát, Thomas Bernhard 1988-ban, a bécsi Burgtheaterben bemutatott Heldenplatz című színműve e képmutatást leplezte le. Most ugyanitt egy akcióművész emlékeztetett a sötét múltra.

A színház tíz ablakát vörös zászlóval fedték be. A fehér körben azonban nem svasztika, hanem egy német dog feje volt

Dagad az osztrák kémbotrány

Ausztria biztonsági helyzetének legmagasabb szintű felülvizsgálatát eredményezte az Oroszországnak való kémkedéssel vádolt és letartóztatott Egisto Ott ügye.

Jan Marsalek, a müncheni székhelyű Wire­card multinacionális cég volt vezetője a világ egyik legkeresettebb személye. Ő áll az Ausztriát megrengető orosz kémbotrány hátterében is, megbízóként

Három év szünet után újra tárgyalóasztalhoz ül Svájc és az Európai Unió

Ám akadnak akadályok is.

Első lépést jelent Amherd és Von der Leyen találkozója egy hosszú úton

Nem csitult az antiszemitizmus, Ausztriában két év alatt az ötszörösére nőtt a zsidók elleni támadások száma

Súlyos következményei lettek a Hamász által Izrael ellen 2023. október 7-én végrehajtott terrortámadásnak, amelyben 1139 ember meghalt, s 130-an még mindig fogságban vannak.

Egész Európában megdöbbenést keltett a bécsi központi temető zsidó parcellájában néhány hónapja történt gyújtogatás
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang