politika;Orbán-kormány;Magyarország;Ukrajna;interjú;Orbán Viktor;Rogán Antal;youtube;Donald Trump;Magyar Péter;Tisza Párt;

Orbán Viktor: Én támadhatatlan vagyok, Mészáros Lőrinc vagy Tiborcz István politikai támadások miatt vált ismertté

A miniszterelnök az Öt nevű YouTube-csatornájának adott interjúban beszélt erről. Nem tűr kuplerájt vagy belső hadakozást a kormányában, a Tisza Pártot szerinte komolyan kell venni, Magyar Péternek van egy jelentős támogatottsága, de az ellenzéki erőt nem magyar, hanem brüsszeli pártnak tartja, amellyel a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak lesz dolga.

„Szívesen elmegyek mindenhova, ahol van esély, hogy értelmesen lehet beszélgetni” – jelentette ki Orbán Viktor az Öt nevű YouTube-csatornának adott interjúban.

A miniszterelnöktől évek óta eredménytelenül próbál interjút kérni a nem a Fidesz holdudvarához tartozó média – a legutóbbi ilyet 2007-ben, még ellenzékben adta az akkor még nem a NER égisze alatt működő Indexnek –, Orbán Viktor ezt a ma esti beszélgetést saját maga harangozta be a Facebook-oldalán. „Hont vs Orbán. A derbi ma este hétkor az ÖT YouTube-csatornáján” – írta a kormányfő,

a címben szereplő vs. azonban a beszélgetés alapján finoman szólva is túlzás, Orbán Viktor csak általa ellenőrzött helyen akart beszélni számára kényes témákról is az ismert szólamokon túl.

A műsorvezető, Hont András – aki az Öt nevű portállal és YouTube-csatornával annak a NER lightnak az egyik képviselője, ahova az Index is tartozik – először arról faggatta a miniszterelnököt, minek köszönheti a látogatást, miután eredetileg a miniszterelnök politikai igazgatóját, Orbán Balázst hívták meg, Orbán Viktor úgy válaszolt: – Szívesen elmegyek mindenhova, ahol van esély, hogy értelmesen lehet beszélgetni. A következő kérdésre,  hogy ezt lehet-e úgy érteni, hogy független  YouTube-csatornáknál is tiszteletét teszi-e majd a későbbiekben, például a Partizánnál. a miniszterelnök megismételte, amit mondott.

Az amerikaiak választottak Rogán Antal és Gulyás Gergely között

Amikor a műsorvezető arról kérdezte, hogy miként került Rogán Antal amerikai szankciós listára, és miért került le, Orbán Viktor azt mondta, azért mert az Egyesült Államokban hosszú éveken keresztül egy baloldali-liberális kormányzat volt számos követeléssel Magyarországgal szemben. – Ezek közül egyet sem hajtottunk végre, és amikor elvesztették a választást, bosszúból még belénk rúgtak egyet. Jöttek a republikánusok, és mondták, hogy ez nem fair – mesélte. Arra a felvetésre, hogy lesz-e ára annak, hogy a miniszter lekerült a szankciós listáról, érdemben nem válaszolt. 

Lehetett tudni, hogyha a hozzám legközelebb álló embert akarják megtámadni a kormányban, akkor az két lehetőséget takar: Gulyás Gergelyt vagy Rogán Antalt

– mondta. Arra, vannak-e hatalmi harcok kabinetjében, Orbán Viktor úgy válaszolt, a miniszterelnök személyisége meghatározza, hogy milyen egy kormány működési rendje. – Nálam rendetlenség nincs. Sokfajta hiba történhet, de egy dolog nem fordulhat elő, hogy kupleráj, fejetlenség, belső hadakozás vagy lökdösődés van, mert úgy nem lehet dolgozni. Megjegyezte, nem véletlen, ha visszatekintünk, a legkevesebb személycsere más kormányokkal összevetve Magyarországon történt. 

Ezt követően Orbán Viktort arról kérdezték, hogyan értékeli a Trump-adminisztráció eddigi teljesítményét. – Azért vannak meglepődve ma a nyugati politikai világban, mert jött egy elnök, aki azt csinálja, amit megígért, bennünket nem ért meglepetés. Az összes mostani villámlás és égdörgés sem váratlan a számunkra” – mondta Orbán. Arról is beszélt, hogy JD Vance alelnök szerinte esélyes arra, hogy egy nap ő vezesse az Egyesült Államokat, miután Donald Trump már nem indulhat többször.

Ami közben történik, nem érdekes

A vámháború és annak a német autóiparra, illetve a magyar gazdaságra gyakorolt hatása is szóba került. Jó lesz-e az nekünk, hogy Ön jóban van az amerikai elnökkel? – szegezte Hont a kérdést Orbánnak, mire a miniszterelnök azt felelte, hogy reményei szerint igen. 

Ami a vámháborút illeti, ez egy olyan dolog, aminek ismerjük az elejét, és tudjuk a végét. Ami közben történik, az nem érdekes.

Pontosan tudjuk, hogy minden olyan országgal, amellyel kereskedelmi deficitje van, újra akarja tárgyalni a vámkérdéseket, javítva az Egyesült Államok pozícióit, és hazavinni azokat a beruházásokat, amelyeket ma az amerikaiak külföldön hajtanak végre. Sőt, olyan feltételeket akar, hogy a nem amerikaiak is inkább Amerikában ruházzanak be – fejtette ki a kormányfő.

Majd azzal folytatta, az lesz a vége, hogy kialakul egy protekcionista, nem globális, hanem inkább patrióta vámpolitikai rendszer, amely minden országgal eltérő kulcsokban állapodik meg. Az egyetlen kérdőjel számomra, hogy az ágazati vámokon túl elmennek-e odáig az amerikaiak, hogy cégek szintjén állapítanak meg vámtarifákat. Megjegyezte, a vámok majd hátrányt fognak jelenteni, de ezt ellensúlyozó egyéb gazdasági megállapodásokról tárgyalnak az amerikaiakkal, ennek fél év múlva lehet eredménye.

Donald Trump megosztó, Európában heves reakciókat kiváltó, például Ukrajnával kapcsolatos kijelentéseihez csak annyit fűzött hozzá: – A Nyugat ezt a háborút elvesztette. Úgy látja, hogy Trump fogja ettől, pontosabban a Biden-kormányzat vereségétől megmenteni az Egyesült Államokat. Arra a kérdésre, hogy a célja és értelme annak a véleménynyilvánító szavazásnak, amelyet a kormány kezdeményezett Ukrajna ügyében, azt felelte: – Az EU vezetői bejelentették, hogy legkésőbb 2030-ig fel akarják venni Ukrajnát az EU-ba, ezt kell megakadályozni. A magyarok ezt most tudják megtenni, később már nem, erre adunk esélyt mindenkinek.

2022 márciusában, az orosz-ukrán háború kitörése után nem sokkal Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még kiállt Ukrajna mielőbbi integrációja mellett, támogatta az ország EU-s csatlakozását. Noha az Orbán-kormány állítása szerint szívén viseli a kárpátaljai magyarok sorsát, álláspontjuk Ukrajna uniós csatlakozása ügyében mostanra teljesen megváltozott.

A Gyurcsány-kormány meghamisította a költségvetést

Amikor Hon András erről kérdezte Orbán Vikort, a kormányfő azt mondta: – Akkor még a háborút meg lehetett volna akadályozni. Akkor még volt egy Ukrajna nevű ország, amely szuverén volt, ma nem az. Nem tudjuk, mekkora a területe, a népessége, nem tudja magát fenntartani, az amerikaiak és mi tartjuk fenn. Közben azt követeli tőlünk, az EU-tól Ukrajna, hogy hosszú évtizedekre vállaljunk kötelességet arra, hogy egy egymilliós ukrán hadsereget az európaiak pénzéből fogunk fönntartani. 2022, meg most, az két különböző helyzet. Akkor még a béke volt a döntő szempont, most pedig az ukrán bővítés döntő szempontja nem a béke, hanem a háború folytatása.

A Tisza Párt erről szavazott. Van egy párt, méghozzá egy komolyan vetendő párt, amelynek van egy komoly támogatottsága, és amelynek a hívei 58 százaléknyian azt mondták, hogy Ukrajnát fel kell venni az Európai Unióba.

Előkerült Kollár Kinga is, vagyis hogy a Tisza Párt EP-képviselője  EP egyik bizottsági ülésén a korrupció és a jogállamiság megsértése miatt befagyasztott uniós források pozitív hatásaként beszélt arról, hogy az ellenzék népszerű lett. A felvetésre, hogy ez nem sokban különbözik a Fidesznek 2006-ban a Gyurcsány-kormánnyal szembeni követelésétől az EU-ban, Orbán Viktor úgy reagált: hogy a Gyurcsány-kormány úgy nyerte meg akkor a választást, hogy meghamisította a költségvetést. – Erre épült az őszödi beszéd, trükkök százai – emlékezett vissza a kormányfő. Szerinte a hamisításhoz éppen az Európai Unió segédkezett, mert egy spanyol biztos kiadott egy „kóser levelet, vagyis menlevelet”, hogy ez a hamisítás rendben van. Szerinte ennek köszönhető a Fidesz négyszeri kétharmada is, de állítja, hogy – terelve a témát – itt most másról van szó, arról, hogy az EU a háború folytatásáért cserébe tagságot ígért Ukrajnának. 

Orbán Viktor ennek ellenére össze is köti a jelenlegi helyzetet az őszödi beszéddel, mondván, hogy azt az emberek időnként még el is hihetik, hogy egy-egy politikus időnként hazudik, de, hogy ezt be is vallja, hogy így kerültek hatalomra, akkor az ember szerinte megdöbben. – Itt is hasonló dolog történt, vannak olyan uniós képviselők, akiktől nem áll távol, hogy saját hazája ellen dolgozzanak – magyarázta a Kollár Kinga elleni kampányt. A miniszterelnök azt állította, hogy ő azt hallotta a Tisza Párt képviselőjétől, aki valójában nem ezt mondta, de Orbán Viktorban úgy rögzült:

„Sikerült megakadályoznunk 50 kórház felújítását, sikerült megakadályozni, hogy a kormány ne tudja javítani a közszolgáltatások színvonalát, ezért gazdasági nehézségek vannak Magyarországon, és ennek mi örülünk, sőt mi dolgozunk azon, hogy ez így legyen, mert így fogunk nyerni.”

A kormányfő szerint ez pont olyan, mint az őszödi beszéd, de ilyen még korábban még sosem volt, ezért most valóban egy új időszámítás kezdődött. 

Egy kicsit még sajnálkozott a kormányfő a szerinte az országnak nem jó „ország és nemzetellenes kudarcokon”, mert ő azt szereti, ha a politikában jó dolgok történnek, nem rosszak. Még a baloldalt is sajnálja, hogy évtizedekre tönkre tette magát, de egyébként máig fogalma sincs arról, hogy az őszödi beszéd hogy került nyilvánosságra. Magáról úgy vélekedett, hogy sosem néz hátra, nem szeret kutakodni, a bosszút sem szereti, de azért – hangsúlyozta – meg kell találni ezek között az egyensúlyt. 

Annyim van, amennyim”

A kérdésre, hogy szerinte van-e Orbán-rendszer, vagy ahogy egyesek vélekednek, Orbán-rezsim, kétségtelennek nevezte, hogy 2010-től egy új rendszer van Magyarországon. – 1990-től 2021-ig egy posztkommunista rendszer volt, 2010 óta pedig egy „nemzeti rendszer” van, ami eltér attól, ami Nyugat-Európában van, de egyre inkább hasonlít arra, ami Amerikában létezik. 

Tehát van rendszer, mondhatni kurzus – fejtegette, de ő nem kötné egy személyhez.  Nekünk  a németektől átvett bombabiztos demokratikus rendszerünk van, és a gépezet, amelyet szerinte megújított, generációváltás történt nemcsak a Fideszben, de kormányban is, nélküle is működne.

– Az egyetlen ország vagyunk az EU-ban, ahol 1990 óta sosem volt előrehozott választás – mondta büszkén a miniszterelnök Arra a kérdésre, hogy nem a politikában, hanem közvetlen környezetében vannak olyan emberek, akik inkább a vagyonszerzésben jeleskedtek az elmúlt 15 évben, mint Mészáros Lőrinc vagy Tiborcz István, Orbán Viktor azt mondta:

– Nem ezek az emberek futották be a legnagyobb karriert az elmúlt években, hanem sokan mások is, de az ő ismertségük politikai támadás következménye. Én, már elnézést kérek, támadhatatlan vagyok. Én nem foglalkozom üzleti ügyekkel, sosem foglalkoztam vele, annyim van, amennyim. Mindenki tudja és ismeri, úgy élek, ahogy élek. Engem nem lehet támadni ilyen ügyekkel

 – fogalmazott a miniszterelnök. Szerinte az első kormánya idején, 1998 és 2002 között Simicska Lajos és az édesapja, Orbán Győző volt támadható, most Mészáros Lőrinc meg a veje, de ezzel el is ismerte, hogy ezek az emberek valamiért támadhatók voltak vagy most is azok. Erre a jelenségre úgy tekint, hogy ez a demokrácia és az ellenzék szükségszerű következménye. 

Egy miniszter tud jó állást szerezni, de ez Nyugaton is így van

Ha már személyeknél tartott az interjú, arra a kérdésre, hogy fideszes vezetők közül többen is úgy nyilatkoztak, hogy a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter korábban felesége, Varga Judit révén juthatott belső információkhoz, Orbán Viktor annyit mondott, hogy ez nem zárható ki. Az is igaz, hogy egy miniszter az ő kormányában el tudja intézni, hogy a házastársa, aki rendelkezik, megfelelő képesítéssel, papírokkal, jó állást kapjon, azaz működik a régi, jól bevált protekció, de a miniszterelnök szerint ez Nyugaton is így van. Kérdésre megjegyezte, hogy a Magyar Péter által korábban vezetett Diákhitel Központnál, egy túlárazott szerződésekről szóló Kehi-jelentés nyomán valóban vannak jogi vizsgálatok. 

A Magyar Nemzeti Banknál (MNB) kirobbant ügyekről, Matolcsy György volt jegybank elnök és környezetéhez tartozó emberek ügyeiről, a fiáról, Matolcsy Ádám sajtóbeli panaszkodásáról, a lefotózott garázsban sorakozó Porschékról Orbán Viktor azt mondta,

– Matolcsy Györgyöt lehet támadni, úgy látom. (...) Az embereket okkal és érthetően ingerli néhány dolog. 

A Matolcsy-ügyről még megjegyezte, hogy szerinte Magyarországon mindenkire egyformán vonatkoznak a jogszabályok. – Gyors és alapos, transzparens vizsgálatban vagyunk érdekeltek, hogy minél hamarabb eldőljön, kinek van igaza, mert az ügy a kormányzati munkát is akadályozza – mondta, hozzátéve, ha ő ellenőrizhette volna, amit jelenleg uniós jogszabályok és civilizációs szabályok nem tesznek lehetővé. Arra a felvetésre, hogy miért most, miért nem évekkel ezelőtt zajlottak vizsgálatok, a kormányfő széttárta a kezét, s azt mondta, az ÁSZ „egy önálló hercegség” az államon belül. Az a parlament szerve, a költségvetését is saját maga készíti, nem tudok beleszólni a működésébe, és nem is akarok – fűzte hozzá. 

A kérdésre, hogy miért 15 év kormányzás után derül ki, hogy az Orbán-kormány nem szereti a Pride-ot, vagy miért most akarnak határozottabban a drogokkal kapcsolatban, a miniszterelnök úgy felelt, hogy ketté kell választani a gazdasági ügyeket és a politikaiakat, ez utóbbiak politikaiak, amelyeknél elfogadható ilyen csúszás, mert az más.

– Itt van például a Pride. Most van hozzá erőnk, mert amíg az Amerikai Egyesült Államok kormányzata és az egész Európai Unió azt mondta, hogy ennek így kell lennie, és az amerikai nagykövet masírozott az élen, addig a kormány lehetőségei korlátozottak voltak, de most már nem masírozik.

– ismételte meg a korábban már Gulyás Gergely által is visszhangzott szólamot. A drog eddig sem volt megengedett, nagyon szigorú szabályozás van 15 éve, de az elmúlt egy két évben árasztották el a vidéket a nagyon olcsó szintetikus drogok, és erre kellett választ találnunk – mondta. Hozzátette, hogy nem akar belemenni a vitába, hogy vannak-e könnyűdrogok, de szerinte nincsenek, és úgy véli, hogy azok a nyugati országok, ahol ezeket engedélyezik, azok tönkre is fognak menni. Állítja, a drogot, függetlenül a nyugati divatoktól tiltani kell. 

A kettős állampolgársággal rendelkezők magyar állampolgárságuktól való megfosztás lehetőségéről szóló kérdésre az ország szuverenitását lépten-nyomon hangoztató Orbán Viktor mondta: – Ha egy amerikai-magyar kettős állampolgár állampolgárságát fel lehet függeszteni, és ki lehet utasítani Magyarországról, ön szerint azt lenyelte volna korábban Amerika? Nem. Ma, ha ez történne, Amerika egy hangot sem mondana.” – Itt vannak komoly dolgok, drog, Ukrajna tagsága, és aki itt szembe jön Magyarországnak az érdekeivel, és veszélyezteti a nemzetbiztonságot, például az USAID-pénzekkel megpróbál befolyást szerezni, azzal szemben a törvény legteljesebb szigorával fogunk fellépni – váltott fenyegető hangnemre megint a kormányfő, és konkrétumokat is ígért a jövőre nézve, érzékeltetve, hogy már meg lehetnek a nevek is, akikre le akarnak csapni.

Soros György nevének említésére megjegyezte: – Ő abba a kategóriába tartozik, akinek Magyarországon kívül van más, harmadik országban állampolgársága.

Úgy tűnik, a Szuverenitásvédelmi Hivatal rá fogják uszítani a Tisza Pártra, de kizárásról hallani sem akar

Visszatérve Magyar Péterre, azt állította, hogy nem lepte meg, amikor politikai pályára lépett, inkább az, hogyan. – Azt azért nem gondoltam, hogy Magyarországon túl lehet élni azt a dolgot, hogy valaki lehallgatja a feleségét, ezért is szoktam időnként poloskának nevezni – ideologizálta meg utólag a miniszterelnök a március 15-i gyűlöletkeltő beszédét. Arra, hogy többes számban beszélt, azt a magyarázatot találta ki, hogy azért, mert „ott egymást is le szokták hallgatni, ez csapatsportág arrafele”. Szerinte a „jobboldalon” mindenki tudta, miről beszél, hiszen itt ez a „beceneve” a Tisza Párt elnökének. – Látjuk, hogy a Tisza Párthoz dől a pénz, azt is tudjuk, honnan: a baloldali oligarchák megjelentek, egyik is adott nemrég névvel százmillió forintot – sorolta, majd arra a felvetésre, hogy lám, Romániában is ki lehetett zárni egy jelöltet, Orbán kacsintva mondta a kamerába, hogy ez nálunk is „szuverenitásvédelmi probléma”. Szerinte a politikai ellenfele körüli jelenség ugyanis „egy külföldről finanszírozott és fenntartott dolog”, a baloldali oligarchák mellett ott van az Európai Unió, ki tudja hány tízmilliárdnyi összeget osztottak szét politikai szervezetek között a tagállamokban.

– Nincs kétségem afelől, hogy a Tisza Párt nem magyar párt. A Tisza Párt egy brüsszeli párt. Brüsszelből tartják, ott vannak a gazdáik, azt csinálják, amit ott mondanak nekik

– hangoztatta Orbán Viktor ismét egyfajta dehumanizáló szöveggel, hiszen gazdáik a magyar nyelv mai használatában állatoknak szoktak lenni.

Nem is titkolta, hogy a Fidesz kihívójává vált pártot szívesen kivonná a forgalomból, e feladatot a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatalra bízná, mert ha a Tisza Párt lehetőséget kapna, gazdáik által követelt politikát valósítaná meg Magyarországon. Hozzáfűzte, a választási kampány éppen erről fog szólni, hogy ne kapjon. – A kormány senkit nem tud kizárni a politikai versenyből, az az igazságszolgáltatás dolga – reagált arra kormányfő, hogy kizárható-e a Tisza Párt a 2026-os parlamenti választásból, és ő hallani sem akar ilyesmiről. Közölte, hogy minden politikai ellenfelet komolynak tart, és „a Tisza Párt is komolyan veendő kihívás”, ugyanakkor egy kategóriába sorolja a 2022-es ellenzéki összefogással. 

A választás előtti év gazdasági helyzetét nem látja sötéten a miniszterelnök, annak ellenére, hogy a korábbi évek a reálbér-emelkedésről szóltak. Most is van reálbér-emelkedés, de a kormány, a párt támogatottsága ezt most nem követi. Szerinte ennek az infláció volt és most is ez az oka. Az infláció lényegét abban látja, hogy az emberek úgy érzik, igazságtalan árakat fizettetnek meg velük a boltokban.

Ezzel a kormány gazdaságpolitikájáról el is hárította a felelősséget, mondván, úgy gondolja, 2025 végén és 2026 elején 3 százalék fölötti, 4 százalékhoz közelítő gazdasági növekedés lesz, és erre „józanul” lehet számítani.

„Szerintem az állami gondozásban lévő gyermekek helyzete rendben van”

– Lesz teljes foglalkoztatás, a reálbérnövekedés idén is 6-8 százalék között van, lesznek komoly béremelések 2026 elején, a fegyverpénz jár, de más ágazatokban is tervezünk ilyet, jelentős fizetésemelések lesznek. De mindez eltörpül, a legfontosabb kérdések mellett, ami Orbán Viktor szerint az ukrán háború és Ukrajna EU-tagsága, és ahogy fogalmazott „ezen fordul meg a magyarok sorsa”. Szerinte, ha sikerül megakadályozni a több mint három éve orosz agresszió alatt álló ország európai csatlakozását, azzal a kormány több mint egy évtizedre megmenti hazánk fejlődési lehetőségét.

– Ha ez sikerül, a kánaán nem is tör ki, de a jólét igen – mondta mosolyogva a miniszterelnök, aki szerint ők több mindent tettek, mint bárki más Magyarországon, hogy jobb legyen a politikai hangulat, mint, ami most van: „Mi egy higgadt, nyugodt, polgári, nemzeti, kereszténydemokrata politikai erő vagyunk”

Orbán Viktor végül megállapította, hogy hogy nem lát kudarcot a Fidesz kormányzásának az elmúlt 15 évében. A Tisza Párt fellendülésének kiindulásának tartott kegyelmi botrányról is csak annyit mondott: – Szerintem az állami gondozásban lévő gyermekek helyzete rendben van. A magyar állam azt mondhatja: a ránk bízott gyermekekkel tisztességesen bánunk, megfelelő helyen vannak, megfelelő körülmények között és megfelelően felkészített emberek foglalkoznak velük.”

Egy dolgot kellett az akkori körülmények között elrendelni, hogy a feddhetetlenséget, a pedofilügyben, az ilyenféle vonzalmakban való érinthetetlenséget erőteljesebb vizsgálattal kell kiszűrni a gyermekintézményekben.” A kormányfő szerint az elnöki kegyelmi ügy ma már nem ügy, az akkori köztársasági elnök lemondott, a felelősséget megállapították. 

A Media1 december eleji cikke szerint, miután távozott az Átlátszó oknyomozó portáltól Hont András újságíró, Ceglédi Zoltán politikai elemzővel közösen médiavállalatot alapított Ötmédia néven, amely voltaképpen egy véleményközpontként funkcionál, és partnere az ÖT műsorait sugárzó ATV mellett az Index is.  

Nagypénteken még hidegebb idővel és csapadékkal is számolni kell, de az ünnep alatt többnyire kora nyárias idő várható.