oktatás;tanárok;PDSZ;Belügyminisztérium;Klebelsberg Központ;tankerületi központok;teljesítményértékelési rendszer;

Egy korábbi tüntetés molinója

Számos pedagógus szerint korlátozva volt, mennyien kerülhettek be a garantált béremeléssel járó kiemelkedő kategóriába az idei teljesítményértékelésen

Bebizonyosodott, hogy a teljesítményértékelés megalázó és diszkriminatív, ezért azt a jelenlegi formájában meg kell szüntetni - mondta a PDSZ ügyvivője.

A tankerületi igazgatók állításával ellentétben sok pedagógus úgy tudja, korlátozva volt, mennyien kerülhettek be a garantált béremeléssel járó kiemelkedő kategóriába a tanárok idei teljesítményértékelése során – tudta meg a Népszava a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) felméréséből, amit azután indítottak, miután az általános iskolai és a gimnáziumi tanárok értékelése június végén lezárult. A felmérés nem reprezentatív, de országos szinten valamennyi megyéből érkeztek visszajelzések, a kitöltők száma mintegy 1700 fő.

Lapunk megkeresésére korábban több tankerületi központ vezetője is azt válaszolta, nem kérték és nem is utasították az értékelést lebonyolító iskolaigazgatókat, hogy korlátozzák, egy tantestületen belül mennyi pedagógust lehet a kiemelkedő teljesítményűek közé sorolni.

Ezzel szemben a PDSZ felmérését kitöltő tanárok

mintegy 46 százaléka úgy tudja, limitálva volt, mennyi kollégájuk érheti el az ehhez szükséges pontszámokat, és csak 17 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy az ő iskolájukban nem volt ilyen, 37 százalék pedig nem tudja.

A kiemelkedő szinthez legalább 80 pontot kellett elérni a 100-ból, akiknek sikerült, a következő tanévtől bruttó 20 és 60 ezer forint közötti béremelést kaphatnak az igazgatók döntése szerint.

A PDSZ felméréséből az is kiderült,

hogy a kitöltők kicsivel több mint fele (51 százalék) nem volt elégedett a kapott értékelésével, ezért önértékelést vagy észrevételt nyújtottak be. 

A visszajelzésekben viszont többen is írtak arról, hogy az értékelő megbeszélésen észrevételeiket, érveiket nem vették figyelembe.

A felmérést kitöltő pedagógusoknak

  • csak a 23 százaléka érezte úgy, hogy korrekt értékelést kapott, 

  • 43 százalékuk nem így érzi,

  •  35 százalékuk nem tudja megítélni.

Érdeklődtünk a köznevelésért felelős Belügyminisztériumnál, ismereteik szerint milyen eredményekkel zárult a pedagógusok teljesítményértékelése, de válaszukban azt állították, nem rendelkeznek adatokkal. Megkerestük a tankerületi központokért felelős Klebelsberg Központot is, ők azt írták, hogy “nem illetékesek” a pedagógusok értékelésében, a teljesítményértékelés az iskolaigazgatók feladata.

A PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, szerinte nehezen hihető, hogy sem a minisztérium, sem a Klebelsberg Központ nem rendelkezik adatokkal. Emlékeztetett: a pedagógusok munkáját a diákok és a szülők is véleményezhették, ezekről az eredményekről pedig már nem sokkal a határidő lejárta után beszámolt a szaktárca.

A PDSZ felmérésével kapcsolatban azt mondta: bebizonyosodott, hogy a teljesítményértékelés megalázó és diszkriminatív, ezért azt a jelenlegi formájában meg kell szüntetni, a kormánynak pedig a szakmai és érdekvédelmi szervezetek bevonásával kell kidolgoznia egy új, igazságos rendszert.

Egyre több pedagógust keresnek

Egy hónappal a tanévzárás után több mint 4100 aktív álláshirdetés található a közszféra álláskereső oldalán, a Közszolgállás Portálon különböző pedagógiai munkakörök betöltésére: a “tanár” szóra keresve 1497, a “pedagógus” szóra 1253, a “tanító” szóra 782 hirdetést lehetett találni július 15-én. Pedagógiai asszisztens álláshelyekből további 100, óvodapedagógus álláshelyekből 482 található az oldalon. A tankerületi központoknak összesen 3098 aktív hirdetésük van fent, a szám több mint ezerrel magasabb, mint egy hónappal korábban. Az oktatásirányítás rendszerint azzal magyarázza a hirdetések számának tanévzárást követő emelkedését, hogy a pedagógusok általában tanév végén és a nyári szünetben váltanak munkahelyet.

Hogyan „gyógyíttathatja” sérült jogait egy magyar beteg, ha nem látják el időben az állami egészségügyben? – erről beszélgettünk a Népszava Szike podcastjének legújabb epizódjában Weidinger Kinga egészségügyi szakjogásszal és Weltner János sebész főorvossal. incs olyan betegség, amelynek jót tenne a várakozás.