Budapest;költségvetés;szavazás;túlélés;hitelkeret;

A hétfői ülésen ugyan átment a módosított túlélőcsomag, ezzel csak időt nyert a főváros

A szakadék széléről sikerült visszarántani Budapestet, de a túlélés még nem biztos

Minden a hitelkeret emelésétől függ, és ha az OTP nem egyezik bele a módosításba, akkor újabb rendkívüli közgyűlést kell összehívni.

„A Fővárosi Közgyűlés Csányi Sándor kezébe adta a csődről való döntés jogát. Ha nem megy bele az OTP a Tisza Párt által kért feltételekkel a folyószámla hitelszerződés módosításába, nem lesz hitelkeret-emelés, a pénzünk pedig július végén teljesen elfogy” – értékelte a Fővárosi Közgyűlés hétfői, késő estébe nyúló ülését Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, fővárosi képviselő a Népszava kérdésére.

Mint Baranyi fogalmazott, „a Tisza teljesen váratlanul rukkolt elő a banki szerződés egy pontjára vonatkozó aggályával, amiről Karácsony Gergely főpolgármester egy órán keresztül egyezkedett Magyar Péter pártvezetővel az ülés előtt, de nem sikerült meggyőznie. Az ülésen ugyanis már csak azt hallgathattuk vissza a Tisza képviselőjétől, amit a pártelnök posztolt. A Tisza soha nem nyilvánul meg az előzetes egyeztetéseken, még csak nem is kérdez, így soha nem lehet tudni, mivel jönnek elő az utolsó pillanatban, ami erősen kockázatossá teszi a város működését” – tette hozzá.

- A rendkívüli közgyűlést eleve azért kellett az utolsó pillanatra összehívni, mert a Tisza Párt - a város valós pénzügyi helyzetét figyelmen kívül hagyva - a múlt héten nem akart a Pride-ról beszélni, amit természetesen ennek ellenére hétfőn is témává tett a Fidesz. Ez már önmagában is politikai felelőtlenség Baranyi Krisztina szerint, aki úgy véli, hogy „folyamatos egyeztetésre lenne szükség, de a Fővárosi Közgyűlés egyik legnagyobb erejét jelentő Tisza erre nem hajlandó. Holott a válsághelyzet nem hárult el, a Tisza által erőltetett módosítás miatt egy már kitárgyalt szerződési feltételrendszerről kell újratárgyalni, miközben köztudott, hogy a város pénzügyi helyzete válságos” - tette hozzá a ferencvárosi polgármester.

„Ha a kormány költségvetési biztost küld a városvezetés nyakára, akkor már gyakorlatilag csődhelyzetben van a város és a politikai-pénzügyi felelősség a kormányra hárul. Politikailag tehát nehezen érthetőek a Magyar Péter által hangoztatottak, miszerint egy csőre töltött pisztolyt adott volna Orbán Viktor kezébe a városvezetés, ha eredeti formájában aláírja a folyószámla hitelkeret megemeléséről szóló szerződést” – magyarázza Baranyi, aki szerint így most csak kitolódott a bizonytalan helyzet, hiszen nem lehetnek biztosak abban, hogy az OTP vezetése belemegy a főváros által ajánlott módosításba. S ha bele is megy, akkor is nagyon nehéz nyár vár a fővárosra. Mint mondja: Karácsony Gergely főpolgármester és Kiss Ambrus főigazgató a teljesítőképessége határán dolgozik a városért, napi feladvány a város talpon maradása, azt is meg kell fontolni, hogy a nyomtatópapírt ki tudja-e fizetni az önkormányzat.

- A technikai minimumot sikerült teljesíteni a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén, többet nem. Így esélyünk maradt arra, hogy játékban maradjunk.

 Néhány hetünk maradt arra, hogy az OTP-vel megegyezzünk a közgyűlési döntésben rögzített feltétellel – válaszolta a Népszava kérdésére Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója, aki a hétfői ülésen bejelentette: lemond, ha a túlélőcsomagot nem fogadja el a közgyűlés.

Nem tervezte el előre a lemondás bejelentését, de egy ponton úgy érezte, hogy a közgyűlés egy semmibe vezető útra akar rálépni és még tudatában sincs ennek. A vita végére ezt ugyan sikerült megakadályozni, hiszen a közgyűlés végül megszavazta a költségvetés módosítására és a BKK-BKV követelésértékesítésére vonatkozó javaslatunkat, de a hitelkeret megemelése még mindig kérdéses, hiszen nem tudni, hogyan reagál a szerződés Tisza által kért módosítására a bank. A főigazgató nem igazán érti, hogy miért merült fel az OTP-kormány konspiráció, de azt tudja, hogy a 60 milliárdos hitelkeret nem tart ki a nyár végéig, várhatóan júliusban kimerül, utána pedig előáll az a vészhelyzet, aminek kikerüléséről az egész pénzügyi mentőcsomag szólt. A halogatás egyébként azt is jelenti, hogy a szerződés aláírásáig a cégek saját folyószámlahitelüket fogyasztják, ami szintén kamattal terhelt, amit végső soron ugyanúgy a fővárosi önkormányzatnak kell megfizetnie.

Az OTP minden bizonnyal követte a hétfői ülést, de egyelőre nem reagált az ott elhangzottakra. 

A fővárosnak néhány hete van a megegyezésre. Ha az OTP nem egyezik bele a hétfőn elhangzottak szerinti módosításba, akkor újabb rendkívüli közgyűlést kell összehívni – mondja Kiss Ambrus, aki azt is leszögezte, hogy másik bankkal való tárgyalásra már nincs idő.

A túléléshez szükséges négy pontból hármat teljesítettek: folytatódik a drákói szigorral ellenőrzött gazdálkodás, elfogadták a költségvetés Kúria által előírt módosítását, megszavazták a közlekedési cégek 65 milliárd forintos követelésértékesítését. A folyószámla-hitelkeret emelésére a fent jelzett kitétellel mondtak igent a képviselők. Baranyi Krisztinának szerinte igaza van, ezzel maradt a bizonytalanság, de legalább időt nyertek. A kormány egyébként július közepéig kért időt ajánlata kidolgozására. Erről jó esetben nyár végére születhet megállapodás. Kiss Ambrus szerint nem lett volna szerencsés közgyűlési mandátummal megkötni a főpolgármester kezét a kormánnyal folytatott tárgyaláson, de erre vonatkozó javaslatát szerencsére visszavonta a Tisza. A megállapodást végül úgyis jóvá kell hagyni a Fővárosi Közgyűlésnek – tette hozzá.

A világhírű brit történész szerint az Ukrajna elleni háború csak a kezdet, Európa kénytelen lesz megküzdeni az egykori birodalomból minél többet visszaszerezni akaró Oroszországgal.