Raiffeisen Bank;Töröcskei István;Széchenyi Bank;T & T Ingatlanforgalmazó Zrt.;

- Töröcskei-bank bajban, tavaly 2 milliárd forint veszteség keletkezet

Januárban még egy euróért akarta megvenni a nála százszor nagyobb Raiffeisen Bankot, most azonban a hvg.hu szerint nagy bajban van a Széchenyi Bank. A portál azt írta, a bank tavaly milliárdos veszteséget szenvedett el, és már eldöntötték, elküldik az elnök-vezérigazgatót, Szakács Tibort és két helyettesét, Deák Klárát és Lakatos Zsoltot.

A hitelintézet Töröcskei István bankár érdekeltsége, az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója egyik cégével, a T & T Ingatlanforgalmazó Zrt.-vel 51 százalékos tulajdonos, a részvények 49 százaléka tavaly június óta az államé. A hvg.hu információ szerint meglehetősen hosszúra, több napra nyúlt a bank idei közgyűlése. A tavalyi gazdálkodásról szóló beszámolót és mérleget Június 2-ig le kellett adni, az igazságügy tárca nyilvánosan elérhető adatbázisában viszont csak június 3-án reggel jelent meg az anyag. Ebből kiderül, a Széchenyi Banknál tavaly 2 milliárd forint veszteség keletkezett, vagyis a 6,1 milliárdos jegyzett tőke 30 százaléka.

A Széchenyinél nagyon magas, a bankrendszer durván 20 százalékos átlagát jócskán meghaladó a nemteljesítő hitelek aránya, a bank üzemi szinten havonta pár százmillió forint veszteséget termel. A hvg.hu úgy tudja, a banknál korábban a realitásokkal kevéssé számoló, jelentős mértékű expanziót vizionáló üzleti tervet készítettek. A terjeszkedéshez 100 milliárd forintra számítottak az államtól, és a tervek része volt az is, hogy a Gránit Bankkal közösen megveszik a Raiffeisent.

A bank cégbíróságon tárolt irataiból kiderül, hogy egy tavaly decemberi közgyűlésen gyors könyvvizsgálóváltásról döntöttek. Ezzel párhuzamosan a hvg.hu szerint a Magyar Nemzeti Banki (MNB) is átfogó felügyeleti vizsgálatot indított. A könyvvizsgálói jelentésben az áll, a veszteségek csökkentésére Töröcskei cége már nyújtott egy pótlólagos biztosítékot. A veszteségek miatt a bank közgyűlése két jelentős tőkeemelésről döntött összesen több mint 9 milliárd forintért. A pénzt a T & T Zrt.-nek kell megfizetnie, így Töröcskei vállalkozása 75 százalékra növelheti tulajdonát.

Nem világos, ha tavaly ilyen rossz számokat produkált a bank, miért szállt be az állam júniusban a pénzintézetbe? - kérdezi a hvg.hu.

Több mint 180 állami földbérlet pályázat bírálati jegyzőkönyvét hozta nyilvánosságra Szabó Rebeka, a Párbeszéd Magyarországért (PM) szakpolitikisa. A dokumentumokból kiderült, hogy egyesek ahány pályázatot benyújtottak, mindet az üzleti tervre adható szubjektív pontokkal nyerték meg. A Népszavának nyilatkozó, földügyekben jártas jogász szerint érdemes próbapert indítani jó erkölcsbe ütköző magatartás miatt.