Merjünk pereskedni a NAV-val!

Kisebb számháború alakult ki egy nemzetközi adótanácsadó és az adóhivatal között. Ha erről nézem sok, ha arról nézem, kevés az olyan ügy, amelyben bíróság mondja ki, hogy a hivatal tévedett. A lényeg azonban, hogy ha az adóalany úgy gondolja, igaza van, érdemes továbbvinni az ügyet.

Érdemes az igazságunkért megharcolni, mert megalapozottság esetén nyerhetünk. Fotó: K2 Press/Népszava

Töröcskei-bank bajban, tavaly 2 milliárd forint veszteség keletkezet

Januárban még egy euróért akarta megvenni a nála százszor nagyobb Raiffeisen Bankot, most azonban a hvg.hu szerint nagy bajban van a Széchenyi Bank. A portál azt írta, a bank tavaly milliárdos veszteséget szenvedett el, és már eldöntötték, elküldik az elnök-vezérigazgatót, Szakács Tibort és két helyettesét, Deák Klárát és Lakatos Zsoltot.

Gigaveszteség az E.ON-nál

A rezsicsökkentés betett az energetikai óriás magyar részlegének - tudható meg a nol.hu cikkéből.

Megakadtak a tárgyalások a Déli Áramlatról

Az ukrajnai válság és az uniós piaci előírások orosz elutasítása miatt megakadtak az Európai Bizottság és Oroszország közötti tárgyalások a Déli Áramlat földgázvezetékről – mondta egy vasárnapi német lapinterjúban a bizottság energiaügyekért felelős tagja.

A magyar helyett a cseh és a lengyel tőzsdére megy a pénz

A Budapesti Értéktőzsde forgalmának csökkenésével párhuzamosan egyre több magyar kisbefektető kóstol bele a régiós piacokba, bár az aktívan kereskedő ügyfelek száma még mindig csak néhány százra tehető - írja a napigazdasag.hu.

Jön a kötelező kamarai tagság!

Kötelező kamarai tagságot vezetne be a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) - írta a Népszabadság.

Egyelőre nem sikeres az állami beszállítóközvetítés

Közel 15 hónapja működik a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) beszállítói adatbázisa, ám konkrét üzletet vélhetően még nem hozott a magyar cégeknek - írja a Napi.hu.

Adóelkerülésben való segédkezés miatt bűnhődhet a Credit Suisse

Hatalmas, 2,5 milliárd dolláros bírságot fizethet a Credit Suisse Amerikában egy adóelkerülési vizsgálat kapcsán - írja a Marketwatch nyomán a Portfólió.hu.

Kockázati tőkében sereghajtók lettünk

A kockázatitőke-befektetések értékét az ország GDP-jéhez viszonyítva két éve Magyarország még az első helyen állt Európában, 2013-ra a 14. helyre csúszott vissza. Igaz, a romlásban az is szerepet játszik, hogy kifutott az első Jeremie program - írja a Napi.hu.

Moratórium vagy megoldás?

Terel a jegybank

Tevan Imre

Erővel forintosítják az állampapírokat

Érdeklődéssel tanulmányozta a piac a Magyar Nemzeti Bank tegnapi közleményét a jegybanki eszközök átalakításáról és hamarosan bevezetendő új konstrukciókról. Az állampapírpiac erőszakosnak tűnő forintosítási szabályait még értelmezik az érintett befektetők, főként a pénzintézetek, a későbbi hatását pedig jósolni sem merik. 

Az elemzők még tanácstalanok a tegnap bejelentett jegybanki intézkedések hatásait illetően FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

Homályos félmilliárdos ingatlanüzlet

A jegybank saját felügyelőbizottságának (fb) kormánypárti tagjaival, például Járai Zsigmond elnökkel és Orbán Gábor államtitkárral is szembe megy, amikor Róna Pétert támadja hevesen. A választásokkal leköszönt testület LMP-delegáltja ugyanis semmi mást nem mond, mint amit a testület egyhangúan írásba is adott: nem látszik a törvényes alapja az MNB összesen 130 milliárd forintos, gyakorlatilag külső ellenőrzés nélkül elkölthető házikasszájának. Kiderült, a keretből gálánsan kifizették az IPOSZ eladni kívánt székházát.

A volt IPOSZ-székház felújítására is van jóváhagyott kerete a jegybanknak FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A számláló és a nevező

Új bevásárlóközpontok épülhetnek Budapesten

Mintegy 39 millió négyzetméternyi bevásárlóközpont épül világszerte a nagyvárosokban, ennek több mint fele Kínában - írja a privatbankar.hu. Magyarországon új korszak kezdődhet a kiskereskedelmi fejlesztésekben, lassan magához tér a piac és a kereslet - beindulhatnak a fejlesztések, első körben a fővárosban.

Fotó: Sean Gallup, Getty Images

Veszteségesek a magyar bankok

Tavaly a nyolc magyar nagybank 162 milliárd forintos veszteséget szenvedett el 110 milliárd forint bankadó befizetése mellett. Négy banknak javult, négynek pedig romlott a teljesítménye - derül ki a portfolio.hu gyűjtéséből. Egyesek meghazudtolták a zord működési környezetet, mások a korábbiaknál is jobban szenvedtek. Annyi biztos, hogy az új devizahiteles mentőcsomagot silány pénzügyi állapotban várják bankjaink.

Jól is lehetne üldözni a csalást

Fölszámolás helyett erősíteni kellett volna a Kiemelt Ügyek Igazgatóságát (Küig), így az adóhatóság eredményesen léphetne föl a hálózatos áfacsalások ellen. Ezt állítja Vancsura István, a hivatal egykori főosztályvezetője. Szerinte a friss ügyekre kellene koncentrálni, és sokkal kiterjedtebben lehetne használni a korszerű informatikát, mint ahogy azt most teszik. 

Vancsura István és Horváth András egymástól függetlenül tárta föl a NAV működésének hiányosságait FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

Költöző trafikok

Már javában keresik a lehetséges új bolthelyiséget azok a trafikosok, akiket egy tavalyi kormányrendelet-módosítással május 30-tól kitiltanak a 2500 négyzetméternél nagyobb alapterületű eladótérrel rendelkező üzletekből és a benzinkutakról - írja a vg.hu.

Újabb NAV-vezető tálalt ki az áfacsalásokról

Újságírók elé állt Vancsura István, az adóhatóság egykori főosztályvezetője, aki lényegében ugyanazt állítja, mint a NAV-botrányt még tavaly ősszel kirobbantó Horvát András: az adóhivatal nem üldözi jól a hálózatos áfacsalásokat, sőt, az erre alkalmas szervezeti egységet 2012 utolsó napján fölszámolták.

Vancsura István. Fotó: Bielik István/Népszava

Soha többet kétharmad!

Akárki győz, mindenképpen új gazdaságpolitikára van szükség a választások után, ezt pedig egy ellenzéki kormány sikeresebben képviselheti, bár a fideszes aknák fölszedése nem lesz könnyű menet. A piaci szereplőknek mindenesetre elegük van a szinte korlátlan hatalmat jelentő kétharmadból.

A kormánypártok kétharmados többségével kényükre-kedvükre szabták át a gazdaság tulajdonosi szerkezetét FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

Zombik külföldi infúzión

A számokból egyértelműen látszik, a multinacionális bankok nem kifelé, hanem befelé talicskázzák a pénzt az országba. Ez persze nem baj, de az igen, hogy a magyar bankrendszer ezzel együtt is egyre kevésbé tudja ellátni a gazdaság számára legfontosabb funkcióját, a vállalkozások hitelezését.

A magyar gazdaság centrális problémája a hitelezés szünetelése FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Épül Orbán álombankja

A Fideszt az sem zavarta, hogy a takarékok szövetkezetek, vagyis a kistulajdonosok egyesülésén alapú szervezetek. Most a versenypolitikai szempontokkal sem lacafacáznak sokat, amikor a legmagasabb szinten megálmodott baráti pénzügyi konglomerátum létrehozásáról van szó: nem kerülhet a versenyhivatal elé a Takarékbank részvénycsomagjának eladása az FHB legnagyobb tulajdonával létrehozott cégnek. 

A takarékszövetkezetek tehetetlenül várják üzletpolitikájuk és portáljaik átformálását FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Vasútfejlesztésre továbbra is jön az Európai Unióból a pénz

A miniszterelnök azért akarja kínai hitelből finanszírozni a vasútépítést, mert szerinte az unió nem ad többé támogatást erre a célra. A valóság ezzel ellentétes, a most kezdődő pénzügyi ciklusban kifejezetten a vasútkorszerűsítéseket preferálja az Európai Unió.

A fontosabb vasútvonalak rekonstrukciója továbbra is számíthat uniós támogatásra FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Hitelhiány–Orbán-világ–végstádium

A második Orbán-kormány két fő célra használja a bankokat: egyrészt ez volt az egyik ágazat, amelytől egyre újabb és újabb ötletekkel gombolt le milliárdokat céljai (deficitcsökkentés, devizahiteles-mentés) számára, eközben pedig a gonosz, külföldi kézen lévő ellenség szerepét is rájuk osztották. Nem csoda hát, hogy a bankszektor egyre kevésbé tudja ellátni eredeti feladatát, a gazdaság működéséhez és fejlődéséhez szükséges tőke biztosítását hitelek formájában.

A cár ujja

Tevan Imre

Még jobban differenciálhatnak a biztosítók a kötelezőben

A Nemzetgazdasági Minisztérium módosított rendelete alapján 2014. február elsejétől a biztosítók az ügyfelek kártörténete alapján kialakított tarifák meghatározásánál nem csupán a bonus-malus besorolást vehetik figyelembe, hanem egyéb korrekciós tényezőket is alkalmazhatnak – írja a Biztosításiszemle.hu. Ez a gyakorlatban például azt jelentheti, hogy egy régóta kármentes autós a B10-es besorolás felett is kaphat további kármentességi kedvezményt.

Képünk illusztráció. Fotó: Thinkstock, Getty Images.

A házban kampányolt Orbán

Nem kellett a hallgatóságnak meglepődnie, a miniszterelnök a mai parlamenti ülés első napirendi pontjaként előadott felszólalásában a legtöbb időt a rezsicsökkentésre szánta. Ez a téma ugyanis egyaránt lehetőséget ad Orbán Viktornak arra, hogy a nép életszínvonalát javító vezérként és hogy a hazáját erővel megvédő államférfiként szerepeljen.

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Orbán energiát ad Európának

A miniszterelnök tegnap két fellépésén is az európai politikus szerepében jelent meg. Szokásos péntek reggeli szózatában, amelyet az állami rádióban intézett a hallgatósághoz elsősorban az energiaárakról beszélt. Nemcsak a lakosság, hanem az ipari fogyasztók számára is nonprofittá kell tenni az energiaszektort - mondta. Az európai jegybankelnökök budapesti konferenciáján szintén szóba került az energetika is, de itt már komplett programot adott az Európai Unió (EU) számára.

Rezsicsökkentés és államosítás

Választási propagandává silányult a rezsicsökkentés és a nonprofittörvény is. A ködös jövőbe igérgetés leplezni próbálja, hogy már nincs miből rezsit csökkenteni, vagy cégeket vásárolni. Az újabb kommunikációs csavar szerint akkor lesz nonprofit, állami és “egységes rendszert alkotó” közműszektor, ha újra bizalmat kapna az Orbán-kormány. A kormány termelő és pénzügyi cégeken kívül a Budapest Airport felett is vissza akarják szerezni a befolyást.

Fotó: Thinkstock

Orbán Viktor vagy az euró

Ki lehet-e egyezni a gazdaságpolitikáról a Fidesszel a választások után? Ez volt egy tegnapi gazdaságpolitikai konferencia legizgalmasabb kérdése. A rendező GKI Gazdaságkutató Zrt.-ben úgy vélik, erre mindenképp szükség lenne, akárki is győz tavasszal. Ami viszont már tény: az utolsó tíz év kudarc Magyarország számára, mutatóink rosszabbak a környező országokéinál.

Az előadókat a felkért kérdezők is faggatták, a képen Molnár László, Karsai Gábor és Bod Péter Ákos. Fotó: Vajda József/Népszava
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang