Orbán Viktornak csak épp azt nem sikerült megértenie, miről szól az Európai Unió.
Jól látszott ez a kampányban is: már ha lehet egyáltalán kampánynak nevezni a semmitmondó, Brüsszelnek szánt üzenetet az újbudai Fraknó utca és a Tétényi út sarkán, ahol nyilvánvalóan minden héten megfordul José Manuel Barroso és Martin Schulz. Ezúttal az Európai Bizottság elnökjelöltjének támogatásával kapcsolatban mondott olyat, amivel gyakorlatilag felcsapta a sáros csizmáját Angela Merkel asztalára.
Persze, egy belföldre szánt, házi nyilatkozat volt a Hír TV-ben, Brüsszelben majd finomabban fogalmaz. A Fidesz családi tévéjében azonban meg kellett mutatni a szavazóinak, hogy ő keményen kiáll a magyar érdekekért. Mert ugye reggel már az állami rádióban elmondta, hogy "aki nem áll ki magáért, az balek, lúzer, nem alkalmas arra, hogy a nemzet érdekeit képviselje."
Egészen odáig ment a magyar miniszterelnök, hogy megkérdőjelezte, az Európai Parlamentnek kell-e választania a bizottsági elnököt, szerinte ezt a jogkört jobb volna meghagyni az állam és kormányfők tanácsának. Holott ez az egyik újítása az idei voksolásnak: Európa lakossága közvetlenül választja a bizottság elnökét.
A néppárti jelölttel kapcsolatban a következő "érveket" sikerült felvonultatnia: "A Fidesz-KDNP nem támogatja, hogy Jean-Claude Juncker legyen az Európai Bizottság (EB) elnöke. A luxembourgi uniós biztos Magyarországnak csak ártott az elmúlt időszakban. Miért is kellene nekünk egy Luxembourgból érkező biztost támogatnunk ezek után?" - kérdezi harcosan a miniszterelnök.
A Hír TV nézői valószínűleg vevők a nettó nacionalizmusra, Európa vezetésében, az Európai Néppártban ez különösen nem divat. Elképzelhetetlen, hogy Merkel azt mondja, hogy nem áll szóba Orbánnal, mert magyar, és egyszer egy magyar őt már valamivel megbántotta.
Viviane Reding, a luxemburgi uniós biztos sem azért bírálta többször az Orbán kormányt (nem az országot, vagy annak lakosait!), mert személyes ellenszenvvel viseltet Magyarország iránt. Hanem azért, mert a második Orbán-kormány szisztematikusan lebontotta a fékek és ellensúlyok rendszerét, és egypárti alkotmányt vésett gránitba, amit azóta számtalanszor átvésett. Az uniós biztos a demokratikus Európa, az EU védelmében emelte fel a hangját. Brüsszel tisztségviselői nem a saját országukat képviselik, hanem az uniós alapszerződés betartását felügyelik. Ez az a szerződés, amibe Orbán beletörölte a sáros lábát.
Ugyanez a csizma most összesározta Merkel asztalán a "több Európáról" szőtt terveket is. A kérdés csak az, meddig viselik még el a nacionalista szólamokat hangoztató Orbánt, hiszen mínusz 12 képviselővel is meglenne a néppárti többség az EP-ben.
Nem az a baj a csizmával, hogy magyar, hanem, hogy sáros.