A nyár végéig remélhetőleg sikerül megállapodni az Orbán-kabinettel, de most sorsdöntő intézkedéseket kell hoznunk. A Kúria nem a költségvetés egészét tekintette jogsértőnek, a kormányzati sarcok ellenében bővíteni kell a főváros mozgásterét – nyitotta meg a pénzügyekről szóló közgyűlési vitát Karácsony Gergely főpolgármester, aki kitért a Baranyi Krisztinával és Vitézy Dáviddal közös módosító javaslatát természetesen támogatja. Két pontját támogatta a Tisza javaslatának: állandó egyeztetést és augusztus végén tartalmilag felülvizsgálják a költségvetésüket. A többit nem tudja támogatni.
Vitézy Dávid kiemelte, hogy a válságterv vészforgatókönyvéről szól az általuk készített módosító. Érzékelte a folyószámla körüli vitát, Karácsony és Magyar Péter egy órát egyeztetett erről korábban. A Tisza elnöke szerint az OTP által erőltetett kiegészítő pont alkalmas arra, hogy amennyiben a kormány bármikor költségvetési biztost rendel ki a fővároshoz, akkor az OTP Bank azonnal lejárttá teheti a 60 milliárdos követelését és ezzel bedöntheti Budapestet. Vitézy szerint nagyon kétséges a közlekedési cégek követelés értékelésére vonatkozó javaslat is. Úgy vélte, hogy egyszerre ők a macska és az egér is, egyszerre nézik, ahogy elviszik az orruk elől a sajtot. Előre jelezte, hogy a faktoringot nem tudják elfogadni.
Szivárványos zászlót osztogatott a Fővárosi Közgyűlés Fidesz-frakciója, az ülésteremben kinevették őketMint ismeretes a múlt héten a Tisza és a Fidesz bojkottja miatt határozatképtelenné vált a közgyűlés, a város működőképességének fenntartásához azonban hétfő éjfélig dönteni kell a városvezetés által összeállított túlélőcsomagról, valamint több időhatáros kérdésről. A hétfő délután hat órára összehívott rendkívüli közgyűlésen az idő szűkössége miatt a főpolgármester javaslatára csak öt, halaszthatatlan ügyet tárgyaltak volna. Ezek körül is a legfontosabb a főváros pénzügyi helyzetének stabilitását szolgáló túlélőcsomag, ezenfelül napirendre kerül a Katona József és a Radnóti Színház igazgatói pályázatairól szóló előterjesztés, lévén a jelenlegi vezetők megbízása a hónap végén lejár. Szintén határidős a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) haszonkölcsön szerződése, a döntés hiánya 2,5 milliárdos kárt okozna a cégnek, ezenfelül a fővárosi közvilágítási cég Budapesti Közművekben való beolvadásáról és több közterület-foglalási ügyről is dönteni szükséges még a hónap vége előtt.
A fővárosi képviselők azonban nem érték be ennyivel.
A Podmaniczky Mozgalom ismételten beterjesztette egy állatvédelmi honlap aloldalára, a buszok előnyben részesítésére, a BKK-rendészet megerősítésére vonatkozó javaslatát. A DK a szolidaritási hozzájárulással, a csepeli gerincúttal és a fővárosi képviselői tisztelet díj megvonásával kapcsolatban adott be előterjesztést. (A Tisza és a Fidesz képviselői a főváros működését súlyosan befolyásolva a múlt héten nem vettek részt a közgyűlésen, de a havi egymilliós tiszteletdíjat így is megkapják. A frakció-bojkottot szankcionálná és tiltaná meg a jövőben Szaniszló Sándor DK-s képviselő, XVIII. kerüelti polgármester.)
A Tisza a közgyűlés szabályos működésének rendjéről, a gyerekbarát játszóterekről és a Kőbánya-Kispest közlekedési csomópont helyzetéről kívánt értekezni. A Fidesz újra behozta a Pride témáját, ezenfelül újra átengedné a rakpartot az autósoknak a városban zajló felújítások miatt. Mindezekhez természetesen számos módosító javaslat érkezett.

A pénzügyi egyensúly megteremtését célzó intézkedések célja egyrészt az idei fővárosi költségvetés módosítása (a Kúria korábbi döntése értelmében a jelenlegi június végén hatályát veszti). A városvezetés technikai jellegű változtatást tervez, amelynek értelmében a kiadási oldalon szerepeltetik a szolidaritási hozzájárulás teljes Nemzetgazdasági Minisztérium által kiszabott 89 milliárd forintos összegét, míg ennek ellentételezéseként a bevételi oldalon a szolidaritási hozzájárulás miatt indított perek követeléseit tüntetik fel. Ezenfelül 20 milliárd forinttal megemelnék a önkormányzat folyószámla hitelkeretét – 80 milliárd forintra –, amivel fenntartható lenne a fővárosi önkormányzat és cégeinek fizetőképessége a nyár végéig, a kormány által ajánlott segítség megérkezéséig, illetve az iparűzési adóbevételek következő részletének szeptemberi beérkezéséig. (Így is marad 6-9 milliárdnyi számla, amelynek kiegyenlítését későbbre kell halasztani, kivéve persze, ha a kormány végre kifizeti a fővárosnak járó uniós forrásokat.) Ezeken felül a közgyűlés támogatását várják a két fővárosi közlekedési cég – a BKK és a BKV - 65 milliárd forint értékű követelésének értékesítéséhez. (Egy bank állna helyt a cégek és a főváros helyett a beszállítók felé, amelynek jövőre fizetné vissza a főváros a megelőlegezett összeget kamatostól). Ezenfelül 20 milliárd forinttal megemelnék a főváros folyószámlahitel-keretét, hogy megőrizzék a fizetőképességet augusztus végéig, amikorra remélhetőleg meg tudnak állapodni a kormánnyal a fővárosi közösségi közlekedés állami támogatásáról és vagy a szolidaritási hozzájárulás összegének csökkentéséről. (A nyár vége Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint még akkori „koppanós” lesz, ha a túlélőcsomag átmegy.)
A Tiszának más javaslatai vannak.
Az előterjesztéshez benyújtott módosító szerint kicsit átírnák a hitelt folyósító OTP-vel kötendő szerződést és egyúttal kedvezőbb feltételekkel hitelező bankot keresnének. Felkérik Karácsony Gergelyt, hogy a kormánnyal úgy tárgyaljon, hogy legalább 2026-ig rendeződjön a főváros helyzete, hitelt tudjanak felvenni hídfelújításra és buszbeszerzésre, legyen fedezete a jövő évi fővárosi béremelésnek. Ezenfelül augusztus 31-ig felülvizsgáltatnák a fővárosi költségvetést, hogy kiváltható legyen a BKV-BKK faktorálás, a kormányhoz közel álló informatikai, zöldfelület-karbantartó, reklám és informatikai szerződések kiváltása, ne kapjanak több jutalmas a cégvezetők, terjessze elő a cégvezetői pályázatokon a bizottság által javasolt személyeket és csökkentse a tanácsadói állásokat. Indítsanak kampányt arra, hogy a fővárosi cégek előbb teljesítsék az adóbefizetési kötelezettségüket, másrészt fókuszált végrehajtási akcióprogramot indítanának az adóhátralékot felhalmozó cégek ellen. Számításaik szerint 27 milliárd forintos kintlevőség lenne behajtható. (Számadó Tamás főjegyző számos törvényességi észrevétellel élt ezzel kapcsolatban.)
Kampányt indítana a Vitézy Dávid vezette városfejlesztési bizottság javaslata alapján Karácsony Gergely, Baranyi Krisztina és Vitézy is egy közös módosítóban, csak ők a közlekedőket értesítenék a kormányzati elvonások következményeiről. Saját jegyellenőrzéssel váltanák ki az évi 1,5 milliárdos kiadást jelentő Nemzeti Mobilfizetési Zrt-vel kötött szerződést, illetve a kormánnyal folytatott tárgyalások eredménytelensége esetén augusztus 20-án karácsonyi menetrend szerint közlekedjenek a BKV-járatok, azaz 16 órától csak az éjszakaiak járnának.
A vitában Bujdosó Andrea (Tisza) a kormányt tette felelőssé a főváros kritikus pénzügyi helyzetéért. Számításai szerint 160 milliárdot vont el a kormány az elmúlt években. Félmilliárdos kamatfelárat számított a folyószámlahitel-keret megemelése miatt. A hitelnyújtás feltételeit nem tudják támogatni, mert ez szakadékba döntheti a várost. Ha a kormány kinevez egy költségvetési biztost, akkor a bank azonnal felmondhatja a hitelt, ez túl nagy kockázat. A piacon vannak lehetőségek máshonnan forrás bevonására.
A költségvetés módosítását megszavazzák, de a folyószámlahitelre vonatkozó javaslatot nem. (Karácsony Gergely ekkor már fekete pólóra vetkőzött.)
Hosszútávon csak a kormányváltás jelenthet megoldást: visszaadott forrásokat és jogköröket ígért.
"Négy dolognak kell teljesülnie egyszerre: a feszített likviditásmenedzsmentet folytatni kell, módosítani kell a költségvetést, a BKV-BKK közötti követelésértékesítés és a hitelösszeg emelés. A költségvetés megszavazása kevés. A másik két elem elfogadása nélkül nem jutnak el a nyár végéig. Azt kérdezték tőle a múlt héten: meddig érdemes ezt csinálni? Arra jutott, hogy elég volt. Az önök játszmájának emberekkel, az a következménye, hogy a város működésképtelen lesz. Az önök javaslatai nem megvalósíthatóak. Ha nem megy át a költségvetés, ha nem szavazzák meg a túlélőcsomagot, benyújtja a lemondását" - mondta Kiss Ambrus.
Karácsony Gergely meglepő módon erre nem mondott semmit, arra viszont felhívta a figyelmet, hogy a faktorálási csomagot 2022 óta görgetik maguk előtt. Majd elmondta, hogy nem tud ígéretet tenni a kormánnyal folytatott tárgyalások eredményére. Azt is vállalja, hogy a város erejét használva megpróbáljuk tárgyalóasztalhoz kötni a kormányt, de a megoldást nem ígérheti meg. Nincs varázspálcám – mondta. Öt éve szívatja Budapestet a kormány. Ha a közgyűlés képtelen belátni, hogy olyan eszközökhöz kell nyúlniuk a talpon maradáshoz, ami kockázatos, akkor a kormány kezére játssza Budapestet. A Tisza javaslata nem más, mint valósághajlítás.