Gigászok ádáz harca

Brüsszel, a multinacionális cégek és a bankszektor után úgy tűnik, saját gazdasági holdudvarával is szabadságharcot folytat Orbán Viktor - legalábbis a kormányváltás óta több jel is erre utal. A kormány összetétele, a reklámadó, és a készülő esetleges útadó mind ebbe az irányba mutat. A kormány elismerte, hogy ha az Európai Bizottság bírságot szab ki az aszfaltkeverő ügy miatt, azt ki fogják fizettetni az útépítő cégekkel.

Az aszfaltadó esetleges bevezetése valójában nem az útépítésről, hanem a beruházókról szól FOTÓ: K2 PRESS

Döntöttek - Ősszel jön a forintosítás

Megszavazta a parlament a devizahiteles törvényt: eszerint az árfolyamrés visszajár az adósoknak, az egyoldalú szerződésmódosítások ügyét pedig a bankoknak kell bíróság elé vinniük. Fodor Gábor és a bankok a jogbiztonságot féltik, az adósok tüntettek.

Míg a képviselők szavaztak, a Parlament előtt tüntettek a mentőcsomaggal elégedetlen devizahitelesek FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Adósmentés kivételekkel

Ma szavaz a parlament a devizahiteles törvényjavaslatról, melyhez több módosító indítványt nyújtottak be kormánypárti politikusok. A végtörlesztőkre és az eszközkezelősökre nem lesz érvényes a törvény. Csak a 2004 után felvett hitelek után kaphatnak vissza pénzt az adósok. Az autóhitelt felvevők különösen jól járhatnak.

Akiknek az ingatlanát a Nemzeti Eszközkezelő megvette, így az ócsaiak is, kimaradnak a mentőcsomagból FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

Nem foltozgatni kell a szerződéseket

A kormány által tervezett devizahiteleseket megsegítő törvény olyan helyzetet teremt, hogy az adósnak meg kellene bíznia abban a bankban, amely olyan szerződést kötött vele, amely ezer sebből vérzik - állítja Lázár Dénes, a Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdekvédelmi Egyesület elnöke. A Németországban végzett pénzügyjogász, aki tavaly vált széles körben ismertté, miután pert nyert az OTP Bank ellen az árfolyamrés ügyében, úgy véli, helyre kellene állítani a szerződések megkötése előtt fennálló állapotot. Ezzel szemben a kormány parlament előtt fekvő törvényjavaslata belekényszeríti az adósokat a meglévő szerződésekbe, cserébe visszaad nekik valamennyi pénzt.

A bankadóból majdnem annyit befizettek a pénzintézetek, amennyi most hiányzik a devizások problémájának rendezéséhez FOTÓ: VAJDA

Csökken az adósok terhe

Szép összeg járhat vissza a devizahiteleseknek: akár 20 százalékkal is csökkenhet a törlesztőrészletük a kormány mentőcsomagjának hatására. A bedőlt hitelesek közül kevesek fizetőképességét állítja helyre, a bankszektornak azonban a végtörlesztéssel felérő pofon, mely visszavetheti a növekedést. Varga Mihály tegnap azt is bejelentette: a forinthitelesek kamataival is foglalkoznak ősszel.

A kormány lépését követően nem kell egyezkednie a banknak és ügyfelének. Fotó: Tóth Gergő/Népszava

Betiltanák a gyerekharcokat

Politikai kérdéssé érlelődött a "leszakadt tüdejű" 16 éves fiú esete. Az ellenzéki pártok sorra követelik a kormánytól, törvényben tiltsa meg a 14 év alatti gyermekek úgy nevezett full contact küzdelmét. A szövetség és a kormány ősszel nyújtaná be az erről szóló törvényjavaslatot.

A küzdősportok különösen ,,veszélyes üzemnek” minősülnek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JULIAN FINNEY

Folytatódik az időhúzás

Akár 10-15 százalékkal csökkenhet a devizahitelesek törlesztőrészlete a Kúria jogegységi határozata nyomán. Ehhez a parlamentnek döntenie kellene az új mentőcsomagról, a kormány azonban őszig nem terjeszti be: megvárják az önkormányzati választásokat. A Széchenyi Hitelszövetség elnöke szerint le kellene állítani a devizahitelek miatt indult végrehajtásokat.

A Kúria hétfői jogegységi határozata az autóhitelesekre is érvényes FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Orbánék nem értik

Mindenki nyert és vesztett is

Az árfolyamváltozás adósokra hárítása nem tisztességtelen, de az árfolyamrés az - erről foglalt állást jogegységi határozatában a Kúria. A volt jegybanki alelnök szerint az árfolyamrés tisztességtelenségéről szóló döntés szakmailag megalapozatlan. Egyoldalúan pedig csak nagyon szigorú szabályok mentén módosíthatják a pénzintézetek a kamatokat. A kormány tárgyal a bankszövetséggel, mielőtt benyújtaná a legújabb devizahiteles mentőcsomagját.

Fotó: Vajda József, Népszava

Hadüzenet a civileknek

Tárgyalt a kormány a Norvég Alapról: Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter Brüsszelben járt és a finanszírozás folytatásáról egyezkedett. A kormány ismételten kijelentette: nem hajlandó együttműködni az Ökotárssal. Hatvan külföldi civil szervezet állt ki a magyar civilek mellett.

 Lázár János miniszter nem hajlandó együttműködni az Ökotárssal FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Elutasított uniós ajánlások

A kormány kikéri magának, hogy Magyarországon szegregáció lenne, és nem ért egyet a brüsszeli javaslatok jelentős részével. Így a költségvetésre, az adórendszerre, a foglalkoztatásra és az üzleti környezetre vonatkozóakkal sem. Arra azonban információink szerint kevés az esély, hogy Brüsszel bármelyik kérdésben is visszavonulót fújjon.

Az ajánlásokról az uniós állam- és kormányfők tanácsa mondja ki a végső szót FOTÓ: MTI/MINISZTERELNÖKI SAJTÓIRODA/BURGER BARNA

Távol az európai értékektől, civil szervezeteket fenyegetnek

Az uniós pénzek elosztásával kellene foglalkoznia, ehelyett Lázás János a Miniszterelnökséget vezető miniszter boszorkányüldözést folytat a civil szektorban. A norvégok szerint a civilek megfélemlítésével a magyar kormány a demokrácia alapvető értékeitől szakad el. Az Ökotárs Alapítvány feljelentést tett a kormány listázása miatt.

Lázár János: most éppen a civileket abajgatja FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

Útban lenne az euró

Magyarországnak nincs céldátuma az euró bevezetésére - szögezi le tegnap kiadott közleményében a nemzetgazdasági minisztérium. Ez a tény büszkeségre még akkor sem különösebben ad okot, ha az Európai Központi Bank konvergenciajelentése szerint az öt maastrichti követelmény közül hármat teljesít Magyarország. Bár a kormány diszkréten elsiklik felette: az EKB komoly jogállami aggályokat is megfogalmazott, elsősorban a jegybanki függetlenséggel kapcsolatban. A velünk együtt csatlakozott országok sorra vezetik be az eurót: ők nem szabadságharcot folytattak Brüsszellel, hanem igyekeztek végrehajtani az országspecifikus ajánlásokat.

Varga Mihály egyelőre nem szeretne az országnak eurót FOTÓ: NÉPSZAVA

Tisztességtelen az árfolyamrés

Pirruszi győzelmet aratott Kásler Árpád a Kúrián: a felülvizsgálati eljárás díját az OTP fizeti, de a tartozása érdemben nem csökkent. A Kúria tegnap tisztességtelennek minősítette az árfolyamrés alkalmazását, és a jegybanki középárfolyam használatát írta elő. A jogegységi tanács június 16-án tárgyal a devizahitelekkel kapcsolatos, továbbra is nyitott kérdésekről.

 MTI Fotó Bruzák Noémi

Kúria: érvénytelen az árfolyamrés

Csak a nép érdektelensége mentette meg Csányi Sándort attól, hogy bilincsbe verve álljon törvényszék elé, de ami késik, nem múlik, mert ezek a bűnök nem évülnek el - mondta Kásler Árpád a sajtó képviselőinek a Kúria mai, a devizahitelesek számára mérföldkőnek tekinthető tárgyalása előtt. Welmann György a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője a pert követő sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Kúria június 16-án jogegységi döntést hozhat több, devizahitellel kapcsolatos kérdésben.

 A felperes Kásler Árpád, a Banki Adósok Érdekvédelmi Szervezetének (BAÉSZ) elnöke örül az ítéletnek a devizaalapú kölcsönszerző

Habermas: cselekvőképes EU kell

Az elmúlt években zajló jobboldali válságpolitika tehető felelőssé azért, hogy olyan képviselők vonulnak be az Európai Parlamentbe, akik szerint nincs jövője az EU-nak - mondta el pénteki sajtóbeszélgetésén Jürgen Habermas. A német liberális filozófus és szociológus ugyanakkor szerencsés fejleménynek nevezte, hogy “Európa kikerült az utcára”, vagyis hogy mindenhol téma lett az EU jövője.

Habermas a Goethe Intézetben és az ELTE-n tartott előadásaiban az EU mellett érvelt FOTÓ: MTI/ILLYÉS TIBOR

Vita Oslóval belföldi használatra

A kormány hibájából elapadt a Norvég Alapok 35 milliárd forintos támogatása - erről próbálja elterelni a figyelmet a miniszterelnökség, amikor a civil alapok támogatásán vitatkozik Osloval. A Kormányzati Ellenőrző Hivatallal (Kehi) egzecíroztatja az Ökotárs Alapítványt, a civilek szerint azonban Brüsszel jogosult a pénzek elosztásának ellenőrzésére.

Matolcsy nem tud leállni, vágott

Tíz bázisponttal ismét csökkentette a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Elemzők szerint 2 százalékig csökkenhet az irányadó ráta a jelenlegi 2,4 százalékról. Jövőre feltehetően emelni kell a jegybanki alapkamatot.

A Monetáris Tanács üléstermében sokadszorra is a kamatcsökkentés mellett döntöttek a jegybankárok. Fotó: Europress/Thinkstock/Ge

Magyar csizma

A bankok egyezkednének

Tárgyalni kezdett egy bank az adóssal, miután jogerős ítélet mondta ki az egyoldalú szerződésmódosítás érvénytelenségét. A bank a felvételkori kamattal számolná át a tartozást, az adós a svájci jegybanki alapkamathoz kötöttet akar, hiszen az lefelé mozgott.

A baj szociális, sokak lakhatása került veszélybe. Fotó: Tóth Gergő/Népszava

Lázár esete az EU-val és a Norvég Alappal

Lázár János feladata az lett volna, hogy felgyorsítsa a Magyarországra érkező támogatások felhasználását. Ehhez képest azt sikerült elérni, hogy nem csak az uniós számlákat nem fizeti ki Brüsszel, de a Norvég Alap is leállította a támogatásait. Lázár erre azt követelte, hogy akkor a civilek se kapjanak pénzt. Európának több kifogása is van a magyar fejlesztéspolitikai intézményrendszer átalakításával kapcsolatban. A kormány, saját igazának bizonyítására, a Kehit is harcba szólította.

Szigorított lakossági hitelek

Új szabályozással szigorítaná a lakossági hitelezést a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - erről Nagy Márton ügyvezető igazgató beszélt egy tegnapi konferencián. A jegybank szerint néhány nagybank ki fog vonulni Magyarországról a következő években. A Magyar Bankszövetség inkább a bankszektor összehúzódására lát esélyt.

A jegybank rámutat, a hitelezés újbóli élénkülésének is vannak kockázatai FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

A számok tisztelete

Benedek Noémi

Központi lustaság

Adósok az út szélén

Hétfőn dönthet a parlament a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról - jelentette be tegnap a házbizottsági ülés után Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. A moratórium egészen addig tart, amíg a végleges mentőcsomagról döntés nem születik. Erre azonban csak ősszel kerülhet sor, holott a kormány már tavaly augusztus óta ígérgeti a devizahitelek kivezetését.

A devizahitelek kivezetése még mindig csak ígéret FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Törékeny marad a hazai konjunktúra

Beindult, de törékeny a magyar növekedés. A jegybank csodafegyvernek hitt ingyenhitele nem hozta a várt eredményt. Az OECD és az Európai Bizottság (EB) prognózisa szerint jövőre lassul a magyar gazdaság. Belátható időn belül nem leszünk képesek kinőni a nyolcvan százalék körül beragadt államadósságot.

Kudarcos adósságcsökkentés

Lassan indul be Európában a gazdasági növekedés, amelynek motorja elsősorban a belső fogyasztás lehet - derül ki az Európai Bizottság (EB) tegnap kiadott tavaszi prognózisából. Dacára a kormány államadósság elleni négyéves harcának, a magyar adósságráta továbbra is a 80 százalék körüli szinten egyensúlyozik, és a brüsszeli előrejelzés szerint jelentősebb csökkenésre nem is számíthatunk. A jelenlegi feltételek között a magyar gazdaság legfeljebb évente 2-2,5 százalékos növekedésre képes: elsősorban a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika miatt.

Bizakodhatnak az adósok

A Kúria vizsgálhatja az árfolyamrés tisztességtelenségét - derül ki az Európai Bíróság szerdán nyilvánosságra hozott ítéletéből. A magyar testület csak ősszel egészíti ki ez alapján a jogegységi határozatát, a kormány addig nem nyújt be újabb javaslatot a devizahitelesek megmentésére. Eközben április 30-án lejárt a kilakoltatási moratórium: a parlament, amely dönthetne a meghosszabbításáról, csak május 6-án ül össze.

A jogegységi döntés kiegészítését a hírek szerint őszre tervezi a Kúria FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Brüsszeli védelem

Magyarország a nyertesek között

Nagyítóval is alig találni olyan állami beruházást, amely ne uniós forrásból valósulna meg. Az állami beruházások 98-99 százalékát állja az EU, a tagországok között nálunk a legnagyobb ez az arány. Csatlakozásunk óta évente átlagosan két százalékot tesz hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez az uniós támogatás. A legnagyobb növekedést épp akkor hozták az uniós pénzek, amikor a kormány legádázabban harcolt Brüsszellel: 2011-ben 5 százalékkal járult hozzá az EU a magyar gazdasághoz.

Juhász Endre magyar, Ján Figel szlovák és Jan Truszczyński lengyel EU-csatlakozási főtárgyaló, Jana Reinisová cseh külügyi helye
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang