„Két éve lakom átmeneti gyermekotthonban. Ez alatt az idő alatt nagyon sok mindent megtapasztaltam, többek között a tömeges gyermekprostitúciót. Már tudom, milyen a nélkülözés, a reményvesztettség és, hogy milyen úgy élni a mindennapokat, hogy álarcok mögé bújva próbálsz beilleszkedni olyan emberek közé, akikkel a hétköznapi életben soha nem barátkoznál. Belátást nyertem abba, milyen eszközökkel zsákmányolnak ki fiatal lányokat és abba is, hogy a rendszer mennyire nem végzi el a feladatát.”
Ezek Kamarás Hanna, az élet.történet. pályázaton negyedik helyezést elért munkájának első mondatai. Hanna „Fifi” jeligéjű novellája tapasztalatból írt vádirat egy rendszer ellen, amely inkább eltiporja, mint megvédi a saját gyermekeit. Szövegében beszámol a gyermekotthon intézményes közönyéről és a megbélyegzés mindennapi gyakorlatáról, az interjúnkban pedig kifejti, milyen személyes háttér húzódik a mondatai mögött.
„Az önmarcangolás folyamatos és a gyermekvédelem nem segít, sőt, csak belédrúg még egyet és azt mondja, nem vagy más, csak egy utolsó kurva.”
A már saját albérletében élő lány azt meséli, teljesen groteszk körülmények között teltek bent a mindennapjai. A hűtőt csak engedéllyel lehetett kinyitni, havonta ötezer forintot kapott mindenre és azok, akiknek az ő gondját kellett volna viselniük, volt, hogy rohamrendőrből átképzett nevelők voltak. Nem személyeket hibáztat, inkább a logikát. – Utólag kiderült, nem mindig arról volt szó, hogy valaki szánt szándékkal volt gyökér, hanem arról, hogy nem tehetett mást: mert mindig van valaki felett még valaki – mondja.
A lány, aki kiállta a bátorság próbájátMégis, ami odabent oly nagyon kiszolgáltatottá teszi a gyerekeket, az a feltétel nélküli szeretet hiánya. – Teli van minden bent élő gyerek kötődési problémákkal. A legjellemzőbb az, hogy félnek szeretni, mert túl nagy a kockázata, hogy az fájni fog. Sokakon láttam bent, hogy már egyáltalán nem érezték magukat szeretetre méltónak – emeli ki. „Úgy gondoljuk, megérdemeljük az érzelmi bántalmazást, verést, a nemi erőszakot is.”
Közben ki vannak éhezve a törődésre, így például a lányok könnyen beleesnek a stricik csapdájába. – Először azt hiszik, hogy szeretetet fognak kapni ezért vagy legalább pénzt – magyarázza Hanna, aki bár nem esett áldozatul a gyermekprostitúciónak, bevallja, ő ugyanúgy, a mai napig küzd a szeretethiány okozta sebekkel.
„Itt bent a PTSD az alapállapot. Mindenki valamibe menekül. Valaki a drogba, én a halálba próbáltam (...) minden nap úgy mentem el aludni, hogy tudtam, itt emberéletek mennek tönkre. (...) Amikor számonkértem, miért nem tettek semmit, az a válasz érkezett, hogy ezekből a lányokból így is, úgy is kurva lesz.”
Ahol ő lakott, egyetlen egy pszichológus jutott – az is csak olykor – a két intézmény minden tagjára, beleértve az ott dolgozókat is. Így a fiatal lány nem sokszor számíthatott szakmai segítségre, pedig azt mondja, ő mindig élni akart. – Abban a helyzetben nem akartam lenni, de nem láttam, hogyan lesz kiút – meséli. Erről azonban nem akar többet megosztani, inkább felülről igyekszik nézni a problémát. – Nagyon sokan mennek önként gyermekotthonba. Ez gyakoribb, mint az emberek hinnék. „Legalább nem olyan vert, aki szeret” – írja.
Szavakból újjászületniA biztonság azonban itt sem garantált. A beköltözéskor tizenöt éves Hanna védelembe vételi eljárását rögtön el kellett volna indítania a gyámhatóságnak. Azt mondja, a távoltartás indokolt lett volna, ám ügye csak több mint két évvel később került tárgyalásra. – Azon veszekedtünk a gyámhatóságon, hogyan kéne engem fél évre védelembe venni – neveti el magát. Ugyanilyen „röhely”, hogy a rendőrökkel csak rossz tapasztalata van.
„Engem darabokra szedtek, és ezt nem kívánom senkinek. Valahogy ebben az országban az áldozatból kurvát, a hazug emberből és az elkövetőből meg mártírt csinálnak.” A rendszer egyáltalán nincs nyomon követve.
– Megtörtént, hogy az egyik rendőr azt mondta nekem, ha még egyszer feljelentést teszek az adott illető ellen, nem fognak felvenni egyetemre.
És ez még csak a legkisebb szösszenet – meséli. Persze a fenyegetés abszurditása csak utólag tűnik fel. Kisgyerekként, amikor rettegve fordult segítségért a hatóságokhoz, a rendőr szavai is másképp csengtek.
Az állam nem nyújtott kapaszkodót. A túlélésben a dac, a szerencse és a kinti közeg segítette Hannát, aki most a színművészeti egyetemre készül. Óvodás kora óta játszik a Szindrában, Földessy Margit színjáték- és drámastúdiójában. – Anyámnak az volt élete legjobb döntése, hogy elvitt. Ha valamiért hálás vagyok, akkor ezért. Valószínűleg nem lennék itt, ha nincs az a stúdió. Ott nőttem fel, ott otthon lehetek és nekem Földessy Margit gyakorlatilag a pótmamám. Az életemet köszönhetem annak a nőnek – mondja a lány, aki évekig két véglet között oszcillált.
Halk győzelmekMégsem halkuló visszhangban„Ezeket a gyerekeket az utca nevelte. Magukat suttyónak hívják” – Bent úgy beszéltem, mint egy kocsis, aztán kijöttem, és este Shakespeare-t játszottam. Mégis bevallja, a valódi szabadulás hozott igazán változást. – Amikor éreztem, hogy mindjárt vége, egyre jobban lettem. Ahogy láttam, hogy már csak száz nap van hátra, amikor elkezdtem strigulázni ötven naptól, amikor kiléptem, és azóta is – egyre jobban vagyok. Nem vagyok már kiszolgáltatva, és ez tényleg felszabadító érzés – mondja.
De visszatekintve is vállalja saját döntésének felelősségét. – Hogy újra csinálnám-e? Valószínűleg igen. Mindennel együtt is azt tudnám mondani: igen, mert mégis ez volt a jó út – szögezi le Kamarás Hanna, aki most ezekkel a tapasztalatokkal szólal fel a gyermekvédelem ügyében. – Ennek van egy olyan rétege, amit csak akkor értesz meg, ha benne vagy – magyarázza, miért érezte azt is kötelességének, hogy ne csupán a saját, de a gyermekek kollektív kitettségének lenyomatát küldje be az élet.történet. pályázatra.
A pályázat
A Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány 2025. január 27-én – a holokauszt nemzetközi emléknapján – hirdette meg élet.történet. című pályázatát 16 és 22 év közötti fiatalok számára. A kezdeményezés Horváth Patrícia színházrendező ötlete nyomán, az ő projektvezetői irányításával valósult meg, a Budapesti Goethe Intézet, az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány, valamint Polgár András, Olti Ferenc és Szakonyi Péter együttműködésében, Budapest Főváros Önkormányzatának támogatásával. A jelentkezők 2025. május 2-ig küldhették be pályamunkájukat az www.elettortenet.com oldalon keresztül, 18–30 ezer karakter közötti terjedelemben. Összesen 199 érvényes pályázat érkezett be. A beküldött szövegeket a Freeszfe Egyesület által felkért szakmai zsűri – Németh Gábor író, Szőcs Petra költő-rendező és Upor László dramaturg – bírálta el. A százötvenezer forintos negyedik helyezést Kamarás Hanna „Fifi” című írásával érdemelte ki. A legjobb pályaművek a pályázat hivatalos oldalán olvashatók.