Egyszerűen hamisak azok a kormányzati érvek, amelyek szerint amiatt, hogy az Európai Unió (EU) új hétéves költségvetése az ukrán mezőgazdaságot támogatná, csökkenne a magyar gazdák szubvenciója. Az unió büdzséje nem ilyen céllal készült – mondta lapunknak Raskó György, agrárközgazdász. Az Európai Bizottság napokban közzétett költségvetési javaslatából az tükröződik, hogy az agrártámogatások új felosztása mögött főleg a motiváció változik. Ez az elmozdulás már régóta érett. Jelenleg a nagy gazdák túl sok jövedelemkiegészítő, itthon földalapúnak mondott támogatást kapnak. Jóval igazságosabb elosztási rendet szeretnének, hogy a kisebb és a fiatalabb gazdák arányaiban nagyobb forráshoz juthassanak. A reform a része az is, hogy a következő hét éves ciklusra szóló büdzséjavaslatban az Európai Bizottság a korábbiakhoz képest más prioritásokat fogalmazott meg. Katonai és infrastrukturális célok kerülnek fókuszba, amelyek hatására a Közös Agrárpolitika (KAP) keretösszege – amely a jelenlegi ciklusban 386,6 milliárd euró – mintegy 20 százalékkal csökkenne – magyarázta Raskó György.
Szerinte a magyar gazdáknak csak egy szűk csoportja aggódhat jogosan, hogy 2028-tól kezdve kevesebb uniós támogatásban részesülhet. A kiszivárgott hírek szerint ugyanis az EU nagyjából 450 hektár felett nem nyújtana földalapú támogatást – írta bejegyzésében a szakember. Ez alatt viszont biztosan fizeti majd a szubvenciót. Éppen ezért, aki az említett határ alatt van, annak nincs izgulnivalója. Magyarországon az átlagos családi birtok egyébként nagyjából 50 hektár – persze jelentős a szóródás. Az egyéni termelők zömének csak 20-30 hektárja van, 100 hektár fölött összesen 7 ezer egyéni gazdaság van, de a felső korlátnak tervezett 450 hektár fölött körülbelül ezer családi gazdaság lehet. Ezek alapján viszont a magyar gazdák 97-98 százalékának a mostani tervek alapján is jár majd a földalapú támogatás.
Orbán Viktor: Amíg nem kapjuk meg a pénzünket, nem lesz EU-s költségvetés semAz agrárpolitika jövőjét érintő uniós tervezet szerint 2028-2034 között a 20 ezer és 50 ezer euró (közötti, egy mezőgazdasági termelőnek nyújtandó támogatás összegét 25 százalékkal, az 50 ezer és 75 ezer euró közötti éves jövedelemtámogatást 50 százalékkal, a 75 ezer és 100 ezer euró közötti éves jövedelemtámogatás összegét pedig 75 százalékkal csökkentenék. A javaslat szerint a területalapú jövedelemtámogatás teljes összege nem lehet magasabb, mint legfeljebb 100 ezer euró. Cél a támogatások újraelosztása a kisebb gazdaságok, fiatal gazdák és nehéz körülmények között működő gazdaságok felé. Bevezetik a „starter packet”, fiatal gazdák indítási támogatását, illetve minden tagállamnak el kell készítenie saját generációváltási stratégiáját
Fontos tudni, hogy a közösség tagállamaiban, így Magyarországon is az elmúlt két évtizedben érdemi birtokkoncentráció történt - mondta Raskó György. A Eurostat adatai szerint
az említett időszakban gazdálkodók száma 6,2 millióval csökkent. Ma már csupán 8,5 millió a családi gazdaság működik. Itthon is jelentős a csökkenés, hiszen 2005-ben még mintegy 400 ezer gazda kapott uniós támogatást, addig tavaly már csak 176 ezren. Ennek viszont az a következménye, hogy az egy „egységre jutó” támogatási összeg jelentősen emelkedett.
2010-ben az egy gazdaságra jutó uniós támogatás mintegy 1,75 millió forint volt, míg 2024-re ez elérte az 5,7 milliót – jegyzi meg közzétett kalkulációjában Raskó György. Bár a közel másfél évtizedben olykor tetemes inflációval is szembe kellett nézni, ám ezt figyelembe véve is reálértéken több, mint kétszeres a növekedés.
Orbán Viktor: Ha Ukrajna tagja lesz az Európai Uniónak, beszélhetünk arról, hogyan adjunk pénzt, de ez az én életemben nem fog bekövetkezniAz uniós agrártámogatásokkal kapcsolatban egyébként már évtizedek óta hallható az a vád, hogy igazságtalanul osztják el – folytatja. Az eredeti cél nem az volt, hogy a nagy gazdák aránytalanul sokat kapnak, míg a kicsik alig valamit. Belátható, nem lehet az a szándék, hogy például a jellemzően több száz hektáron gazdálkodó francia gabona- és olajos mag termelők 100-200 ezer eurót (40-80 millió forint) meghaladó jövedelemkiegészítő támogatásban részesülnek. A jövedelemkiegészítő szubvencióknak az adott ország jellemző jövedelmi viszonyait kell tükröznie, azokkal arányos mértékűnek kell lenniük – hangsúlyozta.
Az elosztás egyébként nálunk is torz. Akinek 100 hektárja van, az mintegy 9 millió forint ilyen adómentes támogatásban részesül, ám egy 5 hektáros gazda évente csupán 450-500 ezer forintot kap.
Ezt az anomáliát jogosan akarja az unió fölszámolni – mondta.
Azt az elképzelést viszont ellenzi, hogy a KAP második pillérjét, amely a vidékfejlesztési támogatást foglalja magába – ide tartoznak például vidéki térségek fejlesztései, a környezet, vagy klímavédelmi célok - a kohéziós alapokba integrálják. Ebben az esetben ugyanis fennállna annak a veszélye, hogy ezeket a forrásokat, bár agráriumra szeretnék fordítani, végül más szektorokra, területekre költik el. Ez semmiképpen sem lenne jó irány.
Akik jól jártak eddig
Az egyik utolsó megbízható, a K-Monitor által készített 2022. évi agrártámogatási adatbázis szerint az összes szubvenciót figyelembe véve itthon a legtöbb forrást akkor a Nagisz-csoport (a nádudvari székhelyű vállalatcsoport az OTP Bank Portfolion alapjához köthető) kapta 8,4 milliárd forinttal. A második helyen Mészáros Lőrinc érdekeltségei voltak mintegy 6,7 milliárd forinttal, míg a harmadikon a belga gyökerű, döntően Somogyban aktív, állattartással foglalkozó Claessens-család állt, 5,9 milliárd forinttal. A negyedik legnagyobb támogatásban részesültek a Csányi Sándorhoz és családjához közvetlenül köthető cégek 4,8 milliárd forinttal. Az ötödik pedig a Hajdú-Bihar megyében termelő, több generáció óta jelentős agrárgazdálkodónak számító Őzse-család, 3,8 milliárd forinttal.
Nélkülözhetetlenek az uniós források
Tavaly a hazai agrárium nettó vállalkozói jövedelme 548,3 milliárd forint volt. Ebben benne vannak az emlegetett jövedelemkiegészítő, azaz földalapú támogatások is. Összesen egyébként 1256 milliárd forint uniós és nemzeti támogatás jutott az ágazatnak, amelyből az EU források 62 százalékot, nagyjából 780 milliárd forintot tettek ki. A számokból világosan tükröződik, hogy az uniós pénzek nélkül összességében veszteségesen működne a honi agrárium.
Amennyiben csak a területalapú támogatásokat nézzük, akkor más a helyzet. Az élen Mészáros Lőrinchez köthető egységek állnak 919 millió forinttal. A második legnagyobb tételt a Bódi-család, az ország észak-keleti régiójában található, elsősorban szántóföldi és takarmánynövény termesztéssel foglalkozó ága könyvelhette el, 699 millió forinttal. Harmadik helyen a már említett Claessens-család található 435 millióval, majd a Dorogi-család 423 millióval következik, utóbbiak fő profilja a szántóföldi növénytermesztés. Az ötödik hely pedig a Csányi Sándorhoz köthető érdekeltségeké 396 millió forinttal.