Születésnapi mesekoncert

Tízéves a Klárisok zenekar, s ez alkalomból ünnepi mesekoncertet adnak a Fonóban. Az együttes alapítóját és vezetőjét, Korzenszky Klára énekesnőt kérdeztük.

A zenekar lemezei és koncertműsorai is népzenei alapokra épülnek, ötvözve a gyermekpszichodráma, a meseterápia és a zeneterápia elemeivel

Haydn-opera Eszterházán

250 évvel ezelőtt, 1773 szeptemberében Mária Terézia császárnő Eszterházára (a mai Fertődre) látogatott, ahol operaelőadásokat hallgatott. Erre a jeles kultúrtörténeti eseményre emlékezik a Haydneum – Magyar Régizenei Központ fesztiválja.

A koncertszerű előadás énekes szólistái: Bernhard Berchtold, Ella Smith, Szélpál Szilveszter, Kalafszky Adriána és Megyesi Zoltán

A nagypáholyok muzsikája

Királyi Énekek Könyve címmel jelent meg az egyetemes emberi összetartozást és testvériséget hirdető szabadkőműves mozgalom zenei vonatkozásaival foglalkozó, izgalmas felfedezéseket kínáló monográfia.

Leopold Mozart és Wolfgang Amadeus Mozart egy 18. századi, ismeretlen osztrák festő képén

„Ahogyan forog a kaleidoszkóp”

Jövőre negyvenéves a hazai népzenei-világzenei szcéna kultikus zenekara, a Makám. Krulik Zoltán alapító-zenekarvezető mégsem nosztalgiázik: új kvartettjével számos tervét szeretné megvalósítani.

A Makám Kvartett jelenlegi tagjai

Egy hang, egy élet, egy lélek – Új könyv Freddie Mercuryről

Körmendy Zsuzsanna konzervatív publicista, a Magvető egykori főszerkesztője, Orwellről és Koestlerről szóló monográfiák írója új könyvében Freddie Mercury életét, pályáját, jelentőségét elemzi.

Jandó Jenő halálára

1952–2023

Szabados György hangzó öröksége

A korszakos jelentőségű zongoraművész-zeneszerzőre, Szabados Györgyre emlékeznek barátai, muzsikustársai, tanítványai Nagymaroson.

Szabados György zongoraművész, zeneszerző, művészeti író a hatvanas évek magyar free jazz mozgalmának koronázatlan királya, a honi etnojazz atyja, az improvizatív zene mestere volt

Kísérletező komponista

Martin Tchiba kettős (német-magyar) anyanyelvű és identitású zongoraművész-zeneszerző. Főleg kortárszenét játszik, rengeteg ősbemutató fűződik nevéhez. Koncertjein a közönség okostelefonnal, interaktívan vehet részt az alkotási és előadási folyamatban.

 „Már gyerekkoromban műfaji kötöttség nélkül kerültem intenzív kapcsolatba a zenével, szerettem improvizálni, és komponáltam is. Ez a nyitottság megmaradt. Tizenkét éves koromban a Schönberg zongoraműveivel való találkozásnak döntő jelentősége volt számom

A barokktól Cole Porterig

Szentendre hangulatos minifesztiválján a hazai improvizatív zene elérhető legmagasabb színvonalát hozta el az Oláh Krisztián Quartet és a Szőke Nikoletta Jazzplosion.

Fekete-Kovács Kornél trombitajátéka az ötvenes-hatvanas évek legjobb amerikai zenés filmjeit idézte

Osztrák-magyar jazztrombitás

Hofecker Dániel trombitaművész szerzői lemezt készített a Budapest Jazz Orchestrával, amelynek nyáron, az Ördögkatlan Fesztiválon lesz az élő bemutatója.

Hofecker Dániel a Budapest Jazz Or­chestra mellett a Modern Art Orchestrával, a német NDR Big Banddel is muzsikál

Szerelmes örökzöldek

Szombat este szokatlan helyszínen, a Hungaroton stúdióban rendezik Lukács Eszter jazzénekesnő So Nice című lemezének bemutató koncertjét.

Lukács Eszter eleinte a színházi zenei irányzatokhoz vonzódott, kedvence volt Barbra Streisand, a jazzénekesek közül pedig Ella Fitzgeraldot hallgatta először

A megismerhetetlenség zenéje

Április 30-án, a Nemzetközi Jazznapon ünnepli tizenötödik születésnapját a Hajdu Klára Quartet, amelyhez három vendég csatlakozik.

 Ma már a dalaikat több mint harminc országban streamelik, számos rádióban játsszák, a kvartettet kétszer jelölték Fonogram díjra

A Santa Diver trióból ismert jazzhegedűs-zeneszerző, Kézdy Luca első szólólemeze komoly alkotói és előadói teljesítmény

A szabadság hegedűdallamai.

A jazzhegedűs-zeneszerző kreativitását ismerve nem meglepő, hogy szólólemezre vállalkozott

A közös anyanyelv

Két zongorista, két dobos és egy basszusgitáros = egy trió? Az eredeti ötletekben nem szűkölködő hazai jazzéletben még is elképzelhető.

A gyász és az újrakezdés dalai

Odaát, Idebent címmel jelent meg a JaMese zenekar negyedik nagylemeze, amely szól gyászról, női mintákról és életerőről.

Kopernikusz, Galilei és a bolygók szimbolikája jelenik meg egy vadonatúj, kiemelkedő jazzalbumon

Bolygók együttállása.

A romantikus zeneművészet két különböző szegmense kapott helyet Boros Misi lemezbemutató koncertjén

Chopin és Brahms.

A Polygon öntörvényű zenéje

A Borbély Mihály Polygon hat éve működő, különleges trió, amelyben a névadó-zenekarvezető mellett Lukács Miklós cimbalmozik és Dés András ütőhangszereken játszik.

Sárik Péter: Rock and roll arcok vagyunk

Sárik Péter Trió 15! Ez a címe az elismert zongoraművész-zeneszerző jubileumi koncertjének, amit a MOMKultban rendeznek.

Fusion Circus: kinyílik az égbolt

László Attila gitárművész-zeneszerző új albuma, a Good Luck a hetvenes-nyolcvanas évek fúziós zenéjének legszebb hagyományait idézi.

Emelkedő csillagok – jön a Cigány Dal Napja

A Cigány Dal Napja egy vadonatúj magyar kezdeményezés – nemzetközi ambíciókkal. Az ötletgazdát, Rostás Mihály Mazsit kérdeztük a részletekről.

Áldás kilenc tételben

Blessing (Áldás) címmel jelent meg a Rafael Mário Trió új lemeze. Kilenc tétel fiatalságról, életről, szülővé válásról.

Szivaroztam, megégettem a számat

A magyar folklór és a kortárs improvizatív zene magasrendű szimbiózisa született meg a Hajdu Klára Quartet és a klarinétos-szaxofonos Borbély Mihály együttműködéséből. A Fúvom az énekem című lemez ritka kincs.

Katalán rumba, oláh cigány színek

MazsiMó–GipsyMó. E különös csengésű nevet kapta egy új zenekar, amit az elismert oláh cigány muzsikus és művészeti menedzser, Rostás Mihály Mazsi alapított.

Lee Ritenour: A hakni ismeretlen fogalom

Az amerikai jazz két élő legendája, a gitáros Lee Ritenour és a billentyűs Dave Grusin közös budapesti koncertre készül. Ritenour Los Angeles-i otthonából adott exkluzív interjút lapunknak.

Az örökzöldek erejével

Nagy Noémi kvartettjének koncertje bizonyította, hogy a jazz 2022-ben is otthonosan érzi magát a zsebkendőnyi klubok színpadán; a műfaj repertoárjának szíve pedig még mindig az amerikai örökzöldek megunhatatlan világa.

Lehengerlő bemutatkozás

A zenekarvezetővé avanzsált kitűnő nagybőgős, Orbán György formációja, a Coltrane Legacy bemutatkozó lemeze (Nairobi) túlzás nélkül mondható szenzációsnak. Magyar jazz-zenekartól hosszú évek óta nem hallottam ilyen eredeti, kiforrott, tehetségtől és erőtől duzzadó produkciót.

Gonda János ünnepe

Rendhagyó koncerttel emlékeznek tanítványai és tisztelői a tavasszal elhunyt, kimagasló jelentőségű zongoraművészre és zenepedagógusra, Gonda Jánosra.

A cumbia nagykövetei

A Los Orangutanes zenekar Latin-Amerika egyik legnépszerűbb műfaja, a cumbia hazai megismertetésére törekszik. Klub- és fesztiválfellépések mellett megjelent első lemezük.

A próféta könyve

Varga Dániel szaxofonos-zeneszerző tízfős nemzetközi csapattal, a Moped Loewennel rögzítette Book of Navi című lemezét. Jazzből kiinduló, műfajokon átívelő utazás – elgondolkodtató dalszövegekkel.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang