A kormány köti az ebet a karóhoz: mindenáron a Kormányzati Ellenőrzési Hivatallal (Kehi) akarja átvizsgáltatni a Norvég Alap forrásainak elosztását - jelentette be tegnapi rendkívüli sajtótájékoztatóján Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára.
Egy nappal korábban ugyanis a civil források elosztásáért felelős Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) igazgatója levelet írt a Miniszterelnökséget vezető Lázár Jánosnak, melyben kifejtette, hogy a magyar kormánynak nincs ellenőrzési joga a EGT/Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) felett. Ezért a programért ugyanis közvetlenül az FMO felelős - eltérően az EGT/Norvég Alapok támogatásainak többségétől -, és a vonatkozó szabályozás szerint ilyen esetekben a "támogatott ország nem vállal sem pénzügyi, sem egyéb felelősséget a program lebonyolításáért" - írja közleményében a Norvég Civil Alap.
A Norvég Alap támogatásainak keretösszegeiről szóló szerződést már a második Orbán-kormány szignálta, 2011 októberében. Az ekkor megkötött szerződések értelmében a civil szervezetek támogatása mintegy 4 milliárd forintot tesz ki. A támogató országokkal arról is megegyezett a magyar kormány, hogy a program működtetésére az FMO kap megbízást, az alapot kezelő szervezetet pedig a kormánnyal egyeztetve választják ki. Vagyis a kormánnyal konzultált a brüsszeli iroda, mielőtt kiválasztotta a civil források elosztására az Ökotárs alapítványt.
Ez alapján állítja a Norvég Civil Alap, hogy az Ökotárs Alapítvány munkájának ellenőrzésére és vizsgálatára is az FMO és az általa megbízott külső szervezetek jogosultak. "Nincs takargatnivalónk, együttműködünk minden arra feljogosított ellenőrző szervvel, ugyanakkor a jogalap nélküli, tisztázatlan célú vizsgálódásokat sokkal inkább zaklatásnak, mintsem az átláthatóság biztosítására irányuló tevékenységnek tartjuk." - közölte Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója. Csepreghy Nándor egyenesen "Európai gyakorlatban példátlannak" nevezte, hogy "egy idegen hatalom egy másik ország törvényeinek be nem tartására buzdít. Ezzel szemben, a kormány a szerződéssel elfogadta a pénzosztás módját.
Emellett a Kehi szorosan értelmezett feladatai közé nem is sorolható, hogy egy civil alapítványt vizsgáljon. A Kehi feladatait meghatározó kormányrendelet ugyanis úgy fogalmaz: "kormányzati ellenőrzés (…) elsősorban a közpénzek felhasználását, a nemzeti vagyonnal való gazdálkodást, annak megóvását, a közfeladatok hatékony, gazdaságos és eredményes ellátását vizsgáló tárgyilagos, tényfeltáró, következtetéseket levonó és javaslatokat megfogalmazó ellenőrzési vagy tanácsadó tevékenység." Mivel az Ökotárs alapítvány a norvég civil alapot elosztó szervezettel állapodott meg, eszerint legfeljebb a "norvég Kehi" vizsgálódhatna.
Csepreghy tegnapi sajtótájékoztatóján ismét a Kehivel fenyegette meg az alapítványt. "A magyar kormánynak nem csak joga, de kötelessége is vizsgálni, hogy a Norvég Civil Alapból hazánkban érkező pénzek felhasználása körül minden a legnagyobb rendben zajlott-e" - jelentette ki Csepreghy. A helyettes államtitkár azzal érvelt, hogy ez nem karitatív magánadomány, hanem az Európai Unió, illetve Norvégia, Izland és Lichtenstein hivatalos megállapodása arról, hogy utóbbi országok - amelyek nem tagjai az uniónak, de részesülnek a közös piac előnyeiből - miként tudják az EU által nekik biztosított kedvezményekért cserébe az egyes tagországok fejlesztéseit támogatni.
"E nemzetközi megállapodás szerint ennek a pénznek jogosultja Magyarország összes állampolgára, tehát közérdek felügyelni, hogy valóban az összes állampolgár érdekében és azok nem egy - politikailag definiálható - csoportja hasznára lettek a források felhasználva" - fogalmazott a tegnapi sajtótájékoztatón Csepreghy. Ezzel szemben - ahogy fentebb felidéztük a szerződés aláírásával a kormány vállalta, hogy a civil források elosztását az FMO által kiválasztott alapítvány végzi, sőt az Ökotárs kiválasztásakor egyeztettek is.
A Norvég Alapok összesen 40 milliárd forinttal támogatják a Magyarországi fejlesztéseket, ezek közül 4 milliárd forint tartozik a civil alaphoz. Azzal, hogy a kormány ilyen harciasan lép fel, csak megpróbálja elterelni a figyelmet arról, hogy a másik 35 milliárd forint azonban az ő hibájából nem érkezik Magyarországra.