Bár Raffaello ünneplése két évet késett, a reneszánsz mester a feministáknak is köszönhetően kortársunkká válhatott 2022-ben

Modern pedagógia Az athéni iskolában.

Rendkívüli helyzet a Kiscelli Múzeumban

A Budapest Fotófesztivál keretében látható kiállítás újraértelmezi a zsáner/életkép fotográfia műfaját. Eltűnőben az évszázados hagyomány.

Z, mint Zafón

A Cervantes óta legismertebb spanyol szerző, Carlos Rúiz Zafón pénteken, 55 éves korában elhunyt.

Könyvlopás mint politikai tett

1959-ben a Műcsarnok francia könyvkiállításáról a könyvek nagy részét ellopták a látogatók. Lehet, hogy a CIA előzetes elképzeléseinek megfelelően.

Kovalovszky Márta és Kovács Péter művészettörténész házaspár

Feleségem (a Lány) és én mindketten annyira helyben vagyunk

Tandori Ágnes ötven éven át volt Tandori Dezső társa a magánéletben, az alkotásban és a játékban. Január elsején elhunyt a "Lány", aki Schopenhauert fordított és verebet nevelt.

Ahol sérül a szabadság

Rétegigényt elégít ki kortárs orosz filmek hazai bemutatásával Forgács Iván. Forgalmazó cége a Van Goghok című művel debütál a héten.

Velünk volt tele a sajtó

Lobenwein Tamás harminc éve készült szívszorító képei a keletnémet egyesítés első lépéseit dokumentálták. A civil kurázsiról, a fotókról és a VOLT-ról a fiát, Lobenwein Norbertet kérdeztük.

Király Tamás ruhákkal válaszolt a pillanatra

Látványos, több száz műalkotást felvonultató, retrospektív kiállítás mutatja be Király Tamás képzőművész-divattervező időtlen vízióit a Ludwig Múzeumban.

Zenei nagykoalíciót hozott össze az egykori underground botrányhős

„Nem kell a kamu fagyi, a maracujás, elég, ha jó torkot mar a gulyás" – Pajor Tamás megpróbálja a lehetetlent, szellemesen hazafias dalt dúdoltat a politika vezérelte megosztottságban.

„Generálszósz van a hajléktalanügyön”

Amikor Kukorelly Endre költő, egykori LMP-s képviselő létrehozta a Nyugodt Szív a Lakhatásért Alapítványt, hangsúlyozta, hogy minden kormány lemond a hajléktalanokról. De arra mégsem számíthatott, hogy 2018-ban ellenzéki lesz a mozgalma.

Gazdasági érdekek kontra nemzeti vagyon

Egyre akadálytalanabbul érvényesíthető az üzleti és politikai befolyás a közérdekkel szemben, a közös értékeink kárára.

„Terméketlen a diktátorozás és diktatúrázás”

Molnár Péter, a Fidesz egyik alapító atyja nyerte meg az országos slam poetry bajnokságot lángoló politikai beszédével a főként szerelemről szavaló tinédzserek között. A fiatalok állva tapsoltak.

Nagy Lajos kiadatlan firkái

Antiszemitizmus és szovjetellenesség vádja miatt nem jelent meg az író naplója az előző rendszerben. Most mi lehet vele a baj?

Nagy Lajos

Kell-e nekünk Nemzeti Irodalmi Exportiroda?

Kuczogi Szilvia: Nélkülük másként látnánk Petőfit és Ózdot

Kuczogi Szilvia: A kultúra anyagi támogatást igényel

"Choli bácsi" emlékére

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Papp Sándor Zsigmond: a gyűlölködés az öngyilkosság lassú fajtája

Papp Sándor Zsigmond új művében elhallgatott történetek és érzelmek kerülnek elő a romániai diktatúra idejéből. Muszáj-e gyűlölködnünk és mi az elvtelen megalkuvás ára - erre kerestük a választ.

Fotók: Draskovics Ádám

Gyönyörű a Román Csarnok

Hatalmas az érdeklődés a húsvétig ingyen látogatható műemlék iránt. A rossz idő sem tántorítja el azokat, akik szeretnénk kihasználni a lehetőséget.

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Búcsú Bojtár Endrétől

Fotó: Kállai Márton

Bartis Attila: az iszlám nem puszta hit

Az év felét a legnagyobb muszlim országban töltő író szerint néha a kormánynak is igaza lehet, bár a hazai politikát jobban jellemzi a vallási fanatizmus.

Fotók: Tóth Gergő

Cseh Tamás nemesi előneve Bereményi legyen

Egy héten át ünneplik majd Cseh Tamás születésnapját januárban különböző rendezvényeken, melyek közül a Get Closer produkció két koncertjén egy új Bereményi-szám is felhangzik az idén hét éve elhunyt énekes emlékére.

Cseh Tamás - Bereményi Géza - A korszakalkotó páros

Egy förtelmes év kéziratos krónikája

Heltai Jenő a német bevonulás napján határozta el, hogy följegyzi az eseményeket, naplóját 1945 márciusáig vezette. A szöveg a Tények és Tanúk sorozatban jelent meg Négy fal között címmel.

Örökség - A nem felejtés szimbóluma

A Dohány utcai Zsinagóga is szerepel az Európai Örökség címre jelölt idei kilenc helyszín között. Az intézmény főrabbiját, Frölich Róbertet kérdeztük az ebben rejlő lehetőségekről.

Karátson Gábor, a konzervatív anarchista

A Duna Kör és a Védegylet egykori aktivistájának festményei most a Különutak és kivonulás című kiállításon láthatók.

Björn Borg szervája 1974–75

Mariska, ne hisztizz!

Október 16-án mutatják be Mészáros filmjét, Törőcsik főszereplésével. Pataki a forgatás után leült a két nővel beszélgetni, könyv lett belőle.

Fotó: Vajda József

Elhunyt Szerdahelyi István

Sanghaji táncosnő magyar földről

A Shanghai bár szimbolizálja a Hopp Ferencben a Kelet és a Nyugat közötti kapcsolatot. És azok a nők, akik Szeleczky Zita szolgálói vagy táncosnők akartak lenni.

Nincs két Kádár-kiállítás

Üdvözlet Aligáról, Weiler Péter pop-art képei a közös múltat idézik. A beégett magyar szeretetet, a beégett magyar balsorsot és a magyar ugart jelképezik.

Fotók: Tóth Gergő

Rajongás és undor - Pacal és politika

Cserna-Szabó András pacalrecepteket gyűjtött össze. Mégis inkább a fritőz országának látja hazánkat, ahol jól fogy a Torgyán-saláta is.

Fotó: Molnár Ádám
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang