Haladék. Az új parlament első döntése. Több szempontból is tökéletesen jellemzi a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. Először is: halasztásról van szó, mi sem jellemzőbb az orbáni hatalomgyakorlásra. Csak ezt a problémát oldjuk meg, ezt a napot, ezt az évet éljük túl, ezt a ciklust nyerjük meg. A hídon csak akkor kell átmenni, ha odaértünk.
Tegyük hozzá, ez a politika eddig sikeres. Másodszor: az Országgyűlés első - ráadásul visszamenőleges - döntése azonnal a házszabály átlépésével születik. A Fidesznek nem jó a házszabály, pedig a kétharmad olyat csinált, amilyet akart. Elfelejtették, hogy most még négy évente választás van, ha lejár a bedőlt hitelesek lakásának elárverezésére érvényes moratórium, amikor épp nem működik a szavazógép, akkor előbb meg kellene szavaztatni a régi szavazógépet.
Sebaj, most egy nap alatt lezavarjuk a napirendre vételt, az általános és részletes vitát. Különben is fölösleges a vita a plenáris ülésen, sőt, mondta Orbán, a vita úgy általában is fölösleges. Logikus következmény: ideje lenne a rendeleti kormányzásnak. De ezt majd kicsit később vezetik be. Harmadszor: a moratórium természetesen nem oldja meg a problémát. Ahogy a második Orbán-kormánynak egy teljes ciklus nem volt elég a devizahitelesek ügyének rendezésére, hiába ígérte. Tegyük hozzá, rég nem csak a devizahitelesekről van szó, a forinthitelesek némely mutatója rosszabb.
Az átstrukturált (tehát elvileg megsegített) forinthitelek 53 százaléka dől be újra, a devizahiteleknél ez a mutató "csak" 45 százalék. Nagy tehát a baj, az összes (forint- és deviza-) lakáshitel körülbelül ötödénél van 90 napos csúszás a törlesztéssel, elvileg ezeknél jöhet szóba az ingatlan elárverezése. Persze a határidő nélküli moratórium, az évek óta tartó ígérgetés a megoldásról meg a "devizahitel kivezetéséről" csak rontja a fizetési hajlandóságot. Vagyis a Fidesz valójában ront a helyzeten, miközben úgy csinál, mintha segítene, a bankokra, az összes magyar és európai bíróságra mutogatva. És ez a kommunikáció is sikeresnek látszik.
Talán Orbánék is tudják, a lakáshitelekre nincs "megoldás". Nincs egyszer és mindenkorra, mindenkinél működő megoldás. Pláne úgy, hogy a forint árfolyamát mélybe lökték, a gazdaság nem pörög, sokak anyagi helyzete romlott. Egy csomóan ugyanis úgy vették föl frankban a hitelt, hogy forintban nem vettek volna föl ugyanannyit, egyszerűen nem költöztek volna új lakásba, vagy csak kisebbe. Rajtuk tehát az sem segítene, ha egy jó tündér visszamenőleg "forintosítaná" a kölcsönt.
Igazi megoldás csak úgy születhetne, ha az állam, a bankok és az adós együtt tenne erőfeszítéseket, a különböző helyzetekben különbözőeket. Akár úgy, hogy a tulajdon elvesszen, de a lakhatás véglegesen megoldódjon az adott családnak. Tehát nem halogatással, ahogy most a moratóriummal próbálják.