Marosán György: Az „unortodox” kommunizmus álma

2025: a fordulat éve

A cím a világgazdaság növekedésében szinte évre pontosan 1820-ban bekövetkezett alapvető fordulatra utal. Az ezt kísérő változások következményeire már a kortársak is felfigyeltek, de azok valóságos nagyságrendje csak másfél évszázaddal később vált világossá. 

Marosán György: Hová vezetnek a változások rövidülő hullámai?

Nyakunkon a technológia és a társadalom észrevehetetlen gyorsasággal zajló, gyökeres és az embereket teljesen felkészületlenül érő megváltozása.

A látványos gyorsulás jelképe a Moore-törvény – az integrált áramkörök aktív alkatrészeinek száma 18 hónaponként megduplázódik

Merre tart a globálisan és totálisan újraszerveződő emberiség?

Nincs előre kötelezőként kijelölt közösségi modell, nincsenek módosíthatatlan szabályok.

Csoda-e a csoda?

Csalódni kénytelen, aki a lét formálódását csodákra vezetné vissza. Ám ez nem azt jelenti, hogy nincs itt semmi látnivaló.

Mára „megdőlt” a leibnizi tétel, hogy „A természet nem tesz ugrásokat”. Bebizonyosodott: az evolúciós ugrásokat egy jellegzetes környezettípus – az ún. evolúciósan adaptív környezet – generálja

A mosolygörbe csapdájában – Vigyázat fiatalok: újraindul a karrierépítési láz

A mesterséges intelligencia behatolása az élet minden területére újszerű készségeket igényel. 

„Odakozmál-e” az emberiség?

A XX.
század
utolsó
évtizedében
az emberiség
egyetlen hatalmas
szuperorganizmussá
vált,
az eddig követett
növekedési
modellről pedig
kiderült, hogy
fenntarthatatlan

Nélkülözhetetlen segítőtárs vagy fenyegető veszély a Mesterséges Intelligencia?

A világ első, MI által készített szobra, amely „A lehetetlen szobor” nevet kapta. Az emberiség csak az MI segítségével tartható stabil fejlődési pályán

Ami a szingularitáson túl vár ránk – A coach-forradalom

A globális klubtagság kötelez – Viselkedj, vagy szankciókra számíthatsz!

Marosán György: Levél unokáinknak

Túlélésünk záloga – Mi és az MI harmonikus együttműködése

Elkerülhetetlennek látszik, hogy 2030-ig létrehozzunk, és teszteljünk egy mesterséges intelligenciát (MI) is alkalmazó globális modellt.

Amikor a történelem ránk rúgja az ajtót – Orbán Viktor megtalálta a csodastratégiát, csakhogy ez katasztrófához vezet

Már jó ideje érezzük, valami gyökeresen megváltozott: sorjáznak a természeti katasztrófák, a válságok, az összeomlások, a balesetek és a járványok. Ám az elmúlt hetekben valami korábban elképzelhetetlen történt: véres háború tört ki itt a szomszédban, nyomában a menekültek áradatával.

Korábbi Tanítanék tüntetés

Hol tartunk most és mi várható ötven év múlva?

Marosán György: Hol lesz az egyenlőtlenség hullámvasútjának végállomása?

Az élet Sören Kierkegaard szerint csak visszafelé tekintve érthető meg, de élni csak előre nézve lehet.

A siker receptje: csapatjátékossá válni

A sikert, a tapasztalatok szerint három, eltérő jellegű kompetencia – az intellektuális kiválóság, a kitartás és kudarctűrés, illetve a csapatjátékosi készség – együtt biztosítja.

A boldogsághoz vezető út - A kudarcokkal kikövezett flow-folyosó

A XXI. század alapkérdése: a bőség, a szabadság és a kultúra körülményei között eljutunk-e oda, hogy komfort-zónánkban ücsörögve, mégis folyamatosan keressük a kihívást, elfogadjuk az ezzel együtt-járó stresszt, és vállaljuk egyre újabb készségek elsajátítását?

Bizonyítványosztás előtti utolsó figyelmeztetés

Elkerülhetetlen, hogy közvetlenül érintett állampolgárként szemügyre vegyük az országunk valóságos teljesítményét megmutató „osztályzatokat”.

Segít-e a tízparancsolat a politikusokon?

Gyűlnek az ellenzék miniszterelnök-, és képviselő-jelöltjei az előválasztásokra, és fellángoltak a viták is az egymással kormánykoalíciót alkotni tervezők között.

Alapítványok egy Patyomkin-demokráciában

Először csak kivételeknek látszottak a különböző alapítványi formában működtetett egyetemek. Mára azonban a kivételből szabály lett és a lassan a hagyományos intézmények válnak gyérülő kivétellé. A megzavarodott érintettek – hallgatók, tanárok, kutatók, színészek, újságírók és művészek - kétségbeesett kérdéseit a rendszer kiötlői a szokásos stratégiával hárítják el: az átalakítás a törvények alapján történt, követi az alkotmány útmutatásait, illeszkedik a nemzetközi trendhez és a korábban szűkölködő területekre most ömlik a pénz. Minden a legnagyobb rendben, „európai” módon és a nemzet érdekében történik. Ahhoz, hogy megértsük a folyamatot, meglehetősen messzire kell visszatekinteni. A történet gyökerei ugyanis a XVIII. századba nyúlnak vissza.

Világ moderáltjai egyesüljetek!

Az indulás reménye, hogy a „Szabadság, Egyenlőség, Testvériség” jelmondata majd egyesít minden francia polgárt, tehát hamar elenyészett.

Van-e a történelemnek „gyorsítósávja”?

Happy end? - Kösz, ennyi elég volt!

James Dean

Happy end? - Kösz, ennyi elég volt!

James Dean

Mi lesz ennek az egésznek a vége? - avagy a jövő forgatókönyvei

A Rawls-elv: morális iránytű káosz idején

A koronavírus-járvány – a vezénylőteremből szemlélve

Ami igazán aggodalmat keltő, hogy a vezénylőteremben ülők egyre gyakrabban döbbennek majd rá: nem értik, hogyan működik a világ. Ezt a helyzetet teszi még veszélyesebbé, ha – ostobaságból vagy hiúságból – ezt nem ismerik be és a pillanatnyi népszerűségük szemszögéből hoznak döntéseket.

Trianon emlékezete – a tranzakciós analízis szemüvegén keresztül

A nemzeti „sorskönyv” tehát olyan döntési keret, amely alapvetően behatárolja, hogy egy adott helyzetben miféle válaszok adhatók a kihívásokra. Formálódásában azonban alapvetően fontos, milyen tanulságot szűrünk le a sikerekből és a kudarcokból. Ezért figyelmeztető: Trianon évfordulójához közeledve a tanulságok levonása helyett, sokan ismét a múlt – mérgező hatású – „sorskönyvét” kívánják újraírni.

Az elárvult „túlélőgépek”

Marosán György: Lehetne-e Svájcban kommunizmust csinálni?

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang