Magyarországnak újra van jövője - ezzel a címmel került föl a kormány honlapjára a miniszterelnök napirend előtti parlamenti beszédéből szóló MTI-tudósítás. A miniszterelnökség szakembereinek igazuk van, bár Orbán Viktor lassan egy teljes átkormányzott ciklus eredményeiről adhatna számot, és beszédében sokszor hangsúlyozta is a vívmányokat, valójában számos területen most is csak a jövőre vonatkozó ígéretekként jelenhettek meg a pozitívumok.
A Fidesz kampányában nem várható, hogy új, jelentős témák merülnek föl. A mai Orbán-beszéd is zömében a már megszokott tematikában mozgott - mondta a Népszavának Ceglédi Zoltán, a Republikon Intézet vezető tanácsadója. Ahogy már sokszor bejelentették, magában a beszédben is mondta Orbán, 2014 a rezsiharc éve. Az energetika a miniszterelnöki felszólalás jelentős részét kitöltötte.
Figyelemre méltó még, hogy Orbánnál az immár erős ország új szövetségeket kötött, valójában a külpolitikai, külgazdasági orientáció egyértelműen Oroszországra irányul most. A nyugattal konfrontálódott a kormány, a reménybeli keleti nyitás pedig se a közel-keleti, se a kínai fronton nem hozott áttörést, így egyszerűen a mozgástér lényegében Oroszországra szűkült, vagyis a kormánynak kétes pedigréjű rendszerekkel kell beérnie - véli Ceglédi. Az is igaz persze, Orbánnak feltehetően imponál Putyin vezetési metódusa - tette hozzá. Azt még nem tudhatjuk, hogy a hatalmas paksi beruházásból ki profitál majd, de azt tudjuk, hogy 2010 óta ki szokott a nagy építkezésekből - mondta a politológus.
A miniszterelnök parlamenti felszólalása természetesen kampánybeszéd volt, a kormány és a Fidesz kommunikációja már amúgy is teljesen összecsúszott, Orbán attól sem tartotta vissza magát, hogy kampányszlogeneket szőjön beszédébe - jegyezte meg Ceglédi Zoltán.
A miniszterelnök egy tizenegy pontos sikerlistát is elővezetett beszédében. A különböző természetű és jelentőségű ügyeket összegyűjtő felsorolásban akadnak múltbéli intézkedések - ezek egy részét aligha lehet sikertörténetnek nevezni, az adóhatóságra bekötött pénztárgépek története például botrányról botrányra halad. Orbán mégis fölvéste a dicsőségtáblára, ahogy a paksi Orbán-Putyin-paktumot is, amelyet hevesen bírál a teljes ellenzék.
A pontok zöme azonban ígéret a jövőre, olyan hangulatjavító intézkedés, mint az ingyen-wifi vagy a minden járásba uszodát program.
Utolsóként, hangsúlyos helyen szerepel a külföldi beruházások ügye. A kormánypropaganda szívesen számol be minden új befektetésről, elsősorban a munkahelyteremtésre helyezve hangsúlyt. Valójában nagyon kevés az új befektetés, mert a gyilkos különadók, a kiszámíthatatlan jogi környezet, a gazdasági stabilitás és növekedés hiánya és a külfölditőke-ellenes kormányzati hangulat nem túl csábító a működőtőke számára. Jellemző, hogy az Orbán-kabinet által a ciklusban stratégiai partnerségi megállapodással megtisztelt 38 vállalatban eddig összesen 5500 új munkahelyet hoztak létre, ez pedig édeskevés a hazai foglalkoztatás javításához.
A kormányfő felszólalásában friss példaként, bár a részletek említése nélkül dicsekedett egy zalaszentgróti gyárbővítéssel. A Népszava utána járt, miről is lehet szó. Az ottani Coca Cola üzem tevékenységének bővítéséről van szó. Konkrétan az eddigi termékeken kívül még egy fajta ásványvizet fognak ott palackozni horvát exportra. A parlamenti miniszterelnöki beszédig emelt beruházást egyébként már 2007-ben, tehát a Gyurcsány-kormány idején elhatározták és bejelentették. Az üzemben érdeklődésünkre azt mondták, hogy valójában most nem állítottak be új gépsorokat, és arról sem tudnak, hogy új dolgozókat vennének föl.
Orbán 11 pontja
Az Európai Unió 2014-20 közötti hétéves költségvetési ciklusában megkapott támogatás 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítjuk
Az oroszokkal szerződést kötöttünk Paks bővítéséről, ezt a parlament hagyja jóvá
A kormány visszavásárolta a Főgáz német kézben lévő részvényeit, így most már kizárólagos köztulajdonban van a cég
Döntöttek egy új kongresszusi központ felépítéséről a Művészetek Palotája mellett
Ingyenes wifi-hálózatot építenek ki elsőként Miskolc térségében, majd máshol is
Minden járásközpontban lesz uszoda, uszoda- és tornaterem-építési program indul
A kormány kiemelt üggyé nyilvánította az úszó-vb-t
Új pénztárgéprendszerre állunk át, a nehézségekre a kormány kidolgozott egy megoldást
Eltörölték a vízumkényszert Törökországgal, 32 török-magyar egyezmény
A visegrádi országok belügyminiszterei folyamatosan tartják a kapcsolatot Ukrajna ügyében
Újabb külföldi beruházások voltak Magyarországon, pl. egy amerikai és egy angol cég hozta Budapestre szolgáltatóközpontjait, orosz logisztikai központ létesült, Zalaszentgróton éppen most bővítettek egy gyárat
Orbán hallgatta Orbánt
Meglepődve, kissé idegesen hallgatta a miniszterelnök a parlamenti pulpituson saját 2008-as beszédét, amelyben az akkori kormányt korholta, amiért titkosított, hosszú távú szerződést köt Oroszországgal az energiakérdésben. Orbán annak idején a szlovákiai Losoncon rendezett konferencián ellenzékiként még azt mondta, hogy a kabinet ezzel puccsot hajt végre a saját népe, saját parlamentje ellen.
A beszédet az MSZP-s Szanyi Tibor mobiltelefonjáról játszotta le az ülésteremben akkor, amikor Orbán évadnyitóját el akarta kezdeni. A rövid részletet az ellenzék megtapsolta, majd – a miniszterelnököt védve - a kormánypárti politikusok is rákezdtek. A kormányfő végül sajátjainak megköszönte a tapsot, még ha az - mint mondta - provokáció eredménye is. Az LMP négy képviselője: Schiffer András, Szél Bernadett, Osztolykán Ágnes és Lengyel Szilvia pedig „STOPAKS2 PAKSTOP” feliratú pólóban foglalt helyet az ülésteremben.
Időszerűnek érezte Orbán 2008-as beszédét, ezért játszotta le az azóta is sokat idézett részletet – mondta lapunknak Szanyi. Arra emlékeztetett, hogy amikor az ellenzékben lévő Fidesz elnöke a kormányon számonkérte a titkos tárgyalást, a paksi bővítésnek még csak a lehetőségét vizsgálták.
Kövessen minket a Facebookon és a Twitteren is!