„2012-ben – amikor még a Makámban énekeltem – Liber Endre, a FolkEurópa kiadó vezetője megkeresett, hogy ha már pszichológus és énekes is vagyok, csináljak egy gyereklemezt. Akkor hívtam alkotótársul Eredics Dávidot, akivel a Makámban zenéltünk és Porteleki Áront, akivel a Tűz Lángjában töltöttünk éveket együtt. Mindkettőjükkel megvolt a harmónia, a közös gondolkodás alapja” – idézi fel a kezdeteket Korzenszky Klára. „Elkészítettük a Szerelemcsütörtök, dobszerda című első lemezünket, amin közreműködött a Tűz Lángjából Salamon Soma és Kiss Krisztián, valamint a Söndörgő együttes, Bolya Mátyás és a Makámból Kuczera Barbara. A műsor bemutatójára 2013 márciusában került sor – akkor csatlakozott hozzánk Buzás Attila a Söndörgőből. A Kerekégenjáró és a Tíz, tíz, tiszta víz című lemezünket már így négyen alkottuk meg, és azóta is mi vagyunk a Klárisok zenekar.”
A lemezek és a koncertműsorok is népzenei alapokra épülnek, ötvözve a gyermekpszichodráma, a meseterápia és zeneterápia elemeivel. A népmese a központi elem, a népdalok és zenei részletek vezetik a mesét, adják a fordulópontokat. Ismert népdalainkat, mondókáinkat úgy fűzik fel a mese fonalára, hogy azok egy adott dramaturgiai pontra kerülve értelmet nyernek, visszakapják eredeti funkciójukat. A lemezeken Kálloy Molnár Péter narrrációja gördíti tovább a történetet. A koncerteken mindig a közönséggel együtt alkotják meg a mesét – úgy, hogy a gyerekek lesznek a mese szereplői, a szerepjáték révén bekapcsolódnak a történetbe, végigmennek a hős útján. „Az alkotófolyamat során a mesét és a dalokat én választom ki, a fiúkat pedig mindig arra kérem, hogy olyan dallamokat, hangszerelést válasszanak hozzá, ami a lehető legjobban megidézi az adott mesehelyzetet. Ezek mindig nagyon izgalmas folyamatok. Az egész gyökerét a magyar népmesék, néphagyományok adják, amelyek évezredek alatt kristályosodtak ki, és a mai napig érvényesek, útmutatást adnak, mintát mutatnak. A mai gyerekek is fogékonyak rá, ha megteremtjük nekik hozzá a teret. Ezt minden alkalommal nekünk kell megalkotnunk; legyünk bármilyen környezetben (kis térben vagy nagyobb fesztivál színpadán), és ezt valódi interakcióval tudjuk elérni. Nagy rugalmasságot, kreativitást, de emellett állandóságot is igényel részünkről” – meséli az énekesnő.
A zenekar tizedik születésnapját ünneplő koncert háziasszonya Bajzáth Mária mesepedagógus, a Népmesekincstár módszer megalkotója lesz, akit Korzenszky Klára – mesegyűjteményei és pedagógiai munkássága alapján – példaképnek tekint. A közeljövő tervei között szerepel egy karácsonyi műsor létrehozása, illetve nyitnának a felnőtt közönség felé is, hiszen „a mese alapvetően felnőtt műfaj volt, útmutatásként szolgált az élet lényeges területein. Jó lenne újabb tíz évet az elmúlt tíz év rugalmasságával, kreativitásával és állandóságával, közösen megélni.”
Infó: Klárisok – ünnepi mesekoncert. 2023. szeptember 16. szombat, 16 óra, Fonó Budai Zeneház
Klárisok
Korzenszky Klára pszichológus, aki a Bethesda Gyerekkórházban főként égéssérült és intenzív osztályon gyógyuló gyerekekkel és családjaikkal foglalkozik, ahol a zene (mint terápiás eszköz) központi szerepet tölt be. 2006-tól a Tűz Lángja zenekarral autentikus moldvai zenét játszott, majd 2008-ban, a Benyovszky című néptáncos produkció kapcsán került a Ghymes együttesbe. A Makám énekesnőjeként öt lemezt készített és számos jelentős koncertet adott, majd 2013-ban hozta létre a Klárisokat. Eredics Dávid a Klárisok fúvósa és tamburása, a Zeneakadémia tanára, a Söndörgő együttes alapító tagja, számos népzenei-világzenei formáció szólistája. Porteleki Áron a Klárisok ütőse és brácsása, akinek édesapja révén gyerekkorától jelen van a népzene az életében, emellett dobosként számos zenekarban játszott már a jazztől a világzenén át pop-rock műfajáig, valamint színházi darabok, kortárs táncelőadások zenéjét készíti. Buzás Attila a Klárisok zenekarban pengetős hangszereken és bőgőn játszik, a Söndörgő együttes alapító tagja, több világzenei formáció közreműködője.
A lemezek és a koncertműsorok is népzenei alapokra épülnek, ötvözve a gyermekpszichodráma, a meseterápia és zeneterápia elemeivel.