Herczog László: Javaslatok a nyugdíjrendszer változtatására

A nyugdíjrendszer reformjára vonatkozó javaslatok egy része a mostani úgynevezett felosztó-kirovó rendszer helyett valamilyen más európai országban használt rendszer bevezetését ajánlja. 

Az alacsony
nyugdíjjal
rendelkezőket
különösen
sújtja, amikor
az élelmiszerárak
emelkedése
jóval
meghaladja
az infláció
átlagos
mértékét

Herczog László: Nyugdíjakról felelősséggel

A közbeszédben a nyugdíjakról általában lehangoló megjegyzéséket hallhatunk: nem lehet a nyugdíjból megélni, sőt olyan vélemények is elhangzanak, hogy a következő generációknak már nem lesz nyugdíja. 

Mit ér a pénzügyminiszter, ha magyar?

Kupa Mihály emlékére.

A szeptemberben elhunyt Kupa Mihály, az Antall-kormány egykori pénzügyminisztere kutatóként is nagyon komoly teljesítményt nyújtott

Herczog László: Láthatatlan nyugdíjreform

Relatív és abszolút elszegényedés vár azokra, akiket a sors hosszú élettel áld meg, és csak a nyugdíjukra számíthatnak.

Varga Mihály egy nyugdíjasszervezet képviselőjével. Sok mindenről lehetne és kellene beszélni, de a kormány nem osztja meg a nyugdíjreformmal kapcsolatos terveit

Herczog László: Őszinteség, bizalom

A rendszerhibák kijavítása azonban csupán egyéni felelősségre vonással, bűnbakképzéssel nem helyettesíthető.

Marabu rajza

Herczog László: Infláció, keresetek, nyugdíj

Hosszú idő óta mindennapi életünk kísérője az árak növekedése, az infláció és hatása a keresetekre, illetve a nyugdíjakra. Nap mint nap olvashatunk híreket, új statisztikai adatokat, bizakodó és aggasztó nyilatkozatokat. A sok adat és értékelés között nem könnyű eligazodni, különösen ha a kormányzati propaganda mindig csak az érem egyik – pozitív – oldalát igyekszik megvilágítani.

Herczog László: Egy becsületbeli ügy

Nemcsak a magyar társadalom különböző csoportjai, de az Orbán-kormány is elismeri, hogy a nyugdíjasoknak külön érdekei vannak, amelyekre figyelemmel kell lenni. Ennek ellenére NER-ben nincs intézményes érdekegyeztetés a kabinet és a nyugdíjas érdekképviseletek között, a nyugdíjasok nem szólhatnak bele saját létfontosságú ügyeikbe. 

Macerás, de hosszú távon megéri

Herczog László: Mi lesz veled, szakszervezet?

Az 1980-as évek vége felé készült egy közvélemény-kutatás a különböző szervezetek népszerűségéről. Az MSZMP az utolsó előtti helyen végzett, csak a szakszervezeteket tudta megelőzni.

A szakszervezetek meglehetősen nehéz helyzetben vannak, a korábban megszokott módszereik a NER körülményei között nem működnek

Hiába harsogja a kormány és a közmédia, hogy nem lesz megszorítás, csupán a „rezsicsökkentés csökkentésére” kerül sor: inflációs megélhetési válság van

A „megszorítás” kifejezés politikai termék: azt sugallja, hogy a kormány a költségvetési egyensúly helyreállításának terheit a lakosságra hárítja. 

Vajon mire számíthatnak a nyugdíjasok az új Orbán-kormánytól, ha sem választási, sem kormányprogram nem készült?

A választási csatazaj elültével érdemes a figyelmünket ismét a mindennapi élet problémáira fordítani. Ezek között az egyik izgalmas kérdés: mire számíthatnak a nyugdíjasok az újabb – régi/új – kormányzati ciklusban?

Mégis, ki vette el a nyugdíjakat?

Látjátuk feleim szümtükhel, hogyan csapja be a kormány a nyugdíjasokat? Íme.

Betli, vagy valami más?

Az intézményes egyeztetés kiüresítése, a valós szakszervezeti munka ellehetetlenítése lépésről lépésre következett be, csúcspontjához a pandémia kitörésével érkezett el. Azóta a rendeleti kormányzás – most már jogi háttérrel – nem tart igényt senki véleményére.

Kultúra-támogatás NER módra

Búcsú Kovárik Erzsébettől

1954-2019

A kormány nem tárgyal

Nem akarásnak nyögés a vége

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang