politika;Orbán-kormány;törvénymódosítás;boszorkányüldözés;magyar állampolgárság;Halász János;

Orbán Viktor tavaly októberben Strasbourgban. Sok pénzt veszítettünk azóta

Benyújtották a törvénymódosítást a magyar állampolgárság felfüggesztéséről, az Orbán-kormány gyakorlatilag besúgókat vár

Gyanús személyről bárki bejelentést tehet. EGT- és EU-tagjelölt országok állampolgáraira, például norvég-magyar vagy román-magyar állampolgárokra nem vonatkozna a jogszabály, amerikai-magyar állampolgárokra viszont igen.

Kedd éjjel az Országgyűlés honlapján megjelent az a törvénymódosító javaslat, amelyik alapján a Fidesz bizonyos feltételekkel egy időre meg akarja fosztani a neki nem tetsző személyeket a magyar állampolgárságuktól.

E szerint a jogszabály célja „a nemzeti szuverenitás védelmét szolgáló eszköztár megerősítése”, vagyis hogy végső eszközként a magyar állam határozott időre felfüggessze olyan személyek magyar állampolgárságát,

  • akik más, az Európai Gazdasági Térségen kívüli vagy EU-tagjelölti ország állampolgárságával is rendelkeznek

  • és a magyar állampolgárságuk fennállása Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent.

Az Európai Gazdasági Térségnek a 27 EU-tagországon kívül még három és fél tagja van, a három másik tag Izland, Norvégia és Liechtenstein, a fél az a Svájc, amely a személyek és szolgáltatások mozgásában bír egyenlő jogokkal. EU-tagjelölt országból eközben hivatalosan kilenc – Törökország, Észak-Macedónia, Szerbia, Montenegró, Albánia, Bosznia-Hercegovina Grúzia, Moldova és Ukrajna – van. Az Egyesült Királyság 2020. december 31-ig volt EGT-tag, ami azt jelenti, hogy norvég-magyar vagy román-magyar állampolgárok magyar állampolgárságát nem lehet felfüggeszteni, brit-magyarokét, orosz-magyarokét vagy amerikai magyarokét viszont igen.

Ami a Magyarország közrendjét, köz- vagy nemzetbiztonságát fenyegető veszélyeket illeti, a a törvénymódosító javaslat négy kategóriát sorol fel:

  • aki külföldi hadseregben vagy külföldi állam közszolgálatában teljesít szolgálatot,

  • a magyar állampolgársággal nem összeegyeztethető módon idegen hatalom vagy idegen szervezet érdekében tevékenykedik, idegen hatalom vagy idegen szervezet céljait valósítja meg,

  • Magyarország területét abból a célból hagyta el, hogy terrorszervezethez vagy terrorista csoporthoz csatlakozzon 

  • magyar bíróság jogerősen elítélte népirtás, apartheid, emberiesség elleni bűncselekmény, az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatása, az alkotmányos rend elleni szervezkedés, hazaárulás, hűtlenség, az ellenség támogatása, terrorcselekmény vagy terrorizmus finanszírozása miatt.

A magyar állampolgárságát mindenkinek az Orbán-kormány által rendeletben kijelölt miniszter függeszti fel (hogy ki, az egyelőre nem világos) legfeljebb tíz évre. Ilyesféle tárcavezetői döntés ellen van helye fellebbezésnek, csak az illető személynek bizonyítania kell, hogy Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára nem jelent veszélyt.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a február 27-i Kormányinfó sajtótájékoztatón tisztázta, hogy sima magyar állampolgárokat nem fognak kitiltani Magyarországról, hiszen akkor hontalanná válnának. 

A  fideszes Halász János által benyújtott törvénymódosító javaslat annak a tavaszi nagytakarításnak a szellemében született, amelyet Orbán Viktor hirdetett meg a március 15-i ünnepi beszédében az „áttelelő poloskák”, vagyis a gyanúja szerint külföldről finanszírozott vagy külföldi érdekekért eljáró személyek és szervezetek ellen. – Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget – fenyegetőzött a miniszterelnök. Ennek a hangulatnak megfelelően a törvénymódosító javaslatban az szerepel, hogy 

a magyar állampolgárság felfüggesztését megalapozó okkal érintett személlyel összefüggésben bárki bejelentést tehet, de a kijelölt miniszter csak hivatalból járhat el. 

A „bárki bejelentést tehet” fordulattal az Orbán-kormány gyakorlatilag beismeri, hogy már várja a besúgókat, akik nem minősülnek ügyfélnek, az általuk megnevezett személy elleni eljárás elindításáról ő köz- vagy nemzetbiztonsági okból értesíteni sem kell őket.

Korábban Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője állt elő a párhuzamos alkotmánymódosítás szövegével még március 9-én.

Riport keddi tüntetésről.