„2008-ban még javában a Balázs Elemér Group énekesnője voltam, amikor – a közönség és a koncertszervezők részéről – felmerült az igény, hogy legyen saját zenekarom. Kézenfekvő volt, hogy azokkal vágok bele, akik akkor körülvettek” – idézi fel a kezdeteket a szakmai körben igen elismert énekesnő és dalszerző. A kvartett alapító tagja volt a zongorista Balázs József, a dobos Cseh Balázs és a nagybőgős Soós Márton – utóbbi ma is tagja a csapatnak. Balázs Józsefet később Neumann Balázs, Oláh Krisztián, majd 2018-ban Cseke Gábor váltotta; Cseh Balázs helyére Hoff Marcell, majd 2020-ban Richter Ambrus érkezett. A születésnapi koncerten a kvartett jelenlegi felállásában lesz a színpadon.
Az elmúlt tizenöt év legemlékezetesebb pillanatait felidézve Hajdu Klára úgy véli: „a jazz a megismerhetetlenség és az improvizáció műfaja, ezért inkább a koncert az igazi terepe.” Mégis szívesen emlékszik négy stúdiólemezük felvételére, az intim és varázslatos hangulatra. Ma már a dalaikat több mint harminc országban streamelik, számos rádióban játsszák, a kvartettet kétszer jelölték Fonogram-díjra és más szakmai elismeréseket is megkaptak. A nehézségeket sem hallgatja el: „Sosem dolgoztam együtt szervezőkkel és booking irodákkal, ami sok szempontból visszavetett. A zenekarvezetéssel párhuzamosan önmenedzselést folytatok, a magam kiadója, marketingese és sajtósa is lettem. Ennek nem a maximalizmusom az oka; inkább csak nem találtam még olyan embert, akinek ugyanolyan fontos lehet az ügyünk, mint nekem” – mondja. Az újabb hazai és külföldi felkérések nyomán most reméli, hogy lassan delegálhat bizonyos feladatokat, s még több időt, energiát fordíthat az alkotó- és előadóművészetre.
„Tudtam, hogy Soós Marci biztos támaszom lesz: úgy zeneileg, mint emberileg. Nemcsak barátok lettünk, hanem szerzőtársak is, együtt jegyezzük az első lemezünk címadó dalát. Gábor nagyszerű zongorista, alázatos és intelligens ember, akivel nemcsak zenélni, de alkotni is öröm. Gyönyörű hangszerelésekkel gazdagítja a repertoárunkat. Ambrus az eddigi legnehezebb időszakunkban csatlakozott hozzánk, a pandémia alatt, amikor nem találkozhattunk személyesen, majd néhány közös koncertet követően szinte azonnal felvettük a Journey című lemezünket együtt, amin bizonyította, hogy zeneileg és emberileg is passzol a kis családunkba” – mondja társairól Hajdu Klára. Ezen a az estén a kvartett kiegészül három vendéggel: Fekete-Kovács Kornél – akivel a Plays Standards: Dedicated to Chet Baker című albumot vették fel – trombitán és szárnykürtön, míg Borbély Mihály (aki a legutóbbi, Fúvom az énekem című, népzenei ihletésű lemez szólistája volt) klarinéton és szaxofonon játszik; Klára vőlegénye és szerzőtársa, Szakonyi Milán gitározik és énekel.
Bemutatkozik a Symbiosis 5
A Nemzetközi Jazznap (április 30.) alkalmából a Müpában már vasárnap délután öt órakor lesz egy ingyenes koncert, amelyen az idei Jazz Showcase tehetségbörze győztese, a Symbiosis 5 lép fel. Kapolcsi-Szabó Levente (zongora), Virág Benedek (gitár), Gyányi Tamás (bőgő) és Majsai Roland (dob) 2022-ben szerezte meg diplomáját a Zeneakadémián, Drippey Máté (szaxofon) négy évvel korábban végzett ott. Saját számokat játszanak – az úgynevezett modális jazz fogalomköréből. A JazzFest Budapest keretében 13 órától, a Madách téren lesznek ingyenes koncertek, amelyeken a Horváth Szabolcs Quartet, a Balkan Union, a Nagy János Trió, a Sárik Péter Trió majd az esti gálán Lukács Miklós (cimbalom), Borbély Mihály és Dresch Mihály (szaxofon), Lakatos Mónika (ének), Oláh Krisztián (zongora), Orbán György (bőgő), Csízi László (dob) és Mogyoró Kornél (ütőhangszerek) alkalmi együttese játszik.
Infó
Hajdu Klára Quartet 15
április 30.
Müpa, Fesztivál Színház