Az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel ellentétesnek találta a Rogán Antal elleni szankciót – az amerikai külügyi szóvivő ezzel magyarázta, miért került le a fideszes titokminiszter arról a feketelistáról, amire az eredeti indoklás szerint korrupció miatt tették rá. Szijjártó Péter külügyminiszter az intézkedésben annak bizonyítékát látja, hogy már „más szelek fújnak” az Egyesült Államokban.
Jeszenszky Géza – aki az MDF-kormányban külügyminiszter, az első Orbán-kormány idején washingtoni nagykövet volt – a Népszavának nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy a fideszes kormány a távozó amerikai nagykövet, David Pressman bosszújának nevezte Rogán Antal szankcionálását. Egészen különböző várakozások léteztek: akadtak, akik arra számítottak, hogy a miniszter közvetlenül Donald Trump amerikai elnök beiktatása után lekerül a szankciós listáról, mások éppen ellenkezőleg, úgy vélték, még hosszú ideig rajta marad.
Törölték Rogán Antalt az Egyesült Államok szankciós listájárólMind a két álláspont túlzó volt – közölte Jeszenszky Géza. A szankciónak akkor lett volna gazdasági jelentősége, ha Rogán Antalnak fontos cégei lennének az Egyesült Államokban. A miniszter felvétele a listára inkább politikai figyelmeztetés volt, ahogyan az is, hogy néhány hónapon keresztül nem vették le onnan. A vámháborúra utalva Jeszenszky Géza hozzátette:
Donald Trump és Orbán Viktor miniszterelnök viszonya jó, de nem olyan bensőséges, ahogyan azt a Fidesz láttatni szeretné. Hiszen ez a kapcsolat nem hoz kézzelfogható eredményeket Magyarország számára, a magyar-kínai barátság pedig nem fér össze az amerikai érdekekkel.
Ehhez képest az, hogy Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, nem oszt és nem szoroz – állapította meg a volt külügyminiszter. Az Egyesült Államok tett egy gesztust, de – bármennyire is próbálja a magyar kormány annak beállítani – a Fidesz szempontjából ez nem értékelhető győzelemként. Jeszenszky Géza nem tartja valószínűnek, hogy Rogán Antal vissza fogja kapni azokat a kormányzati területeket, amelyeket a miniszterelnök a közelmúltban elvett tőle.
Az amerikai külügy elárulta, miért törölték Rogán Antalt a szankciós listárólSzent-Iványi István volt SZDSZ-es külügyi államtitkár azok közé tartozott, akik elhúzódó procedúrára készültek. Abból indult ki – mondta lapunknak –, hogy korábban, amikor Szijjártó Péter a Rogán Antal elleni szankció megszüntetését kérte, azt a jelzést kapta az Egyesült Államokból: persze, erre van lehetőség, de ez egy hosszadalmas folyamat, Rogánnak bíróság előtt kell bizonyítania, hogy alaptalanul tették fel a listára. Mindebből arra lehetett következtetni, hogy Rogán – vagy a magyar kormány – nem fog belevágni egy ennyire kockázatos, bizonytalan kimenetelű vállalkozásba. A Fidesznek nem állt érdekében ugyanis, hogy az amerikai bíróság hosszú ideig tárgyalja az ügyet.
Bár nincsenek „belsős információi”, Szent-Iványi István számára a történtek azt sugallják, hogy politikai alku született. Annak, hogy Rogán Antalt levették a szankciós listáról, egész biztosan magas volt az ára, amit a magyar kormány, de az is lehet, hogy mi mindannyian meg fogunk fizetni. Egy ilyen extra döntés nem ingyen van.
Szent-Iványi István azért
inkább politikai, és nem gazdasági alkura gyanakszik, mert Szijjártó Péter az amerikai külügyminiszterrel, Marco Rubioval egyeztetett, márpedig Marco Rubio nem foglalkozik gazdasági kérdésekkel.
„Ezért a legvalószínűbb az, hogy valamilyen politikai ügyben történt alku, ami teljesen beleillik a jelenlegi amerikai külpolitikai vonulatba: valamit valamiért” – fogalmazott.
Szijjártó az ATV kérdésére azt állította, az Egyesült Államok semmit nem kért cserébe azért, hogy Rogán lekerüljön a szankciós listáról. Szent-Iványi ezzel szemben úgy gondolja, a külügyi szóvivő indoklása is azt támasztja alá, hogy politikai alkuról lehet szó. A szóvivő az Egyesült Államok külpolitikai érdekeire hivatkozott, és nem arra, hogy kiderült valami, ami igazolta volna Rogán Antal ártatlanságát.
Rogán Antal: Erkölcsi elégtételt várok azoktól, akik minden bizonyíték nélkül belém rúgtakAz, hogy Rogán lekerült a listáról, nem feledteti el azt a tényt, hogy rajta volt – konstatálta Szent-Iványi István. Az ügy nagyon kínosan érintette a Fideszt. Ilyen szempontból a kormánynak nem jött rosszul, hogy az Egyesült Államok megszüntette a szankciót, de nagy győzelemről nem, legfeljebb kármentésről lehet beszélni.
Van, ahol a politika erősebb, mint a jog: úgy tűnik, ez nemcsak Magyarországra, hanem az Egyesült Államokra is érvényes – jelentette ki lapunknak Balázs Péter, a Bajnai-kormány külügyminisztere. Szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy Rogán Antalt érdemi indoklás nélkül vették le a szankciós listáról. A döntés Trump és Orbán jó viszonyának eredménye, de önmagában nem túl nagy eredmény.
Komolyabb ügyekben a magyar kormány nem részesül majd hasonlóan kedvező bánásmódban – állította Balázs Péter. Az Európára alkalmazott amerikai vámokat említette, valamint azt: Trump nem fog lemondani sem arról, hogy Magyarországgal amerikai folyékony gázt vásároltasson, sem arról, hogy elvárja a magyar kormánytól a kínai kapcsolatok szűkítését. Bár Rogán esetében a Trump-adminisztráció kedvezni akart Orbánnak, ez Balázs Péter szerint nem több „egy kis desszertnél”.