Sokan keresték az elmúlt hónapokban a méréseiket, a Nézőpont most publikált új számokat a pártokról, és mint kiderült, önöknél még mindig a Fidesz vezet. Miért éppen most lett újra mondanivalójuk?
A Nézőpont egyetlenegy intézet a sok közül. Ahogy a Medián is negyedévente publikál nyilvánosan - utoljára márciusban –, úgy mi is így jártunk el. Tehát ha hiányolja a Nézőpont méréseit, akkor a Mediánét is hiányolnia kell.
Csakhogy a Századvég, a Társadalomkutató és a Nézőpont is egyszerre hallgatott el, akkor, amikor minden más intézet hatalmas Tisza-vezetést mutat.
A Nézőpont Intézet vezetőjével beszél, tehát én a saját intézetünkért tartozom felelősséggel. Tegyük tisztába ezt a félreértést: Eddig az volt a mantra, hogy mi miért nem publikálunk, most pedig az, hogy miért, és miért pont ekkor. Nincs ilyen összefüggés. Mi egyetlenegy dologra voltunk figyelemmel, a Voks2025 befejezésére, ami a saját korábbi méréseinket támasztja alá. Ha feltételezzük, hogy ezen a szavazáson a kormány biztos támogatói vesznek részt, és 2 millió felett küldték vissza az íveket, akkor az nem a Nézőpont számára, hanem a baloldali intézeteknek kellemetlen. Ők ugyanis a méréseikben 1,6-1,7 millió biztos Fidesz-szavazót feltételeznek, ez a szavazás viszont minket igazolt: stabilan 2 millió felett áll a kormány tábora. Úgy gondoltuk, hogy megvárjuk ezt, és kétségkívül, így most sokkal magabiztosabban publikáltunk újra, azt, amit most is tartunk: A Fidesz stabilan őrzi a tavalyi EP-választáson elért eredményét.
Feltűnően hallgatnak a kormányközeli közvélemény-kutatók, fél év alatt egyetlen felmérés jelent megSzóval mindenki hazudik a Nézőponton kívül?
Ilyen erős állítást én nem tennék, de érdemes megnézni a baloldalhoz sorolt intézetek 2022-es választások előtt tanúsított mozgását. Én egy évvel a választás előtt hasonlóan az ellenzék számára kedvező számokra emlékszem tőlük, és azóta sem cáfolták hitelt érdemlően a 444-ben tett állításukat, miszerint politikai érdekek mentén manipulált kutatásokat tettek közzé a választások előtt. Mi a valóságot mutatjuk, ez alapján az látszik, hogy az elmúlt hónapokban zárult az olló, a Magyar Péter vezette ellenzéki konstrukció felzárkózott a Fideszhez, ugyanakkor ez a többi ellenzéki párt, és nem a Fidesz rovására történt.
Tehát szoros a meccs. Milyen gyakran mérik az erőviszonyokat?
Sűrűn.
Hetente?
Mondjuk.
Az elmúlt két hónapban látott akár egyetlen olyan nem nyilvános Nézőpont-mérést, ami hajszállal, de már Tisza-vezetést mutatott?
Nem, de azt talán megérti, hogy nem akarok nyilatkozni olyan kutatásokról, amiket nem publikáltunk. Az állításomat, hogy továbbra is a Fidesz vezet, tartom. Azt is állítottam, hogy zárul az olló, nem vezet annyival, amennyivel korábban. És azt is lehet tudni, hogy nemcsak akkor mérünk pártpreferenciát, amikor publikálunk, de számonkérni, hogy a nem publikált kutatásainkban mi van, nem érzem fairnek, még egy újságíró részéről sem. Ezért maradjunk annál, hogy azokról a kutatásainkról beszélek, amik nyilvánosak.
Már a Nézőpont Intézet vezetője szerint is zárul az olló a Fidesz és a Tisza Párt köztEzek a kutatások a módszertanuk szerint segédkérdéseken is alapulnak. Ez mit jelent pontosan?
A biztos pártválasztók kategóriája a többi intézetnél nagyjából 4 millió választónak feleltethető meg. A választásokra viszont akár 5,5- 6 millió választó is elmehet, hiszen éles versenyhelyzetben magas aktivitásra kell számítani. Ezért szerintünk az a felelős közvélemény-kutatói magatartás, ha mi az összes aktivitást ígérő, és nemcsak a biztos pártválasztók bázisán mutatjuk meg az eredményeket. A segédkérdések a rejtőzködő preferenciájú, de aktív választópolgárok besorolását segítik.
Magyarázhat ez 20 százaléknyi eltérést mindenki mástól?
Alighanem igen, amennyiben abból indulok ki, hogy a többiek adatfelvételének minősége megbízható. Ezt a statisztikai eljárást mindenki ismeri a szakmában, és az is biztos, hogy amikor a minket becsmérlő kollégák egy eredmény becslésekor figyelmen kívül hagynak 1 vagy 1,5 millió embert, s azt a várható választási eredményként mutatják be, szerintünk nem járnak el a szakma szabályai szerint.

Tehát visszautasítja, hogy a Nézőpont kampányintézet?
Természetesen visszautasítom, bár nem is nagyon értem, mit jelent ez. Azt látom, hogy az értékrendünket, a publikálási döntéseinket és a kutatási munkánkat is bírálják, de ehhez már hozzászoktam. Számomra az a fontos, hogy minőségi munkát végezzünk, semmi más.
És miért készítettek három nap alatt a sajtóról „külföldi propaganda-cikk” listát?
Kutatóintézetként az a hivatásunk, hogy a politika napirendjén lévő érdekes, és izgalmas témákat kutassuk. Az eddig figyelmen kívül hagyott ukrán, de akár a nagy intenzitással kutatott orosz propaganda hazai kérdése pedig ide tartozik. A három napot pedig akár soknak is minősíthetjük, hiszen ehhez cikkeket kell olvasni és adott kategóriába helyezni.
A kormány belső mérései is legendásak. Ezeket hogyan kell elképzelni? Milyen gyakran mérnek, és milyen témákban?
Erre nem tudok válaszolni önnek.
Orbán Viktorral szokott beszélni például a saját számaikról? Az ő asztalán milyen gyakran járnak pártpreferencia-mérések?
Nézze, ez lassan kezd vallatássá válni, én viszont most elemzőként tudok nyilatkozni önnek. Hogy a kormány asztalán mi van, azzal szerintem inkább a kormányinfót keresse.
Akkor nézzük a kampányt: Megvan az esély arra, hogy Magyar Péter miniszterelnök lesz 2026-ban?
Természetesen. Egy olyan demokráciában, mint amilyen a magyar, mindig maradhat és távozhat is a kormány.

Az önök kutatásai szerint is most inkább a Fidesz-szavazók elbizonytalanodását látni.
Nem úgy fogalmaznék, hogy elbizonytalanodtak, inkább az aktivitásuk csökkent. Ezért mondom én azt, hogy a Fidesz számára leginkább ez jelenti a kihívást 2026-ban.
Segítene ebben, ha Mészáros Lőrinc abbahagyná a helikopterezgetést és a nyilatkozást?
Ártani nem ártana.
Szentkirályi Alexandra csomagtartós videójáról mit gondol?
Meglepetést fogok okozni, de szerintem Szentkirályi Alexandra videója sikeres. Már csak azért is, mert most önnel is erről beszélgetünk.
Kiszabadult a férfi, aki nemrég megkötözve vonaglott Szentkirályi Alexandra csomagtartójábanGyurcsány Ferencről is sokat beszéltek hosszú éveken át.
Ahhoz – és remélem, hogy nem sértem meg őt ezzel – istenadta tehetsége volt, hogy jó sokáig politikai tényezőként mutassa fel magát. Az, hogy még 2025-ben is kiemelt politikai téma lehetett, miközben 2006-ban, de legkésőbb 2010-ben minden más országban eltűnt volna a politikából, az teljesítmény. És ez nem elhanyagolható tényező, hiszen a modern politikai kommunikációban kiemelten fontos, hogy az ellenfél a mi témáinkról beszéljen.
Hiányozni fog a kormánynak jövő évi kampányból?
Új idők, új szelei fújnak. Bizonyos értelemben az ő megváltoztathatatlanul alacsony népszerűsége elkényelmesítette a Fideszt. Elég volt felhívni a figyelmet arra, hogy az ellenfél az ő érdekét szolgálja, és ebből, ha nem is automatikusan, de könnyebben lett Fidesz-győzelem.
Felmérések adataival is igazolható, miért volt logikus lépés Gyurcsány Ferenc lemondása, Dobrev Klára mellett szólnak a számokA Gyurcsány nélküli DK hasznos még ilyen szempontból?
Jelenleg Dobrev Klárával sem látni nagy esélyét annak, hogy átlépik a parlamenti küszöböt. És szerintem a Fidesz annak drukkol, hogy a DK 4,9%-os küszöb alatti párt legyen, ehhez viszont még épp elég sok ellenzéki szavazót megnyerjenek maguknak.
Hogy Magyar Péter szavazóit elvigyék?
Igen, ahhoz, hogy ezt lássuk, szerintem nem kell elemzőnek lenni.
Országos plakátkampányt indít a DK, nehogy újabb jobboldali egypártrendszer épüljön MagyarországonOrbán Viktor a régi még? Miért Lázár János jár helyette a felkérdezős vidéki turnéra?
Egy kampánynak menetrendje van. A miniszterelnök tavalyhoz képest igen aktív a belpolitikában, és biztos vagyok benne, hogy a következő 10 hónapban sokat fogunk vele találkozni olyan formákban is, mint Lázár Jánossal. Ha úgy tetszik, Lázár most az ő előcsapata, aki a következő egy évben is végig tudja csinálni ezt, sőt a Lázárinfókkal fifty-fiftyre hozta ki az utcai jelenlétet Magyar Péterrel. Ő láthatóan élvezi azt a szituációt, és, hogy nincs olyan nehéz kérdés, amire ne tudna válaszolni.
A miniszterelnök már nem tud?
Nincs arra utaló jel, hogy ne tudna bármit megválaszolni. Ugyanakkor neki a célegyenesben, a kampány utolsó fázisában kell több aktivitást felmutatnia a terepen. A pontos műfajt még korai eldönteni, de én azt gondolom, hogy Orbánnak – akinek a támogatásában minden Fidesz-szavazó egyetért – a mostaninál is aktívabban jelen kell majd lennie a kampányban.
Ha a Fidesz esetleg elveszti a 2026-os választást, az megkérdőjelezheti Orbán Viktor pártelnökségét?
A Fideszben nagyon sokfajta személyiség van, sokszor még egyes programpontok is különbözőek az önkormányzati világban dolgozók, KDNP-sek, fiatalok, vagy idősek között. Abban viszont mindenki egyetért, hogy Orbán Viktor ennek a politikai közösségnek a közös pontja, ezért nem tartom valószínűnek, hogy ha jövőre nem nyerne a Fidesz, bárki a távozását akarná. Orbán garantálja a Fidesz egységét és ha hátralépne az ártana ennek a közösségnek.
Medián: Többségbe kerültek azok, akik Magyar Pétert alkalmasabb kormányfőnek látják Orbán ViktornálNincs Orbán nélküli Fidesz?
Jelenlegi tudásunk szerint nincs. Nem ismerek olyan politikust a Fideszben, aki ilyen sok, s részletekben különböző szavazót egyben tudna tartani.
Mintha most éppen a legendás egysége döcögne. Lázár beszól Mészáros Lőrincnek, Navracsics Lázárnak, a polgármestereik Vitályos Eszternek.
Szerintem eddig is előfordultak ilyenek, ugyanakkor a felmerülő viták egyike sem stratégiai kérdéseket érintett. Ezekben a Fidesz politikusai láthatóan továbbra is összezárnak és egységesek. Mindenki, akit feszültséggócpontként azonosított, legyen szó Ukrajnáról, a miniszterelnökről ugyanazt mondja.

A Nézőpont pedig azt, hogy a betiltott Pride megtartása Orbán Viktor mesterterve volt, hogy az ellenzéket csapdába csalja. Ezek szerint végig azt akarta a Fidesz, hogy legyen Pride?
Mindenkori választási győzelemre játszó politikai erőnek az az érdeke, hogy az ellenfele a kisebbségi pozíciót képviselje. Márpedig – minden mérés azt mutatja – hogy a Pride ügye a társadalomban kisebbségben van. Azzal, hogy az ellenzék azonosult vele – végül még Magyar Péter is, pedig sokáig ügyelt rá, hogy ne – a végén Orbán Viktornak kedveztek.
Elkészült a felmérés, a budapestiek kétharmada a Pride mellett áll, ahogy a Tisza Párt szavazóinak a 81 százaléka isEzek szerint mindvégig feláldozták a hangoztatott gyermekjogokat, hogy nehéz helyzetbe hozzák az ellenzéket?
Nem, a gyermekvédelem a kormányzás egyik kulcskérdése. Biztosan ön is emlékszik, hogy milyen törvényeket hoztak ez ügyben és milyen eljárások vannak folyamatban. A Pride több jogi kérdést is felvet, ráadásul a résztvevők is szabálysértési eljárások lehetőségével néznek szembe.
És a Fidesz? Megmarad ezek után a hitelessége?
Természetesen, hiszen Orbán Viktorról senki nem gondolná szerintem, hogy titokban Pride-párti.
Éppen ezért. Ezzel a kampánnyal látszólag azt érték el, hogy tömegesen mentek ki olyanok is a Pride-ra, akik eddig nem támogatták.
Éppen ezért hangsúlyoztuk elemzésünkben: Az utcai nagy létszám nem egyenlő a választási győzelemmel.
Tavaszi helyett viszont már egész biztosan őszi nagytakarítás lesz. Ezek nem sorozatos vereségek a Fidesz számára?
Nem hinném. Ami az átláthatósági törvényt illeti, az továbbra is napirenden maradt. A vita nem annak céljait illetően, mindössze az eszközökben volt. Arra számítok, hogy ősszel folytatódik a vita a kívánt átláthatósági cél elérésének megfelelő eszközéről.
Szijjártó Péter államtitkára kimondta, nem biztos, hogy valaha a parlament elé kerül az ellehetetlenítési törvényA hírek szerint túl megosztónak bizonyult és megijedtek a politikai következményeitől. Még Rogán Antal is.
Javaslom, kezelje még nagyobb elővigyázatossággal azt az újságot, amelyikben ezt olvasta…
Tehát semennyit nem kopott a Fidesz egysége?
A remény hal meg utoljára!