„Minősíthetetlen munkát végez, teljesen felesleges volt végig ülni az előadásait, lenézi a hallgatókat” – írja egy diák Schmidt Máriáról, aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen tartja egyebek mellett a Demokráciák és diktatúrák a XX. században elnevezésű órát. A Fidesz egyik fő ideológusáról a legtöbb hallgatója hasonlóképpen fogalmazott.
Politikusok, volt politikusok, a kormánypárthoz vagy ellenzékhez tartozó gondolkodók közül többen is tanítottak vagy még mindig tanítanak magyar egyetemeken. A MarkMyProfessor.com nevű oldalt 2009-ben indították, hogy legyen egy felület, ahol a tanárok munkájáról írhatják meg a diákok a véleményüket. Nem csak szöveges értékelés jelenik meg az oldalon, hanem egytől ötig tartó skálán pontozhatják a követelmények teljesíthetőségét, a tárgy hasznosságát, a tanár segítőkészségét, felkészültségét és előadásmódját is. Megnéztük, mit gondolnak vagy gondoltak a diákok azokról a közéleti szereplőkről, akiket nap mint nap, egészen más ügyek mentén látunk a hírekben. Ilyen például Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, aki a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tart órákat. Mint tanár 1,22-es átlagon teljesített, a diákok az előadásmódjára adták a legjobb értékelést:1.30-at. Ami a szöveges véleményeket illeti, a politikai igazgató személye megosztó. A legtöbben kedvesnek és korrektnek tartják, viszont ami a vizsgáztatást illeti, mindenki szerint kissé túl szigorú.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési minisztert – aki az ELTE-n tanít – imádják a diákjai. „Egyszerűen zseniális. Elfelejted a politikust, mert magával ragad az előadásmód, az intelligencia.” – írta róla egyik diákja. Egyetlen kritika: olykor a hangulatán múlik, ki, milyen jegyet kap a vizsgáin. Átlagértékelése, 4.30, ami pedig a felkészültségét illeti majdnem maximum pontszámmal teljesített, 4.95-öt kapott.
Nagy a felháborodás a MTA-n, Schmidt Mária és Lánczi András kritikái alapvető tájékozatlanságról és rosszindulatról tanúskodnakNavracsics Tibornak a felesége kommentben szólt, hogy jelenleg nem méltó a keresztény értékek hiteles képviseletéreÚgy fest, Dobrev Klára és Karácsony Gergely is elnyerte a diákok szimpátiáját. Míg a Demokratikus Koalíció elnöke az ELTE-n, addig a főpolgármester a Budapesti Corvinus Egyetemen tanított annak idején. Dobrev Klárát 4,12-es átlaggal felkészültnek, segítőkésznek, „kellemes csalódásnak” jellemezték, Karácsonyt 4,85-ös átlaggal érdekesnek, lendületesnek minősítették, aki érthető és közvetlen stílusával képes végig lekötni diákjai figyelmét.

Legfőbb ügyészi kinevezése előtt Polt Péter jelenlegi alkotmánybírósági elnököt már lényegesen kevésbé kedvelték hallgatói a Pázmányon. 1.22-es átlagértékelésével a sereghajtók között volt. A szöveges vélemények vegyesebb képet mutatnak, van, aki szerint „kiváló oktató, életszerű példákkal, jól használható jogesetekkel.”. Ugyanakkor a legtöbben mégis elégedetlenségüknek adtak hangot. „Semmit nem ad át az órán, még egy egyszerű kérdésre sem tudott válaszolni” – fogalmazott egykori diákja, aki véleményével nem volt egyedül.
Polt Péter utódja, Nagy Gábor Bálint jelenlegi legfőbb ügyész viszont (szintén Pázmány) a tanulók kedvencei között van. 4.66-os átlagával érdekesnek, korrektnek, felkészültnek tartották a hozzá járó egyetemisták. Kozma Ákost, jelenlegi ombudsmant, jövőbeli alkotmánybírót 4,94-re értékelték egykori pázmányos diákjai, viszont óráit mégis a legtöbben unalmasnak tartották. A hallgatók kedvelik Stumpf Istvánt, az első Orbán-kormány miniszterelnöki hivatalát vezető egykori minisztert, alkotmánybírót és kormánybiztost, Török Gábor politológust, és a majdnem maximális pontszámot (4,99) begyűjtő Tölgyessy Pétert, egykori SZDSZ-es politikust. Trócsányi László egykori igazságügyi miniszter igencsak megosztotta diákjait a szegedi egyetemen tartott Bevezetés a közjogba és alkotmányjog óráin. Valaki szerint ő tartotta a legérdekesebb előadásokat, más szerint viszont „előadói stílusát az jellemzi, hogy beesik egy előadásra, éppen ami eszébe jut, arról mesél, de azok a vizsgakövetelményekkel köszönőviszonyban sincsenek.” Igaz, utóbbi véleményező hozzátette, az látszik, hogy a maga szakterületén művelt. Szintén a megosztók sorát gyarapítja 3.45-ös értékelésével a Nézőpont Intézet vezetője, Mráz Ágoston Sámuel. Az ELTE-n jelenleg is tanító politológust alapvetően intelligensnek, felkészültnek, jó humorúnak, mások flegmának, szubjektívnek, elfogultnak tartják. Kiszelly Zoltán politológus a Kodolányi János Főiskolán nem igazán nyerte el a hallgatók szimpátiáját, erről 1.97-es átlagpontszáma tanúskodik. Természetesen az ő esetében is előfordulnak pozitív vélemények, jó humorú, érdekesek az órái, de legtöbben meglehetősen negatív jelzőkkel illették. Van aki könyörtelennek nevezte, megint más éppen azt kifogásolta, hogy nem tudja a tantermen kívül hagyni az aktuálpolitikát.
Mráz Ágoston Sámuel: Titokban sem vezet a Nézőpontnál a Tisza, Orbán Viktor hátralépése ártana a Fidesznek